bugün

böyle bir yer: http://1000kitap.com/

goodreads mantığıyla hazırlanmış ileride çok tutması olası bir site. faydalı da.

hiçbir şey olmasa işaretle okuyacağın kitapları, unutmamış olursun.

ama henüz yolun başındalar. çok gelişmesi gerekiyor gibi geldi bana.
okuduğun, okumayı düşündüğün, şu anda okuduğun, yarım bıraktığın kitapları arşivleme olanağı sunan sitedir. ayrıca kitap ve yazarlarla ilgili bilgiler, haberler, fotoğraflar, röportajlar yer almaktadır. kısaca her yönüyle faydalı içeriğe sahip bir sitedir.

ilaveten, kanımca tasarımı goodreads'ın tasarımından daha sade, daha iyidir. her kitapseverin katkısını sunması gerekmektedir.
tasarımı goodreads'ten çok daha iyi olan site.güzel istatistikler de koymuşlar.bir de kitaplara puanlama sistemi gelirse tam olacak.gelirse de 10 üzerinden olsun goodreads'teki gibi 5 yıldız içinden oy vermek zorunda bırakmasın.

edit: oylama sisteminin yaramadığı site. en çok okunan yazarlar listesinde ilk 10'daki yazarlardan bazıları: elif şafak,ayşe kulin,canan tan,ipek ongun,stephenie meyer. oylamada en beğenilen kitap: alacakaranlık şafak vakti. en iyi yazarlarda da 1.sırada cassandra clare diye bi kadın var, vampir tarzı uyduruk kitaplar yazan biri.anlayacağınız sitenin kullanıcılarının büyük bölümünü-ama baya büyük bir bölümünü- ergen kızlar oluşturuyor.Üzüldüm,kullanımı güzel bir siteydi.Nerden bulup basmışlar siteyi hayret bir şey.Neyse başka siteler kullanacağız artık.
henüz rastladığım ve çok başarılı bulduğum site. ama kullanan kitlenin düzeyinin düşük olduğunu düşünüyorum. zira beğenilenler listesinde elif şafak vb kişileri ve vasat fantastik kitapları görmek hayal kırıklığına uğrattı. umarım hak ettiği iyi düzeydeki okur kitlesine kavuşur.
(bkz: awesome library/#24799979)
(bkz: awesome library/#25040178)
arşivi pek geniş olmasa da, kitap hakkında isbn kodu dahil her bilgiyi en ince ayrıntısına kadar bulabileceğiniz, yeni tasarımıyla çok hoş görünen site.
(bkz: awesome library/#25498369)
içeriği çok başarılı.site gayet hızlı, ne okur gibi yavaş ve insanı verem eden türden değil.kitaplarla ilgili bir site ararken şans eseri buldum ve gerçekten kaliteli okurlar da var.ama uç beş tane ancak
Ağırlık ergen kızlar.engelle ve sustur özelliği çok iyi olmakla birlikte yakın zamanda mesaj alma isteğe bağlı hale getirilirse çok çok daha iyi hale gelecek olan site. Lan 16 yasında kızla muhatap olmak zorunda olmamaliyim.bak sözlük ibretlik iki mesajı yazıyorum sana.
- slm( 99 doğumlu makyajdan yüzü sevilmeyen bir kiz.mesaj attığı saat gece 12)
+merhaba?
-nerde oturuyorsuuun?:)))
+ sizene?
-aptal maymun gerizekali salak seni bence sen hem malsin hem salak.
+düzgün cümle kurabiliyor musun ablacim?
-maymun hayvan it köpek diye devam ediyor.
Şimdi diğer bir mesaj bu da bir erkekten geliyor.
-merhaba.
- (2 gün sonra) merhaba dedik
-öfff ne bu hava be.
-okuma yazman yok herhalde( 1 gün arayla)

