http://www.hurriyet.com.t...loji/14624493.asp?gid=373

stephen hawking yorumlamaya devam ediyor.
Bu sürate ulaşarak uzayda müthiş bir hareket kabiliyeti kazanılacağını öngörüyor.
fiziken anlamsız ifadedir. zira hız yol/zamandır. 1 milyar kilometre ise hız değil sadece yoldur.

hız = yol / zaman
velocity (V)= distance (d) / time (t)
birincisi yetersiz ve saçma bir anlatımdır. 1 milyar kilometre hız ama neye göre? saatte? saniyede?

ikincisi de km/h olarak düşünürsek ileride gayet olasıdır. fiziksel olarak geçilemeyecek tek hız ışık hızıdır, o da saniyede 300.000 km, yani 1080000000 km/h değerine sahiptir.

güneş yelkenlileriyle uzun zamanda düzenli hızlanmayla bu mümkündür.
1 asırda 1000000000 kilometreyi salyangozda gider. * eksik ifade. ayrıca fizikçi kafalılar döktürmüş.
(bkz: yok amua koim)
günümüz şartlarında* bir araç ile bu süratle seyahat edildiğinde 60.000 m3'lük yakıt tankına ihtiyaç doğacaktır.
Yakıt tankı koltuk altında olamayacağına göre.*

- hayırlısı olsun, ne yakıyor bu?
+ eyv. valla bir depoyla samanyoluna gidip geliyorum, dönüşte aya uğramak dahil.
stephen hawking'in kafa çoktan gitmiş olduğunun kanıtıdır.
(bkz: içirmeyin şu herife ya)
olasılık dışıdır. ışık hızı saatte 1 milyar 80 milyon kilometredir. başlıkta verilen önerme de ışık hızına çok yakındır. kütlesi olan hiç bir maddenin ışık hızına ulaşamayacağını göz önünde bulundurursak, stephen hawking saçmalamıştır.
Hawking bunu isik hizinin yuzde 98'i (saatte 600 ile 650 milyon mil arasi, yada saatte yaklasik bir milyar kilometre) olarak belirtmis, geminin maksimum hizina ulasmasinin alti yil surecegini, cok buyuk bir yakit deposuna ihtiyac duyuldugu, bu hizla bile bir baska galaksinin kenarina ulasmanin 80 yil alacagini da eklemistir. boyle bir yolculuk esnasinda uzay gemisinde gecen bir gun dunyada bir yil gecmesi demektir. yanliz ozellikle bu zaman kaymasinin ancak ileriye dogru olabileceginin altini da cizmistir, yani zamanda geriye gitmek mumkun degildir, sebep sonuc iliskisinde sonuc sebebin arkasina gecemez.

(bkz: http://www.dailymail.co.u...w-build-time-machine.html)

ancak hurriyet haberi asirirken daily mail'de hawking'in kendi yazmis oldugu makale'yi okumak yerine, bir gun sonra ayni gazetenin scott warren isimli bir bilim magazincisinin haberini kaynak almistir. ve bu haberde bile hawking'in einstein'in teorisinin "yanlislanabilir olabilecegi"ni iddia ettiginden bahsedilmektedir, hurriyet'in carpittigi gibi "alt ust" olacagindan bahsetmemistir.

(bkz: http://www.dailymail.co.u...illions-years-future.html)

ustelik hawking'in makalesini yorumlayan daily mail haberinde de hawking'in soyledikleri carpitilmistir. hawking ozellikle warmhole tunellerinin (geometrik olarak solucan yuvasina benzedigi icin bu isim verilir) mumkun oldugunu bizzat einstein'in tahmin ettigini, soylediklerinin einstein'in teorilerinde karsiligi oldugunu iddia etmistir, celistigini degil. ertesi gun makalesini yayinlayan gazetenin bunlari carpitmis olmasi enteresandir, yoksa hurriyet'in yaptigi zaten alisilmis olandir...
neye göre ***
+ne olursa olsun bu hızla giden bir kişinin görülmeyeceği kesindir.
kelebek dudaklarım enseme kadar uzar.
ince dudak diye alay edenlere de götümle gülerim.
stephen hawking in son bombası. adam sonunda baklayı ağzından çıkardı. dediğine göre çatlak olarak tanınmak istememesinden dolayı bu savı yeni ortaya atmıştır. demekki hesaplamalarını yapıp emin olunca bu savı ortaya atmış. varsın çatlak desinler, kimlere çatlak demedilerki.
ön koşulu olan, yol ve zaman belirtilmemesine rağmen, hawking'in belirttiği durum için hazırlandı ise, yaradanın gözümüzün önünde, kainatın başlangıç gününden buyana hareket verdiği ışık saatte bir milyar seksen kilometre hız ile hareket ettiğine göre, olası ve doğal bir hızdır. sadece bu güne kadar insanoğlunun hareketin, dinamiğini çözememesi nedeniyle imkansız adledilmektedir.
kişisel kanaatim, kainatta ışıktan daha hızlı durumların olduğu yönündedir.
göte pamuk tıkandığı vakit bir gün herkesin ulaşacağı hızdır. rahat ol mr. hawking.
1 saatlik yolculuk sonucunda dünyada 1039 gün 18 saat geçmiş olacaktır.
zamanının göreceliği etrafında mümkün olan durumdur.

hatta kuran ı kerimde bu tür durumlara açıkça örnekler verilmektedir.

sebe suresi 12. ayet ''süleyman'ın emrine de, sabah esişi bir ay, akşam esişi de bir ay(lık yol) olan rüzgarı verdik. ''

neml suresi 38-40. ayetlerde ''38. süleyman, "Ey ileri gelenler! Onlar bana teslim olmadan önce hanginiz bana onun (kraliçenin) tahtını getirebilir?"

39. Cinlerden bir ifrit,"Sen yerinden kalkmadan ben onu sana getiririm ve şüphesiz ben, buna güç yetirecek güvenilir biriyim" dedi.

40. Kitaptan bilgisi olan biri, "Ben onu, gözünü kapayıp açmadan önce sana getiririm" dedi. Süleyman tahtı yanında yerleşmiş halde görünce şöyle dedi: "Bu, şükür mü, yoksa nankörlük mü edeceğim diye beni denemek için, Rabbimin bana bir lütfudur. Kim şükrederse ancak kendisi için şükretmiş olur. Kim de nankörlük ederse (bilsin ki) Rabbim her bakımdan sınırsız zengindir, cömerttir."

her şey mümkündür. yeter ki siz bazı şeyler idrak edebilin.
Çok içildiği takdirde ulaşılabililir.
(bkz: moleküler transportasyon)
insan beyninin düşündüğü herşey birgün gerçek olacaktır.
göte duble uzay mekiği bağlansa bile ulaşılamayacağı için, götünün eninini ve boyunu epey büyütüp öyle işe koyulması gerektiğini bilmesi ile ulaşılabilecek durum.
(bkz: silver surfer)
ŞAHiNi PISTIRIR., iNCiRLiKTENDE JET YAKITI ALIRSANIZ OLABiLiR. MERSiN HATAY OTOYOLU NERDEYSE DUMDUZ.
an itibariyle mümkün olmayan eylem.
mümkün olduğunu varsayarsak şu soruyu akıllara getiren eylemdir.

-nereye gidecen hacı?
erken gitmek.
km/saat ise yaklaşık ışık hızıyla gitmektir.