1. 1.
  Hz. Muhammed'in ölümünden sonra,damadı Ali'nin ilk halife ve imametin ancak onun soyundan gelenlere ait olduğunu kabul edenlerin,Sünnilerden ayrılarak kurdukları mezhep,Şia.Ancak tabi ki 4 hak mezhepten değildir.Bunun bilinmesi şarttır.
  Bu inanışta sunnilere necis derler.(Asıl necis kimse?)
  Hz. Muhammed'i içeren herşey nedense Hz. Ali'yle değiştirilmek istenir.Kısacası Peygamberimizi islam'dan soyutlamak gibi düşünceleri vardır.En anlaşılmayan konu ise bu halifelik konusunda çıkardıkları ikilemdir.Hz. Muhammed ile Hz. Ali arasında bir sorun oluşturmak isterler.Oysa böyle bir sorun yoktur.
  Liderlerine şah denir ve hep tanrı gözüyle bakılır.Hatta besmeleyi bile değiştirerek Bismişah diyebilmişlerdir.
  Osmanlı zamanında sürekli ayaklanma çıkararak Batı seferlerinin aksamasına yol açmışlardır.
  18 -15 ... italiano
 2. 2.
  (bkz: mukteda el sadr)
  ... arude50
 3. 3.
  (bkz: AYETULLAH)
  ... kurremkarmerruk
 4. 4.
  milliyetçilerin sevmediği, dini sorgulayan ve geleneklerine oldukça bağlı olan türkiyedeki temsilcisi aleviler olan grup.
  -16 ... bahtsiz medeni
 5. 5.
  peygamber efendimizin, hz ali ve onun soyundan gelenler halifedir* sözünü ağızlarına sakız etmişken, sünnetime sıkı sıkı sarılın hadisini niye es geçtiklerini bir türlü anlayamadığım insanlar topluluğu.

  ayrıca dünyada müslümanların üzerindeki terörist imajı tamamen bu kesimin eseridir, haltıdır.
  8 -8 ... hezarfen hariciyeci celebi
 6. 6.
  islamiyet'in iki ana kolundan birinin adıdır. anlamı yandaşlık, mezhep olarak anlamı ise hz. ali yandaşlığıdır. bilim dünyasında ihtilaflar olsa bile çıkış noktası siyasidir ve hz. ali'nin halifeliği ile ilgilidir. şiilik içindeki en büyük topluluğu 12 imamın 6.sı hz.ali'nin torunu imam cafer es sadık hazretleri'nin genel çerçevesini oluşturduğu "caferilik" oluşturmaktadır.
  2 ... volkan2386
 7. 7.
  (bkz: şia)
  ... faraz1
 8. 8.
  iranlılar için istanbul'da iki şii camii vardır.
  1 -3 ... erectus
 9. 9.
  NE KADAR ACEMI YAZArlarIn olduĞuna inandIĞIM YORUMLAR YAZILMIŞ, milliyetÇiler sevmez denilmis mhp nin tek lider oldugu ilin yogun Şii yaŞayan IĞDIR OLDUĞUNU HATIRLATMAM BILE YETERLI bu bilgiyi ÇÜrÜtmem iÇin..
  Alevilik ise sadece bu toplulugun %1 ini kapsamaktadir. gayet inanÇlI ve islamIn gereklerini yerine getiren bir kesimdir. mezhepÇiliĞe KARŞIDIR VE MEKTEP OLARAK kabul eder kendini.
  Not: 4 hak meshebi oldugu nerede yazIyor Merak ediyorum kitabIMIZIN hangi suresi ve ayetinde.
  edit: (imla)
  14 -6 ... aqil
 10. 10.
  (bkz: wii)
  2 ... yen dedi yendin