bugün

entry'ler (160)

kadınların sırt sıvazlama hareketi

kadınların, erkeğin poh poh bekleyen egosunu doyurma eylemine, bakış sunan mecazsal bir anlatımdır. sürekli övgü bekleyen ego, şampiyonsun, kralsın sözleriyle şişirilir. malum, gazla çalışmasından ötürü gerekli bir eylemdir.

kadın erkek eşitliği

kadın-erkek eşitliği tartışmalı konulardan biridir. bu konuya dair, pek çok yaklaşım vardır. kadın erkek eşit midir sorusuna verilecek yanıt; toplumsal olarak böyle bir eşitliği kadınlar henüz elde edemedi olacaktır. topluma yansıyan bu adaletsiz görüntü, kadının aciz bir varlık olduğunu da göstermez. zaten toplumda erkeği yücelten, ataerkil aile yapısının geleneksel tutumudur. kadının sosyal hayatta tekrar yerini almasıyla, bu geleneksel tutum kırılma sancıları yaşamıştır.
kadın ve erkeğin eşitliği konusunda: kadın ve erkek doğaları gereği farklıdır; fakat bu fark onları birbirinden üstün kılmaz. aralarında iktidar mücadelesinin yaşanmasının da gereği yoktur. olaya biraz insani yönden bakılmalı! cinsiyetlerinin farklı olması onlara sadece farklı özellikler katıyor.

kırkından sonra peygamber olmak

çok muhterem bir durumdur. bizim insanımız kırkından sonra azıyor, kırkından sonra ermek her şahsa muzdarip olmaz.

sarhoş gençlere öğüt veren sarhoş amca

ben ettim, siz eylemeyin sözüne telmih yapmaya çalışma çabasıdır.

sevgiliyi hatırlatan şeyler

kalbinizde taşıdığınız his hatırlatır. bu his sayılabilecek en önemli şeydir. diğer şeyler herkeste değişir; hani sevgiliyle yaşanan özeldir ya, mesajın bile hatırlatması sizin ilişkinize özgüdür.

sevişmek kültürümüzde yok

hızlı yaşayanlardan olduğumuzdan, sevişmeyle vakit kaybetmiyoruz... 'sevişmek kültürümüzde yoktan' ziyade, 'sevişme kültürümüz yok' daha doğru bir tabir olur. sevişme kültürümüzde yok ya hani, diğer kültürlerden birşeyler kapmaya çalışıyoruz.

not: sevişmek yoktan, sex yapılmadığı anlaşılmış; ikisi farklı şeyler.

sınavda her soruda aynı seçeneği işaretlemek

hocanın cevap anahtarında, aynı şıktan geçer not getirecek kadar olduğunu uman öğrenci eylemidir.

bir kadına seksi diyerek hakaret etmek

böyle bir hakaret tarzı var yok. tabi söyleniş şekli, algılayış söz konusu olunca durum değişiyor. yinede, bir kadına seksi diyerek ona en güzel iltifatı edersiniz.
not: erkeklere duyrulur: seksisin diyin.

kaybedecek hiçbir şeyi olmayan insan

ya kendinde kaybedilecek hiç bir vasıf görmüyordur ya da herşeyini kaybetmiştir; yeni kazanımlarını korkusuzca yapabilir. her ne olursa olsun bu insan korkutur; çünkü herşeyi yapabilir, kaybedecek neyim varki felsefesine dayanmıştır.

uludağ sözlük yazarlarının türkçeyi bilmemesi

doğrudur. doğrudur da, bu sadece bu sözlük için geçerli değil. türkçe yozlaşma yolunda böyle emin adımlarla yürümeye devam ettikçe öğrenelemiyecek. bu sözlükte türkçenin doğru kullanımı sıkıntıda, o zaman denetimi arttırın. gammazla! bilmediğin şeyi doğru kullanamazsın!

sözlük yazarlarının takım tutma hikayeleri

yıllar yıllar önce, yakışıklı bir futbolcu vardı onun oynadığı takımı seçmiştim; fenerbahçe. (tabi o zaman çocuktum) yakışıklı futbolcu gitti, fener aşkı da bitti. doğal olarak, doğru tarafa geçtim; galatasaraylıydım.
not: neden kızlar böyle.

uludağ sözlükten kafa izni alma sebepleri

sözlükte yazmanın, tatmin düzeyinizi doyurmamasından dolayı, yeni bulunan tatmin etme araçlarında rahat vakit geçirmek.

sevgilinin facebook şifresini değiştirmesi

bir haltlar karıştırdığının göstergesidir. yeni şifre alına kadar, sevgilinin başetini yeme seaslarının başlayacağının sinyalleri verilir.

ağzıyla kavanoz açan adam

türk olduğunu belli eder.
not1: türk kelimesinden ötürü, faşistlikle suçlanmaktan korkuyorum.
not2: bizim insanımız kelimesinide kullanabilirsiniz.

unutulmaz film replikleri

unutulmaz cümlelerdir. kazınmış bir replik;
" bana yukarıdan bakarsanız bir aptal görürsünüz, bana aşağıdan bakarsanız tanrınızı görürsünüz, bana tam karşınızdan bakarsanız kendinizi görürsünüz. " .
not: hangi film olduğunu hatırlamıyorum.

özel msj

entrylerden yola çıkarak; mesaj atan ve atılan arasındaki gizemli görüşmeler bütünüdür. sözlükte çevre yapmak ve alemlere akmak için iyi bir araçtır. amacada güzel hizmetlerde bulunur.

facebook hesap silme

varolmayan bir şeydir. fecabok hesabınızı silemezsiniz, sadece dondurabilirsiniz. bu dondurma işleminin bile nedeni sorulur. örnek olarak: başka face hesabım var, dondur; çok fazla zamanımı alıyor, dondur yada özel sebebini yazabileceğiniz bir kutucuk vardır onada bakkala gidip gelicem, dondur yazabilirsiniz. facebok öyle hayatlara işlemiş ki; hesap vermedende ayrılamıyorsunuz bu illetten. illaki de facebok hesabınızı kapatmak istiyorsanız; şikayet edilmek için bir kaç işlem yapmanız gerekir, mesela taciz ve tecavüz. ama size küfretmenizi öneriyorum, hem streste atmış olursunuz. üç dört şikayet edilmeden sonra, facebok adresiniz kapatılmış olacaktır tabi bilgilerinize hiçbir şey olmayacaktır. yaşasın kötülük, yaşasın facebok(!)
not: içimden geldi.

sözlük yazarlarının sinemada ilk izlediği film

otel 2. ilk olmasına üzülmüştüm.

sözlük yazarlarının saç renkleri

gizemli kahveden cappuccinoya geçiş yaptım.

atatürk ün başarısız bir komutan olması

kurtuluş savaşını kaybetmesinden ve türkiye cumhuriyeti devletinin kurulamamasından anlaşılması gerekirdi (!)