bugün

sümer tabletlerinin islam ı çürüttüğü iddiası

iddia olmayandır.
sana bir şey anlatayım gecenin bi yarısı elimi yormuycam özetliycem umarım her inançlı gibi inada bindirmezsin.

1. insanlar avcı toplayıcılıktan tarım topluluğuna ilk kez mezapotamya da yani ortadoğu coğrafyasının kalbinde geçer.
2. insanlar tarım yapmaya başlayınca yerleşik hayata geçer.
3. Yerleşik hayata geçen ve birlikte yaşamak zorunda olan insanlar şehir devletleri oluşturur sulh içinde yaşamak için bazı kanunlar gerekir kanunu uygulamak için de yönetici sınıfı ve kolluk kuvvetleri gerekir.
4. ilk şehir devletleri demokrasiyle yönetilirdi çünkü şehir devleti emperyalist amaç gütmez sadece oradaki insanların sulh içinde yaşamasını sağlardı.
5. Çevrede henüz yağmacı kabileler vardır ve sık sık bu tarım toplumları yağmalanır.
6. Yağmalanan topluluklar askeri güce ihtiyaç duyar ve oluşturur.
7. Orduya sahip olan güçler diktatörleşir ve emperyalist gayelere düşerler. Güçlü olan feth eder ve topraklarını büyütür. Böylece ufaktan yerleşik imparatorluklar kurulmaya başlanır.

Es:insanlar buraya kadarki süreçte bir çok mitolojik birikim yapmıştır. Mesela tarımla uğraştıkları için artık eskiden sözü hiç edilmeyen bereket tanrıları vardır, ne bileyim toprak tanrısı vardır, su tanrısı vardır, güneş bi tanrıdır mesela çünkü bunlar insanlara o günkü şartlarda lazım olan şeylerdir. Olumsuz tanrıları da vardır, fırtına tanrısı vsvs gibi. insanlar ortak bilinçaltlarını, yaşamlarını hayatın içindeki zıtlıkları kendi yarattıkları tanrılara yansıtır.
Mesela savaş tanrısı vardır askerlerin de bişeyle gururlanması gerekir sonuçta. Eheh uğruna ölünebilecek bir şey.
Her neyse abicim imparatorluklar kuruldu e vergi sistemi daha da önem kazandı. Neyle toplanacak vergi. Vermek istemeyenler olacak. Vergi güçle otoriteyle toplanır. Bil bakalım o çağlarda insanları kesip biçmek yerine itaat ettirmenin daha basit yolu neydi. Evet dindi. Tabi ki ordu da buna yardımcı bir kolluk ama din zaten dindar inanan yüzdesi yüzde 50 ise bile yüzde 50 lik bir itaat sağlar sana. Hatta öyle ki mezapotamya tapınakları aynı zamanda vergi dairesidir. Bak ben sana islamı çürütmüyorum "ilahi" dinlerin evrimini anlatıyorum.

Ortak ve benzer hikayeler kısmına geçelim.
Mesela kral Salmanassar. Bir Akad kralıdır. Ama nasıl kral olmuştur bil bakalım. Annesi, salmanassar ı bir nehre bırakır. Sepetin içinde. Sonra bir saray hizmetlisi rastlar ona kıyıda. Alır çocuk çok güzeldir götürür saraya. Kral onu oğlu olarak benimser. Salmanassar büyüyünce üvey babasını tahttan indirir ve onun yerine geçerek tarihte bilinen Akad imparatorluğunun imparatoru olur. Kral salmanassar gerçekten yaşamıştır. Belgelidir. Ama bu hikaye tamamen onu efsaneleştiren bir hikayedir. Çünkü teokrasi güçlüdür. Kralın efsaneye ihtiyacı vardır. Şimdi kutsal kitaplarda aynısı Musa peygamber için geçmiyor mu. Ee diyosun ya hani o hikayeler daha önceki peygamberlerin anlattıkları diye daha önceki peygamberle musa nın hikayesinin aynı olmasını nasıl açıklıcaksın. Ya da musadan kaç yüz yıl önce yaşamış salmanassar sence peygamber mi. Bi defa dini bolca putperestlik içeriyor. Ee salmanassar yüzlerce yıl sonraki peygamber musanın hikayesini çalamıycana göre musa anlatısı salmanassar ın hikayesini çalmış oluyor. Yani bu iş böyle kardeşim. Din anlatısının yüzyılların ürünü bir evrimsel süreci var. Yahudiler babildeki esaretten kurulduktan sonra bu etkileşimlerle kutsal kitaplarını oluşturur ve bölgedeki ilk tek tanrılı dini oluştururlar. Bazı kaynaklara göre Yahudilik tek tanrılı bir din de değildir. Sadece israil in tanrısına itaati emreder diğer memleketlerin inancı umurlarında değildir. Bugünkü semavi dinler dediklerin hepsi koskoca bir çorba. Beslendiği kaynaklar aynı kültürel değişimleri içerir. Senin için üzücü ama Artık günümüzde insanlar deizme yönelecek. Bunu engelleyemezsin çünkü artık bilim ve aydınlanma çağındayız. Akıntıya kürek çekemezsin. Ha ben deist miyim hayır.

Not. Bir agnostik.

Ne tesadüf ki kutsal kitaplı dinler sadece bu coğrafyadan çıkmıştır. Kendisine tanrının elçisi diyenler sadece bu coğrafyada dikiş tutturmuştur. Çünkü tanrı dünyayı buradan ibaret sanıyordu heralde. Sadece ortadoğu ya elçi göndermiş. Bunun bahsettiğim tarihsel gelişimle bi alakası olamazdı değil mi?. D. D
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.