bugün

entry'ler (84)

au revoir les enfants

Fransız sinemasının durum öyküsel anlatımına en güzel örneklerdendir diyemeceğimiz piyanisti beğenenlerin etkileneceğini düşündüğüm film. Gayet başarılı iyi ki böyle filmler yapılmış.

jean baudrillard

Yanlışlanamayacak tespitler yapan şahıs. Bakış açısı kendini diğerlerinden bambaşka bir konuma koyuyor. Değindiği konular, yaklaşım tarzı. Hiç duymayan birine okutsanız şu anda yaşayan biri olduğunu düşünür öyle ileri görüşlü biri. Çevirileri çok sıkıntılı belki de ana metnin karmaşasından ancak bu kadar olabilmiştir. Her okuyuşta farklı anlamlar çıkarabilirsiniz bu da başta yazdığım yanlışlanamayacak tespitler kullanmasından ötürü. Simülasyon kitabındaki Apocalypse Now hakkındaki bölüm yazılmış en iyi film eleştirisi olabilir.

knut hamsun

Bukowskiye göre gelmiş geçmiş en iyi yazardır. Açlık kitabı sinemaya da uyarlanmıştır meraklısı izleyebilir ben beğendim. Dünya Nimeti adlı eseri bana göre yeri doldurulamaz kitaplardandır.

sözlükte yazmanın amacı

Uluya gerizekalı doluşma hızının geometrik artışını izlemek onlarla da empati yapabilmek.

sözlük yazarlarının şu an okuduğu kitaplar

Uygarlık ve Delilik
Andrew Scull.

viskili kahve

Johny walker red label en iyi seçimdir. Kahve sizin keyfinize kalmış tabi ama sütlü olunca tadı biraz bozuyor.

jose saramago

‘’En kötüsünü düşünüp en iyisinin olacağına inanıyorlardı. Sonuçta insan bu kadar sıradan bir varlıktır.’’
Görmek.

sözlük erkeklerinin ayakkabıları

Mocassini,,,, o kadar rahat ki başka ayakkabı giyemez oldum.

kızlara küsüp gay olmak

Acil Macaristan turu gerektiren durumdur.

kitap önerisi istiyorum

Cesur Yeni Dünya - A. Huxley, hala ''distopya'' kategorisindeyken okuyun.

citizen kane

Mükemmel kelimesini her açıdan hak eden mükemmel film. Jedediah'ın Kane hakkında sarf ettiği şu sözler kayda değer:

--spoiler--

'Love. That's why he did everything. ... That's why he went into politics. It seems we weren't enough, he wanted all the voters to love him too. Guess all he really wanted out of life was love. That's Charlie's story, how he lost it.'

Rosebud'ını kaybeden herkese ,kısacası herkese, iyi gelecek bir film.

--spoiler--

peter ilkesi

1969 yılında yayınlanan Laurence Peter tarafından yazılan hiyerarşik düzenin açıklarını, bunun sebeplerini ve çözümlerini sunduğu çok değerli bir eserdir. gelelim eserin ana fikrine (benim anladığım kadarı ile): Herkes ,yaşamı el verdiği müddetçe, yeteneksizliğini ispatlayacağı düzeye kadar yükselir.

sabaha bir şarkı bırak

deep purple 'Knocking at your back door' alın enerjiniz artsın

https://www.youtube.com/watch?v=CrOdBxXOQi4

gereksiz bir bilgi ver

tracy chapman erkek değil.

kendini bir şarkıyla anlat

daft punk - veridis quo
https://www.youtube.com/watch?v=ySLc8gZ3oEc

aerosmith dream on

i know, nobody knows
where it comes and where it goes

anton pavloviç çehov

ilk okuduğumda bu neymiş ya dedirtmişti 6 ciltlik versiyonu vardı şu yeşil basımdan hepsini okudum çoğunun sonunda istemsizce sırıtıyordum. Gogol' ün eserleri de bana aynı tadı vermişti, gerçi o biraz mala bağlatıyor insanı. Ama en sevdiğim öykücü O. Henry' dir.

gecenin şarkısı

https://m.youtube.com/watch?v=HdS7i6xy7_w
in this river - black label society

daft punk

Within şarkısının tadı bir başka...

kitap yazacak olsanız son cümlesi

Son cümleler yeterince doğru cümle kurmamış aptallar içindir.