bugün

entry'ler (38)

uzayın dışında ne var

Uzayın dışında ne olduğunu düşünmek bazıları için düşünmemek , bazıları için beyin yakmaktır...

nikon d70s

fotoğraf çekerken perdelerden gelen o mekanik sese mest olunabilecek makine.

atari salonundaki uzman abi

elinizdeki ışıl ışıl parlayan jetonun makinaya atılmasını bekleyen,ardından bir profesyonel edasıyla çıkıp taktikler verip gerekirse zorda kaldığınız anlarda imdadınıza yetişen,oyundan aldığınız zevke ortak olan atari manyakları.....

çişle isim yazmak

bir yandan rahatlarken bir yandanda bir eser üretmek. Bir taşla iki kuş vurmak bu olsa gerek. zevklidir. zamanın ne kadar hızlı geçtiğini anlamazsın.

deniz gezmisin amaci neydi

denizin amacı şuan bizim mumla aradığımız, aslında duyarsız arkadaşların farkında bile olmadığı tam bağımsızlıktır. O amerika ve benzeri sömürgecilere karşı tepkisini ortaya koymuştur. Bunu o zaman anlamayıp cezalandırdıklarını zanneden kişiler şu zamanlarda amerikanın ortadoğu politakasını duyunca deniz gezmiş ve arkadaşlarının aslında boşa uğraşmadıklarını anlamışlardır sanırım. Denizin 25 yıl önce sölediklerini şimdi bazılarının kabullenmeye başlaması ne kadar acı değilmi?
Konu ile ilgili kulaktan duyma yorumlarımızı yapmamamız yanlış bilgilerden bizleri uzaklaştıracaktır...

yılmaz büyükerşen

özel halk otobüslerinin daha iyi olduğunu savunan zihniyetler varmı acaba aramızda? istediği zaman sigara içen, balık istifi yolcu dolduran, istediği zaman istediği kişiyle tartışan,bebek arabasıyla gelen kadını sırf yer kaplayacak diye almayan,denetimsizlikten sonuna kadar faydalanan,hacı sakallı şöförlerin hiçte azımsanamayacak kadar çok olduğunu görünce içinden kılık kıyafet kanunu yokmu diye sorduran insanlardan bahesediyorum.
Çoğu belediye başkanının yapamadığı yapmıştır başkan özel otobüsleri kaldırmıştır. Toplumlarda eşitliğin en büyük değerlerinden birisi toplu taşım araçlarıdır. Yok efendim benim arabamın yoluna ray döşenmiş ben artık işe arabamla gidemiyorum gibisinden sözler saygısızlıktan başka birşey değildir. Türkiyedeki hemen hemen bütün belediyeler tramway için can atarken, bu tramvayları acımasızca eleştirmek biraz kabalık olmazmı? Hatalar tabiki vardır. Ama pire için yorgan yakılmaz. Başarılı bir başkandır...

göt kılı

kendi başımıza ayna olmadan asla göremeyeceğimiz, sadece hissedebileceğimiz bir nevi saç.

ananı da al git buradan

bastırılmış duyguların bir anda ağızdan çıktığı an!

kariyer sahibi erkeğin orospu sevgilisi

bir şarkıyla özetlemek istersek en uygunu "ortam kızı - (bkz: bana ferrari alsana berkcan) " olurdu sanırım.

höyük

(bkz: masat)

masat

ma$at ise tokatın zile ilçesine yaklaşık 20 km uzaklıkta olan hititler döneminin başlıca yerleşim merkezlerinden olan höyük.

zile

burada bulunan zile kalesinde, kalenin fethinden sonra Roma imparatoru Sezarın yazdırmış olduğu türkçesi geldim gördüm yendim sözü bulunmaktadır.

zile

her halkpazarı öncesi camilerden bereket duası okunan ve halkın çoğunun o sırada ellerini kaldırarak beklediği tokatın şirin bir ilçesi. Verimli toprakları ve gelişmişlik bakımından orta karadeniz bölgesinin başlıca yerleşim merkezleri arasındadır.

alper ozalp

disiplin bakımından hocası (bkz: prof dr habib umur) ile benzerlik gösterir. Dersi iyi anlatır. Zor soru sorar ve bırakır.

melih gökçek

türk siyasetinde artık klasikleşmiş bir durum. Bütün başarısızlıklara yolsuzluklara rağmen,göz boyama ve gösteriş yatırımları ile 3. dönemini yaşayan başkan. (bkz: Takım tutar gibi parti tutmak) sözü bu durumu en iyi şekilde açıklar sanırım.

kemalizm

genel dünya görüşleri açısından ideoloji değil. Fakat Türkiye ye uyarlandığı ve başka hiç bir ülkede yürüyemeceği için Kemalizm bir ideolijidir.

mrtince

aynı zamanda ekşi sözlük yazarıdır.

acarkent

aslında kanunların sadece ezilen fakir kesimler için geçerli olduğunun açık bir göstergesi.

simidi biraya banarak yemek

cebindeki son kağıt parayıda içkiye verdiğinde, cebinde kalan kalan bozuk paralarla ancak simit alabilen insanın yaptığı çaresizlikten çıkmış bir yemek kültürü.

atatürk ün bursa nutku

Şubat 1933'te Bursa Ulucami'de toplanan 100 kadar irticacı camilerde Türkçe ezan okunmasına karşı bir ayaklanma girişiminde bulunurlar. Ayaklanma kısa sürede bastırılır. Atatürk Bursa'ya gider. Çekirge yolu üzerinde bulunan bir köşkte akşam yemeği yenildiği sırasında bir kişi Atatürk e ayaklanmayla ilgili olarak şöyle diyecek olur: "Bursa gençliği olayı hemen bastıracaktı, fakat zabıta ve adliyeye olan güveninden ötürü..." Atatürk hemen konuşmakta olan kişinin sözünü keser ve yukarıdaki arkadaşlarımın verdiği konuşmayı yapar...
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.