bugün

fanzin

Lise yıllarımda ben de hazırlamıştım. Ama adının fanzin olduğunu bilmiyordum. Sonra fotokopiciden 3 kopya alıp yakın arkadaşlara dağıtmıştım... Artık fanzin-manzin falan hep hikaye oldu ya... Belki resmi yoldan fanzinler derlenerek gelenek sürdürülebilir. Şöyle ki:

Resmi yayıncılar (yayınevleri/kişiler/girişimler...vs) A4 boyutunda fanzinleri yazarlardan toplayıp derleyerek, dergi/kitap formatında yayınlayabilir. işte derginin cildi dip koçanlı yapılır. Böylece istenilen fanzin sayfası ciltten ayrılarak, tek başına da kullanılabilir.

Tabi fanzin yazarlarının yasal sıkıntı yaratacak telifli resimler de kullanması olası. Derleyen burada teknolojiden yararlanabilir. Yapay zeka ile ilgili resmin yerine başka bir resim oluşturabilir. Ancak en doğrusu yazarları bu konuda bilgilendirmek, kullanabilecekleri eserleri kullanmalarını istemek olabilir. Zaten yapay zekanın resim fışkırttığı bu çağda kim neden resim aşırsın?

Gerçi şu ortamda bunlarla kimse uğraşmaz ya. Hani uğraşacak olan olursa, buradan ilerleyebilir diye yazıyorum.