bugün

takriben sabah 12'den sonra bulunulan temenni.
alısveris yapılan yerlarden cıkarken zaman gündüzün herhangi bir vakti ise birsey söylemeden cıkmamak icin söylenen kalıp sözdür.
hande yener'in hipnoz albümünün bana göre en güzel şarkısı. (zaten diğeri de hipnoz) albümün 3. şarkısıdır.
sözleri;

bir savaş açtım
karşımda koca koca dünya
yenile yenile doğdum
beni duymadın

arkama baktım
peşimde koca koca dünya
katıla katıla güldün
beni duymadın

yüzümü aldın
sana yüzsüzce geldim
üstüne düştüm yer kalmadı

yüzümü aldın
sana yüzsüzce geldim

iyi günler de oldu kuşku yoktu dert yoktu
anladım sonra sen yoktun
iyi günler de oldu yalan yoktu şer yoktu
anladım sonra sen yoktun

öfkemi aştım
karşımda koca koca dünya
yenile yenile doğdum
beni duymadın
içimi açtım
peşimde koca koca dünya
katıla katıla güldün
beni duymadın
yüzümü aldın
sana yüzsüzce geldim
en samimiyetsiz temennidir...
iyi günler dileyen kişi aslında iyi bir temennide bulunmak amacında değildir. bulunmuş olsa bile bunun çoğu kez farkında bile olmamaktadır.
ayrıca resmi dairelerde vatandaşların çok kullandığı selam mahiyetinde de bir sözcük öbeğidir.
öğlenden akşamüstüne kadar görülen bünyelere söylenebilinecek selamlaşma hede hödösü. sabahları günaydın, akşamları da iyi akşamlar şeklinde selamlaşırsanız, sırtınız yere gelmez.
ingilizcesi sanılanın aksine "good days" değildir, have a nice daydir.
dünyanın en pis en adi en yalancı gün içi dileği... yalan kokuyo direk... hele komşuya söyleneni.. komşuya iyi günler desen ne.. seniha teyzenin bütün günleri aynı geçiyo.. romatizmasından şikayetçi, günlük sabah yürüyüşlerini aksatıyo bazen, torunu da çirkin boklu bi velet, ne iyi günleri lan, bazen yan komşuyla konuşurken duymuyo bile iyi günleri. gözünün içine bakıyorum, bu dileği cevaplasın diye kemiriyorum kendimi, gelenek göreneklerine uyan apartmandakilere saygılı çocuğum ben diyorum, hatta duraksıyorum yok, o 4 numarada oturan nuranla konuşuyo hala.. onurum kırılıyo, sabahın 8 inde evden okula gidiyorum, iyi günlerime cevap alamadığım için omuzlarım çöküyo. birde her güne pozitif başlayacaktık güya.. ya gün içi lafları değişmeli ya da seniha teyze.. hadi iyi günler
Anadolu'da bir vilayette geçen bir diyalog

-iyi günler
-Aleykümselam
guten tag. (alm)
günün her saati kullanılabileceği için moderatörlerin can kurtaran lafıdır.
akşamları söylenmemesi gereken veda cümlesi.
bazen saatin farkında olmadan iyi günler dersiniz. ve cümleyi bitirdiğiniz anda aslında akşam saatlerinde olduğunuzu hatırlasınız. kötü hissettirir.
bazı göt lalelerinin konuşmayı kesip attığı cümledir. samimiyet yoksunu pislik şeyler sizi.
samimiyetsiz bir laf. öyle böyle değil.
sadece devlet dairesinde geçerliliği olan söz. samimi insanların arasında kullanılınca tüm samimiyeti alıp götürüyor.
mor ve ötesi solisti harun tekin in yazdığı , hande yener in seslendirdiği şarkı .
Yasaklanması gereken temennidir.

Siyasî mesaj içeriyor olabilir.

görsel
Bir dilek.
n'oldu bir durum mu var?
Birisi size iyi günler dediğinde günün kalan kısmının hangi aralığı iyi olacak diye merak ettirebilir. Ettirmeyebilir de.
nasıl yardımcı olabilirim?
nasıl yardımcı olabilirim?
iyi akşamlar sadece akşamları söylenirken, iyi günler her saat söylenebilir çünlü gün kelimesi 24 saati de kapsar.
(bkz: ismim kübra nasıl yardımcı olabilirim)
müşteri hizmetlerinde ilk söylenen cümledir. peşinden isim gelir.