bugün

kemal sunal ın karakterleri hep haksızdır

Doktor civanım. iyi niyetle bile olsa yetkinliği olmayan doktorluk mesleğini icra etmeye kalkışmıştır.

Garip. Bulunan çocuğu sosyal hizmetlere vermemiş, üstüne üstlük okul çağındaki çocuğu sokaklarda çalıştırmış ve düzenbazlığı öğretmiştir.

Tosunpaşa. Hizmetlisi olduğu evde lakayt tavırlar sergilemiş, gücü ele geçirince ona iş, aş veren kişilere zulüm yapmıştır. Kısaca yediği kaba pislemiştir. Şener şen ise bu genç oğlanın saflığına vermiş yinede yanında tutmuştur.

Süt kardeşler. Bu filmde zaten dalaverenin haddi hesabı yoktur. Adile naşit'ten kerami bey amcaya, ramazan'dan damada herkes kendi payına çalışır.

Mavi boncuk. Burada suç direkt kendisinde olmasada çevreye uymuş ve emel sayın'ın hürriyetine engel olmaya katkıda bulunmuştur. Sizin gazinonuzda birisi tarifeye bakmayıp yiyip içse siz ne yapardınız? Hadi dayak yediniz (bu da onlara işlenmiş bir suç) hakkınızı savcılıkta neden aramadınız? Emel sayın orada sadece bir emekçidir. Buna mafyacılık oynamak denilir.

Zübük. Kemal sunal'ın ender olarak gerçekten kötüyü oynadığı bir filmdir. En azından burada masum gösterilmemiştir. Kötü gibi kötüdür.

Kiracı. Evini geçindiremeyen sünepenin tekidir. Ailesinin evinin önünde adam işşettirilmiş, buna rağmen karakola gidememiştir. Yumurta bir tarafına gelince kaba kuvvetle olayı çözmüştür lakin bir ton olaydan sonra kıymeti kalmamıştır.

Bombacı mülayim. Kiracısı olduğu evde ev sahibi ile ilişkiye girerek ya da girme vaadi vererek yolunu bulmaya çalışır. işe hep geç kalır. Kendi ezikliğini "hayat bize gülmedi" savunmasıyla kapatmaya çalışır. Bir karışıklık sonucu raporlarda öleceğini öğrenince gerçek mülayim ortaya çıkar. Çıkan para ile hayır işlemek, okul yaptırmak gibi güzel şeyler yapacağına tuvalet yaptırır. Ölüm korkusu kalmadığı için, her yaptığı affedilen ve ekmek yediği yeri haraca bağlar. Bunlar da yetmez sekreteri kendi metresi yapar. Örnek alınacak birisi değildir.

Şaban askerde. Salaklık saflık adı altında binlerce şehit vermiş ordumuzun tankını, tüfeğini, mermisini hiç eder. Verilen vergilerimizin düşmanıdır.

Çöpçüler kralı. Burada amirinin nişanlısına göz dikmiştir. Mobbinge maruz kaldığında ise hakkını savcılıkta aramak yerine işi savsaklamıştır. Ayrıca kız kaçırmaya teşebbüs etmiştir. Bu sırada kızın annesini de darp etmiştir. Az kalsın taksirle insan öldürme suçu işleyecekti.

Kapıcılar kralı. Burada biraz gridir hayat kemal sunal için. Apartmanda binbir dalavere ile yolunu bulmaya çalışmaktadır. Bakkalda sevmediği kişilere fazla hesap yazdırır, çocuğunun okumasını fuzuli bulur, fırsat ele geçince karısını aldatmaktan çekinmez, doğum kontrol nedir bilgisi yoktur. Fakat tüm bunlara rağmen üveyik beyin dolandırılmasını engeller. Yine de üveyit beye kira 300 derken kiracıdan 400 alarak haram yediği gerçeğini değiştirmez. Her insan gibi biraz iyi biraz kötüdür. Anadolunun cahilliğini ve kurnazlığını gösterir. Güç eline geçip apartmanı satın alınca mafyatik hareketler sergilemesinden gücetapar birisi olduğu ortaya çıkar.

Propaganda. Burada sınır karakplu olup ayrılan köyle ilgili ankara'ya hiçbir girişimde bulunmaz. Memuriyeti babalığından bile önemlidir. Motomot davranır.

Kemal sunal filmleri genel olarak iyiyi değil, henüz eline güç geçmemiş kişileri gösterir hep. Bunu da saflık adı altında pazarlar. Şunu da unutmamak gerekir ki doğrusu bu demez. Bunlar filmdir. Filmlerde karakterler iyi olmak zorunda değildir. Ders verme gibi zorunlulukları da yoktur. Sadece bilinmesi gereken bunlar iyi karakterler değildir ve örnek alınamaz. Sempatik olmaları onları haklı yapmaz.
güncel Önemli Başlıklar