Gibi.şimdi adamlar uğraşmış harika bir site yapmış.ama okur olmak bu kadar kolay olmasaymis keşke.ya da bir yas siniri getirilse.çünkü gerçekten faydalı bulduğum bir site.ama ama işte.böyle giderse sacma sapan bir yer olup gidecek.en çok okunan vampir kitapları serileri, Elif şafak, kahraman tazeoglu, ahmet batman falan.yapmayın etmeyin.burdan yetkililere sesleniyorum.
güzel ve faydalı bir site. okuduğunuz kitapların listesini ve kategorizasyonunu yapabilme özelliği var. kitap önerileri almak ya da hangi kitaba kaç puan verildiğini görmek de ayrı özellikleri.
rakibi gördüğü (bkz: neokur com) un boşta duran .org uzantılı domainini satın alıp sitesine yonlendiren ezik kişiliğin sitesi.
goodreads, vikitap tarzında bir site. vikitap ın yavaşlığından sonra derdime derman olmuştur. arayüzü son derece güzel ve kullanışlı. twitter'ın arayüzüne benziyor. ve tabiki hızlı. bir şeye tıkladıktan sonra zaman geçirmek için yan sekmeye geçmek zorunda kalmıyorsunuz.
eksik yanı kitaplardan sadece birer tane olması. yani mesela suç ve ceza yı okuduğunuzu belirtmek istiyorsunuz, sadece bir tane suç ve ceza kitabı var seçmek için. vikitap ta ayrı ayrı basımevi ve ciltlerine kadar vardı. bu duruma karışıklığı önlüyor açısından bakmak da mümkün.
site hacı şeydaoğlu tarafından 2012 yılında kurulmuş ve şu anki ekibinin tamamen gönüllü olarak çalıştığı yazıyor. saygı duyarım.
okuduğunuz kitapları işaretleyip puan verebileceğiniz, okuyacağınız kitapları belirleyebileceğiniz ve sadece bu amaçla kullanırsanız hoşnut kalacağınız bir kitap sosyal ağıdır. ama yok "aa burada ortam varmış insanlarla tanışayım sohbet edeyim belki kitap okumayı seven kültürlü bir kaç arkadaş edinirim" diye düşünürseniz çok yanıldığınızın ayırdına varmanız uzun sürmez. ne kadar gerzek insan varsa toplanmış resmen. hem de tek tip değil cins cins gerzekler mevcut. yani kitap sosyal ağı olduğunu iddaa eden bir site için gerçekten utanç verici bir ortama sahip. kahvehane sohbetlerinde daha çok şey katarsınız kendinize emin olun.

ben siteyi sadece kitap listelemek için kullandığım, bu gerzek arkadaşların tartışmalarını uzaktan takip ettiğim halde okuduklarımı idrak etmede zorluk çekiyor, sinir krizleri geçiriyorum. 3-5 kitap okuyup kendini edebiyat konusunda uzman zanneden herkese ahkam kesen mi ararsın, samimiyetsiz üsluplarıyla gevşek gevşek konuşanlar mı, milletin yazdığı yorumu, eleştiriyi beğenmeyip linç eden mi? allahım ne kadar gerizekalı bunlar düşündükçe sinirlerim bozuluyor. özellikle bir tanesi var ki -burada ismini zikretmiyim şimdi- kendini beğenmiş götün teki, dışarıda falan görsem ağız burun dalabilirim ona o derece kıl oldum itoğlu ite.

neyse kısacası etliye sütlüye karışmayıp sadece kitaplara bakacak oylayacaksanız falan arayüzü güzel kullanışlı bi site. ama aman diyim ortama giriyim iki muhabbet ediyim kız düşüreyim olaylarına girmeyin azıcık aklınız varsa onu da kaybedersiniz. hatta benim gibi meraklı biri değilseniz kimsenin ne yazdığına ne tartıştığına da bakmayın puanınızı verin geçin uğraşmayın.

