bugün

zonguldak tan istanbul a yağma için gelen zihniyet

ben bunları haberlerde gördüm. peşin peşin söyleyeyim kapalı insanlarla hiçbir problemim yok. kesinlikle ayrımcı, ırkçı bir insan değilim. çok farklı toplumlarda, her kesimden adamla, kadınla beraber büyüdüm, çok gördüm, çok geçirdim. hatta ailemde beş vakit namaz kılan bireyler mevcut. ama benim orucumu tutmak dışında pek ibadet eden bir insan olduğum söylenemez. dini kitaptan ve etrafımdan duyduklarımla uygulamak yerine kendi anlayışıma göre uygulamayı tercih ettim, karşı çıkanda olmadı. fakat zonguldak'tan istanbul'a yağma için gelen bu insanları haberlerde gördüğümde, ilk farkettiğim grubun kadınlarının hepsinin çarşaflı olduğuydu. burada bahsetmek istediğim 'bakın gördünüz mü? kapalı olan, dindar insanlar neler yapıyor' gibi gudik bir sonuca varmak değil. ama maalesef bu tip insanlar farklı düşünenlere 'kafir' damgasını kolaylıkla yapıştırabilmekte ve kendi hayat fikirlerini zorla empoze etmekte. belki de o yağma yapan kadınların kapalı olmasının sebebi anne ve babalarıdır ve onlara bana sunulan tercih sunulmamıştır. ancak, yüzeysel ve görüntü olarak dini bütün gözüken bu insanların kameraları gördüklerinde dedikleri ilk cümle ''allah'ın adını veriyorum çekme'' ise ben burada bir problem ararım. kendinle çelişiyorsun be kardeşim. tamam cahil olabilirsin ama vicdanın cahillik ile bir alakası yok ki. üzülüyorum be sözlük.