bugün

entry'ler (34)

bir metres için duyar kasmak

gün geçmiyor ki aklı bir kedi kumundaki bok kadar olmadığı halde final sahnesindeki rolü kapıp "kral çıplak" şovu yapmak için koştura koştura gelen bir geri zekalıya denk gelmeyelim.

Bak aslanım, bak beyinsizim, bak embesilim, buradaki mesele yaşanan bir trajedinin sebebini aramak değil. hele o sebep, toplum ahlakına mugayir bir gönül ilişkisinin sonunda yaşanan anlaşmazlıktan çıkmışsa "kesilen ceza" durumuna gelir ki yoldan geçen birini sebepsiz öldürmekten daha hafif değil.

yaşadığımız coğrafya, hastalıklı cahiliye hassasiyeti, linç kültürü, inancın gereği... adını ne koyarsan koy; kadının hatasının bedelini babası/kardeşi/kocası/yasak ilişkisi tarafından ölümle ödeten ve "namus temizlendi" olarak alkışlanan bir hastalık ile savaşılıyor. bunda başarılı olunamazsa sonsuza dek o sik kadar aklının alamayacağı bir karanlık içinde kalacaksın ve pardon dediğinde tek duyacağın şey "hassiktir" olacak. evlilik dışı ilişkinin riski evli olan taraf için aile kurumunun yıkılması, evli olmayan taraf için maddi manevi zarar tazmininden ibarettir. işin vicdani boyutu da onu taşıyacak olanların gücü kadardır. bu işe burnunu sokmak, medeni kanunların dışında kimsenin haddine değildir. "öldürüldü ama o da metresmiş" kafası, bir trajediye sebep aramaktan başka bir şey değil.

bu kadar yazılan, "duyar kasmanın amacını biri bana anlatsın" merakın içindi. "e ben de dedim ama, öldürmek çok yanlış dedim ki" diye sakın caz yapma, sadece akıl-vicdan hazinenin asgari ücret kadar olmadığının altını çizmiş olursun.

(tabirinle) metres için duyar kasmak, (rezilliğinle) orospu için duyar kasmak, rahibe için duyar kasmak, namus timsali teyzeler için duyar kasmak... bunların hepsi gereklidir. ta ki aşağılık şerefsizler kadınlara kalkan ellerini indirene kadar, ta ki geri zekalı kardeşlerimiz "e o da metres ama" demeyene kadar.

4 yaşında bir kızım var. bir gün başına bir şey geldiğinde "e o da kaşınmasaymış, e o da mini etek giymeseymiş, e o da metres olmasaymış" desin ya biri? ince hesaplarla, sessiz sedasız, planlı bir şekilde o gün bunu diyenin götünden çekilen kandan kokteyl yapıp kendisine nasıl içiriyorum, nasıl yaparken gözümü bile kırpmıyorum, bir bilsen... belki de vahşeti dibine kadar yaşamadan başka türlü adam olamayacaksınız.

klavyesinin arkasındaki yiğidolardan bahsetmiyoruz elbet, onlar her zaman bilgisayarının gölgesinde konuşacaklar, severek takip ediyoruz.

özet: bir boka laf anlatmaktan daha önemlidir. yapınız.

hiç sevgilisi olmadan ölmek

dünyayı filozof mertebesinde terketmiş olmak.

iyi erkeklerin takıldığı mekanlar

maraton üst c blok.

euler formülü

Her bir çokyüzlü konveksler için K (köşe sayısı) + Y (yüz sayısı) − A (kenar sayısı) sonucunu her zaman "2" olarak ispatlamış matematik formülüdür.

kaos teorisi

tüm Teorilerin 0 çarpanıdır.

bu teoriye göre yaratılmış ya da yaratılacak tüm deterministik sistemler, ne kadar detaylandırılmış olsa bile kaotik bir yapıya doğru ilerlemek zorundadır, sebebi ise tüm sistemleri çevreleyen evrenin kaos esasına göre var olmasıdır. hiçbir düzen bu gerekçe ile sorunsuz ya da ölümsüz olamaz. adamı sikerler.

ölümsüzlük

zaman teorisi'ni e=mc2 seviyesinde deneyselleştirebileceğimiz gün tadına bakılabilecek şeydir. evet, şey.

kapıyı açınca karşında kendini görmek

ortada bir ayna yoksa yaşadığımda korkudan önemli bir miktarda altıma sıçacağım durum.

evli erkekle beraber olan kadın

cinsiyeti "kadın" olan insandır. ondan önceki sıfatların hiçbir önemi yoktur. bir insan, bir kadın hangi haklara sahipse o da aynı haklara sahiptir. dokunamazsın, dövemezsin, hakaret edemezsin,linç edemezsin. bu kadından rahatsızsan, zarar görüyorsan en fazla gider dava edersin. "namus" kavramının gerektirdiği teolojik ve ahlaki bedellerinizi ödetmek yerine götünüze sokabilirsiniz çünkü her ikisi de bir götverene aynı derecede keyif veren eylemler olacaktır. götverenlerin haklarını da sonuna kadar savunurum, orası ayrı.

karısına çiçek alan erkek

belki ibne değildir ama bu konuyu düşünmüyor da değildir.

depresyon

bun aşk-meşk yüzünden giren kafasını siktiklerim var afedersiniz. illa girilecekse doğru düzgün bir sebebimiz olması gereken girdap.

sözlük yazarlarının itirafları

başıma ne geldiyse dürüstlüğümden, temiz kalbimd... şaka lan şaka, komşunun arabasına sürtüp çamurluk boyasını söken benim.

iki artı ikinin dört ettiğini nereden biliyoruz

sözlüğümüzün felsefi limitlerini güzelce açıklayabilen soru.

türk tarihinin en önemli 5 kişisi

nazım hikmet ran
münir nurettin selçuk
yıldız kenter
şener şen
ozan tufan.

hasar kayıtsız araç

levent sanayide yapılmış araç manasına gelir. hasarsız araç yoktur, yeter ki dikkatli bak.

skyler white

uzunca bir süre orospu olduğunu düşünmüştüm. tüm seriyi baştan sona sakin kafayla ve ön yargısız bir kez daha izleyince aslında orospunun önde gideni olduğuna karar verdim.

james rodriguez

kendra Lust tarafından doğum gününde "umarım güzel geçmiştir" dileklerini almış oyuncu. dünyanın en iyilerinden biri olduğunu düşünüyordum, artık dünyanın en iyisi olduğundan eminim.

yazarların şu an dinlediği şarkılar

one two three fiiiiiiireeeee.

zeka

azı, sahibini fazlasından daha mutlu eden soyut ve - her ne kadar ölçülebildiği iddia edilse de- nah ölçülebilen bilişsel yetenek.

siccin 6

görülemeyen bir varlık tarafından uykusunda s.kilen masum bir genç kız, olayın üstüne giden bir grup insan, gitmeyin lan manyak mısınız diyen başka bir grup insan, gizemli teyze/amca, birkaç ayet, aniden duyulan ve insanı yerinden sıçratan sesler (kapı çarpması veya arkadan aniden bağıran arkadaş vs.). bildim mi?

gecenin sözü

"tamam ananı babanı seçemezsin anladık amk dostoyevski'si, ama kayınpederini iyi seçip kaderini değiştirebilirsin. hadi şimdi siktir git"

bizzat babam.