bugün

aborjinler ve baş örtülüler in kaderi aynı mı

düşünenlerin düşünebilenlere sorması gereken bir soru.*ilk yerlilerden olan aborjinlerin maruz kaldıkları zulüm ve sıkıntılar bana yıllarca ülkemde yaşadığım ve halen de yaşanmakta olan başörtüsü yasağını hatırlattı.çünkü iki olay arasında ortak bir nokta vardı güçlü olanın kendi fikrinin doğruluğunu dikte ettirmesi ve sadece kendini hak sahibi bilmesi kendi dışındaki fikirleri düşman olarak görmesi.
kıtaya bin yediyüz yetmiş yılında dışarıdan ilk gelen,ingiliz donanması kaptanı james cook,ingiliz devleti adayı sömürge ilan ediyor tabi yerli halk hemen deniz kenarındaki topraklarından atılıyor ve çöle sürülüyor.çünkü o zamanki ingiliz inanışına göre yerli halk insan sınıfından sayılmıyor hatta bu kıtaya ilk gelenlere, *sorusuna verdikleri cevap çok ilginç; insan yoktu.
çünkü aborjinleri insan sınıfından saymıyorlar sebebi sorulunca onlar bizim gibi giyinmiyorlardı bizim gibi hayat şartları yoktu deri renkleri farklıydı ve bu fikirlerini kabul ettirmek için kendi çağdaşları olan darwin'in ideolojisinden yardım alıyorlar sözde bilimsel bulguymuş gibi bir sonuç çıkarıyorlardı
şu iddialar darwin e ait;gelişme aşamalarının birbirlerinden büyük ölçüde farklı olduğu iki ırkın birbirleriyle teması sonucunda aşağı ırkın yok olması tabiat kanunu gibi görünmektedir.
bu zihniyet kafasında çizdiği kültür şablonuna uymadığınız için sizi her fırsatta aşağılandığınız bir noktaya itiyor,bu fikirlerinin doğruluğunu ispat için her türlü bilimselmiş görünen kişilerden ve dünyada örneği olmayan üniversite aydınlarından yardım alıyor kendi kutsalını size de zorla kabul ettirmek için uğraşıyor ortak hayata hiç tahammülü yok ya onun gibi varsın,ya da yok olacaksın.