kitapyurdu

 1. 288.
  Yıllar önce tam 6 saatimi çalan site. O zamanlar pek yaygın değildi ama yine de ciddi bir satış oranına sahipti. Yine puanlama sistemi falan vardı. bu sistem çok hoşuma gitmişti. Hemen siteye üye oldum. Kitaplar hakkında yorum yaptıkça puan kazanıyormuşuz, sonra bu puanları paraya çevirip siteden kitap alıyormuşuz.

  "Ahh.." Dedim. "Bu Ne güzel şey böyle."

  Gece bilgisayarı alıp oturdum. Biraz puan kazanayım diye daha önce okuduğum kitaplarla ilgili yorum yazmaya başladım. Tabii yorumların onaylanması için moderatörlerin kontrolünden geçmesi gerekiyormuş. Bu yüzden ciddi ve etkileyici yorumlar yazmaya çalıştım. Neyse, ben yazıyorum. Manyak gibi yazıyorum. Aklıma gelen tüm kitaplar hakkında yorum yazıyorum. Yazdıkça kazanıyordum. Bir çeşit kumar olmuştu benim için. Düşünün, çişim geliyordu ama işemeye bile gitmiyordum. Çünkü Ne kadar çok yorum, o kadar çok kitap. Sabah ezanı okunuyor, mahallenin köpekleri uluyor, ben yazıyorum. Araçların sesleri duyuluyor, kuşlar cıvıldıyor, ben yazıyorum. Yazdıkça gökyüzüne yükseliyordum ki uyuyakaldım.

  Uyanınca hemen bilgisayara baktım, çok sayıda mail gelmiş. Yorumlarımın hiçbiri onaylanmamış. Tüm kazancımı bir anda yitirmiştim. "Çok mu saçma yorumlar yazdım?" Diye düşünüp diğer yorumlara göz attım. Şu tarz yorumlar gördüm:

  "Ayyy çok tatlış bir kitap. Tavsiye ederim."

  "Teyzeme en güzel doğum günü hediyesi oldu bu kitap. Eheheh."

  "Uffff kitapta feci güzel kadın var Beyler, okuyun. Okutturun."

  Bu yorumlar kabul ediliyor, benim yorumların yüzüne bakılmıyor. Kendi kendime "ne oluyoruz tanrılar aşkına?" dedim.

  Sonra anladım ki yorum yapıp puan kazanmak için önce o kitabı bu siteden almak gerekiyormuş. Evet, o gece Türkiye'de yaşadığımı unutmuşum. içki mi içmiştim hatırlamıyorum. Şimdi bunu yazarak 6 dakika daha kaybettim. 6 saat + 6 dakika. lanet olsun.
  30 -2 ... kayip zamanin izinde
entry'i yoruma kapat
 1. henüz yorum girilmemiş.