bugün

psikolog

kafaya takılmaması gereken şeyleri, neden takılmaması gerektiğinin mantıklı açıklamaların ve analizlerini yapınca hakkı verilen meslek. böyle bir hak için de psikoloğa dünya para bayılmak gerekiyor sanırım. öyle olunca da psikoloğu satın alıp el ense tokat muhabbetinin psikolojisine de bürünülebiliyor. zaten insanlar benim psikolojim iyi diye bir cümle kurmazlar. daha doğrusu gereksiz yere üstüne gelinmedikçe böyle bir cümle kurmazlar. iyi psikoloji para etmiyor bu memlekette çünkü. hani psikolojiyi bir ruhsal hastalık gibi düşünüp, iyi olan psikoloji neden para etsin de diyebilirsiniz ama demek istediğim şu; her mutluyum diyen insanın psikolojisi iyi olmayabiliyor, ama psikolojisini sağlam tutan insan da zorluklara karşı göğüs germeye çalışırken böyle böyle terapisini sağlayabiliyor. iyi psikolojiyi veya kötü psikolojiyi inançla bağdaştırmak ne kadar doğru ne kadar yanlış bilmiyorum ama, önüne birtakım engellerin, zorlukların, güçlerin çıkması allah'ın sizle ilgilendiğini sizden çabalar beklediğini gösterirmiş. hayatın zorluklarla da tadının çıktığının farkına varmak büyük bir özveri istiyor. o özveriyi bulamamanın da tek suçlusu bizleriz. sen, ben, o. daha çok ben. fakat gelin görün ki ben duygusunu hep farklı yerlerde arıyoruz.