arkadaşımın hakkında "bu kadar gerzeği nasıl bir araya toplamışlar valla helal olsun" yorumunda bulunduğu site.*
Adamlar işi gücü bırakıp tasarım yeniliyorlar, sanırsın feysbuk. Yeni gelen uygulamalar da kitaptan çok başka şeylere hizmet edecek gibi.
Kullanışlılığı nazarımda giderek azalıyor.
tekrar kitap okuma alışkanlığımı kazanmamı sağlayan site.
Güzel bir kitap arşivleme sitesi. Ayrıca alıntı paylaşmak diğer bir hoşa giden özellik olsa gerek..
Son zamanlarda sık sık uğradığım ve faydalı bulduğum bir sitedir.
uygulama olarak güzel masaüstü sürümü daha bir güzel olan site.
edebiyat dünyasının facebook u hem de zaman kaybı yaşatmayanı.
üyesi olduğum site. okumak istenen kitaplar hakkında incelemelere alıntılara bakarak az çok hakkında fikir edinilebilir. diğer üyeler takip edilebilir veya belirli bir takipçi listesine sahip olunabilir. bu yüzden işi biraz facebooktaki ergen sayfalara çevirenler de var, o yüzden takip ettiğiniz kişilere dikkat etmelisiniz. sitede sevdiğim şey ise, bazı üyeler kendi aralarında etkinlik düzenliyorlar. etkinlikten kastım da şöyle bir şey, bir konu belirleniyor, herkes birkaç paragraf altına bir şeyler yazarak bir öykü oluşuyor. siyasi meseleler konuşulmaya başladığında sitenin tüm tadı kaçıyor yalnız. zira bazı üyeler* kasti olarak söylenilenleri çarpıtma eğiliminde, "ben çok kitap okuyorum, okuduğum için bu anlamı söylediğini düşünüyorum." imajı yaratmaya çalışıyor ve bu yüzden burnunuza gelen kibir kokusu yüzünüzü buruşturuyor. velhasılı siyasi tartışmalara girilmezse eğer, gayet kaliteli, hoş bir oluşum.
ulaşamadığım site host'ta sorun var herhalde.
Kompleksli, kibirli, kaprisli, ukala, burnu havada insanların takıldığı yarak gibi bir uygulamadır. Samimiyetsizliğin zuhur ettigi bir uygulamadır. Satranç, bu ülke, 1q84, sabahattin ali, dava ve tasavvuftan başka kitap bilmezler amk!
bir çok okurla sohbetimin olduğu ve gayet aklı başında insanların da bulunduğu sitedir. Gayet başarılı bir çok özelliği yanında; özellikle bir kitap için araştırma yapacaksanız kesinlikle bakılması gereken bir yerdir. incelemeleri, araştırmaları, alıntıları ile bir kitap size uygun mu değil mi? görebilirsiniz.
Girip bakar araştırır alıntıları incelerim. Ama her girmemde küfürler havada uçuşuyor ağzımda. Neden? Burada 4 5 kişilik bir yönetici ekibi vardı solcu dinsiz imansız. Neler çektirdi adi şerefsizler. 3 kez hesabımı bloke ettiler. Üç kere tüm okuduğum kitapları ve "okumayı düşündüklerim" adlı bölüme bir iki bine yakın kitap ekledim her seferinde. Saatlerimi günlerimi aldı bu. Utanmadan 3 kez sildiler. Neden mi? Sırf Allah Peygamber dedik diye. Hiç ağzınızı yormayın yobazlık felan yapmadık. Yobazlık yapsak yerimiz Uludağ ve 1000kitap olmazdı mantıklı olun. Atıştık dinsiz solcu kemalist recimle. Yapacak bir şey yoktu. O kadar günlerce ekledik o kitapları zamanımızdan çalıp utanmadan sildiler. Eklediğimiz alıntı ve gönderirler kitaplar da cabası. Anlamadığım olay şu dindar olunca şu solcu kesim hayvandan bile aşağı bakıyor neden? Anlamıyorum. Birde biz yobaz olacağız. Hiç sanmıyorum. iyilik yapan güzellik var eden kim varsa hizmet eden varsın ateist olsun beni ilgilendirmez herkes kendi yanacağını taşır o ayrı. Allah belalarını versin kısaca. amin
herkesin yazar, edebiyatçı, edebiyat eleştirmeni kesildiği bir platform.
goodreads'in türkçe versiyonu denebilir. çok kullanışlı gözüküyor, arayüzü başarılı.