bugün

efe tur

çocukluğumda derin yaralar bırakmış otobüs firmasıdır. anneannemler izmit'teydi, her sene gidip gelirdim, gelirdik. asya tur vardı o zamanlar. hep onunla giderdik biz. sarı-turuncu olurdu otobüsleri hep. inanılmaz sempati duymuşumdur hep o otobüslere ve firmaya. benimle hep ilgilenirlerdi, kimi zaman tanıyan olur "yine nereye gidiyon aq" dercesine sorarlardı minik bir tıfıl iken. öğretmenim mektup yazma ödevi verdiğinde teyzeme bir mektup yazıp "asya tur batmadı di mi? batmadı de nolur!" diye de eklediğimi hatırlıyorum. o zaman da paranoyakmışım anasını satayım.

rüya sürerken, ben büyüyünce asya tur şoförü olmayı hedeflerken efe tur denen bu lanet turizm şeysi girdi araya. bir ara rekabet oldu, istanbul'a bilet fiyatı yanılmıyorsam 8 liraya kadar düştü. önce birlikte çalıştılar, kardeş gözükmeyi denediler; ama olmadı, beni kandıramadılar. birleştiler sonunda...

ama neden efe tur bünyesinde ha? neden gri bütün otobüsler? sarı turuncu asya tur'umu istiyorum lan ben... greyfurt rengi-beyaz man otobüslerimi istiyorum... kerestecinin önünde 5 bin kilometre öteden tanıdığım şoför amcayı görmek istiyorum, efe tur ne lan...

duygulandım şerefsizim..