bugün

marketlerde satın aldığınız ürünlerde para üstü olarak dönmesi gereken bozukluk. ürün fiyatı hep bilmem kaç doksan dokuzdur, hep fazla para verirsiniz. Sürümden hesaplayınca tabi bir hayli vergisiz kazanca tekabül eder ufak 1 kuruşlarımız. marketlere karşı sergilediğimiz hayırseverliğimizdir 1 kuruş.
hala elime geçemeyen, büyük marketlerin bile vermediği türk parası.
ilk çıktığı zamanlarda değerini bilmediğimizden artık kullanılmayan paradır. marketlerin istemeden vermemeleri, müşterilerde de 1 kuruş istememe hastalığına neden olmuştur. 1 kuruş burada geçmez diyen kişilere karşılık verilen bu türk parası değil mi karşılıkları bile fayda etmemiştir 1 kuruş kullanımına. yani kısacası sahip çıkılması gereken bir para iken bizim saçtığımız para haline gelmiştir. ve nihayetinde para birimi önündeki yeni ibraresinin kalkacağı yıl tedavülden kalkacak paradır.
1 ytl nin yüzde biri.
nam-ı diğer hayalet para.şöyle ki ytl nin piyasaya sürüldüğü ilk zamanlarda ortalarda bolca gördüğümüz bu ufaklık,günden güne elini eteğini piyasadan çekmeye başlamıştır.büyük çaplı vutgunların küçük kahramanıdır ayrıca.
http://www.milliyet.com.t.../galeri/ytl/galeri/17.jpg
hiç bi işe yaramayacağı bile bile piyasaya sürülen, tek bi sakız almak için bile 10 tanesinin yanyana gelmesi gereken, bakkallar tarafından kabul edilmeyen Bim market'in ısrarla para üstü olarak vermeye devam ettiği sarımsı metal.
sadece 10000 adet basılan ve bu yüzden çok görülemeyecek olan madeni paradır. ama her zaman bir umutla tansaş'tan 1 ykr para üstü almayı hayal ederek yaşarım. ama olmuyor işte.*
en son 2 yıl önce elime geçen ve daha sonra hiçbir yerde göremediğim paradır .hiç bir zaman para üstü olarak verilmez .
altınımısı renge sahip, genelde büyük marketlerin kakaladığı madeni para.
değeri olmayan paradır.
vakti zamanında t box larda vardı bu 1 kuruşlar para üstü hesabı. *
değeri olan paradır.

bir çok büyük marketin ürünlerinin tamamının fiyatlarının 3.99, 2.34, 0.52, 6.11 ytl gibi buçuklu fiyatları olmasının sırrı nedir? 3.99 ise 4 ytl, 2.34 ise 2.35 ytl, 0.52 ytl ise 0.55 ytl, 6.11 ytl ise 6.15 ytl!

Bizim küçümsediğimiz 1 kuruşlardan ayda ne kadar para kazanır bu dev * şirketler?
2.7 gram ağırlığında, 17 milimetre çapında, 1.65 milimetre kalınlığında ve %70 bakır, %30'da çinko içeren madeni para.
üretimi durdurulmuş türk parası...
geçtiği zamanlar bizim gibi garibanların bile "yerde bulsam eğilip almam lan" diyebildiği paradır.

bu mutluluğu bize yaşattığı için şükran borçluyuz 1 ykr'ye.
hani şu fakir milletimiz var ya, yüzüne bile bakmaya değer görmez bu paranın.
ama o zengin alman, alışverişlerinde 1 cent'ini çatır çatır kullanır.
bildiğin sömürücü amerikalı, 2.99'luk alışverişine 3 dolar ödediğinde 1 cent'ini almadan ayrılmaz kasanın başından.
yoksa onlar çok fakir, biz çok zenginiz de ben mi karıştırdım? evet evet, ben karıştırdım herhalde.
tedavülden kalktı sandığımız ama sonradan karşımıza bir allah kuruşu olarak çıkan para.