rs ne la

 1. 381.
  moderatörlüğü bıraktım.

  oğlum olduktan sonra sözlüğü 2 aydır geri plana atmıştım ve bu daha uzun süreceğe benziyor. bilirsiniz bebekler çok uzun yaşar ve bu süreçte moderatörlük yapmak kolay olmuyor. kısa vadeli sözlüğü boşlama olsa sorun olmayacaktı ancak bu bir dönemin başlangıcı. sözlükte modluk yapmıyorsam sıfatım moderatör olmamalı ve kendi özgür iradem ile istifa dilekçemi Zall'a ulaştırdım. o da diğer mod arkadaşlarım gibi "gitmeni istemem ama aile mevzubahisse sözlük teferruattır" temalı laflar ettiler. saolsunlar.

  şu zamana kadar bir çok forumda adminlik ve modluk yaptım. bir dönem bir sözlükte adminlik dahi yapmışlığım oldu.uludağ sözlük ekşi sözlük üstüne getirdiğim kumamdır. Uludağ sözlük'ü en çok eleştirenler arasındaydım sonra mod oldum. eleştirilerim eyleme dönüştüğünde ise yeni sorunlar çıktı, bu sefer o sorunlar eleştirilmeye başlandı. bu süreç bu şekilde sözlük kusursuz olana kadar (sonsuza kadar) devam edecektir.

  moderatörlük zor zanaat ve beni askerlikten sonra hayatta sabır sınırlarımı zorlayan ikinci vazifemdir belki de. sabırlı olmasaydım keyfi hareket edebilirdim, sırf bana alenen sövdüğü için çaylak yapmadıklarım kendilerini iyi bilir. o sövgüler herhangi bir yazar'a yapılmış olsa çoktan çaylak olacaklarını zaten söverken biliyorlardı, neyse ağzımızın tadı bozulmasın... bazen de beni pc başında güldüren en iyi şeydi modluk. yönetmenin ne kadar zor bir görev olduğunu anladım. kimsenin memnun olmadığını görerek sürekli içsel savaş verip daha iyi hizmete ulaşmaya çalışıyor insan. modluğumun ilk günü ile şu günleri arasında dağlar kadar fark olduğunu gördüm. kötü eleştirilmek insanın en çok işine yarayacak şeydir.

  Sözlüğün benim için büyük değeri vardır. bir çok yerde gevelediğim gibi bu değer entrylerimi torunlarıma miras olarak görmemden kaynaklıdır. bu nedenle yazar olarak sözlük yaşantıma devam edeceğim.

  moderatörlük görevim süresince bir çok yazarla tanıdım, onlardan bazıları beni tanımasa da ben onları çok iyi tanıdım, beni tanıyanlarla güzel şeyler paylaştım. madalyonun arka yüzünde ise bir çok yazarla arkadaşlığım soğuma sürecine girdi. bunun nedeni mod olmadan önce beni tanımalarıydı. moderatör olduktan sonra bana yalakalık olarak görünmesin diye (insanlık hali, belki ben de aynısını yapardım) selam vermeyen ya da muhabbeti kısırlaşmış arkadaşlarımı kaybetmeye yaklaştım bu da modluğun kötü yanı. umarım düzelme yönünde hareket eder.

  Moderatör'lerin içeride neler yaptığını, kimlerle uğraştığını ve hangi sorunlara ne gibi çözümler bulduklarını dışarıdaki bir insanın düşünmesi biraz zor. sadece dışarıdan gelen mailler bile ayrı bir dert. ne davalar açılmış, kimler şikayetçi olmuş, kedisinin ismine açılan başlıkta küfür olduğu için sözlüğü dava edeceklerini söyleyeler... yeni mod olmuş kişi "abi biz size çok yükleniyormuşuz" demesi geçmişe bakılınca çok fazla tekrarlanmış bir laf. ilk mod olduğumda bu işi beceremeyeceğimi düşünmedim değil. çünkü modluk entry silmek, çaylak yapmaktan ibaret değil, zaten bu iş o kadar eğlenceli değil. adil olmak bu işin anahtarı ve bazen nasrettin hoca gibi herkese "sen de haklısın" demek zorunda kalıyor insan. modluk sözlüğün çöpçülüğüdür, sözlüğün yasalara karşı yükümlülüğünü sağlayan kişiler olmaları dolayısıyla göte girmesi mümkün bir çok entry'i silmelilerdir.

  bana "mod olmayı gerçekten başardın mı?" diye sorarsanız, cevabım; "evet" olurdu. o konuda bir şüphem yoktur ancak bu sözlük dediğimiz zamazingoda binlerce insan bulunmakta ve ister istemez belki de hiç farkında olmadan birilerine hakkınız geçiyor, onların hakkı da size geçiyor. bu nedenle yazarların bende kalan tüm hakkı helal olsun ve hakkı bende kalanlar haklarını inşallah helal ederler.

  bu sözlük burada olduğu sürece buradayım. burayı seviyorum.
  sağlıcakla.
  - iyi günler. -
  117 -9 ... rs ne la
entry'i yoruma kapat
 1. henüz yorum girilmemiş.