atatürk ün cenazesi için kendini feda eden alman

1.
  • nazi baskı ve zulmünden kaçıp türkiye'ye sığınan, cumhuriyet dönemi türk mimarisinin gelişimine katkıda bulunan bruno taut adlı alman mimardır.

10 kasım 1938'de atatürk vefat edince, bruno taut'tan, atatürk için tertiplenecek cenaze töreni için ulu önder'in tabutunun konulacağı bir katafalk ve törenler için bir tak hazırlaması istenir.

bruno taut "bu benim için bir onurdur" diyerek vazifeyi kabul eder.
    katafalk ve görkemli bir tak hazırlar, bunu da 36 saat içinde gerçekleştirir.

ulu önder'in cenaze merasimi işte bu bruno taut tarafından hazırlanan takın önünde gerçekleşir.
    görsel
    görsel

yaptığı tak ve katafalk için kendisine 1000 lira verilir.
    lakin bruno taut verilen parayı kabul etmez. sadece bir teşekkür yazısı verilmesini ister.
    kendisine teşekkür beratı verilir. bu bruno taut tarafından "şimdiye dek aldığım en onurlu en büyük ödül" diye tanımlanır.

ne var ki, bruno taut yıllardan beridir astım hastasıdır.
    atatürk'ün cenaze merasimi için 36 saat boyunca aralıksız çalışmış, yorgun düşmüştür, ayrıca üşüterek zatürreye yakalanmıştır.
    durumu fenalaşan bruno taut ulu önder'in cenaze merasiminden yaklaşık 1 ay sonra hayata gözlerini yumar.

çok arzulamasına rağmen türk vatandaşı olamamıştır, pasaportuna "haymatlos" (vatansız) damgası vardır.
    ama türkiye cumhuriyeti kendisine bir ayrıcalık tanır.
    vefat eden bruno taut, istanbul'daki edirnekapı şehitliğine defnedilir.

kendisi edirnekapı şehitliğinde defnedilen ilk ve tek gayrimüslimdir.

ruhu şad olsun...

bruno taut;
    görsel

#10Kasım
    #Tarih
  • şikayet et
  • 42395942
  • güney kore nin atatürk ve 10 kasım haberi

1.
  • şikayet et
  • 40571159
  • 10 kasım

513.
  • "Bu gidişle korkarım, bu Türkiye'de Atatürk'ü savunan bir ben kalacağım. Çok aşırı ve haksız bir Atatürk düşmanlığı propagandası yapılıyor."

- Atsız
    #10Kasım
  • şikayet et
  • 40562071
  • Gündemdeki Haberler
    güncel Önemli Başlıklar