bugün

bitcoin

bitcoin nedir'den önce aslında ne değildir'i konuşmak lazım.

bana göre bitcoin ve diğer coinler kesinlikle bir para birimi değil, bir değerdir.

konu ile ilgili bir örnek vermek gerekirse leonardo da vinci, mona lisa'yı resmetti ve bugün mona lisa'nın değerine paha biçilemiyor. ama ya aynı tablodan (birebir aynı) bir tane daha resmetseydi?

hatta bir tane daha...

ve bir tane daha...

böyle böyle birbirinin kopyası tabloları üretip dursaydı? sonra bunları üretmeyi başkalarına da öğretseydi ve onlar da üretmeye başlasalardı...

birileri de bu tablolara sahip olmak için büyük paralar ödeyip satın almaya başlasaydı? normalde sizin ona verdiğiniz değeri saymazsanız tüm tablolar aslında bir bez parçası ve biraz da boyadan ibarettir...

ama siz bazılarına milyonlarca dolar değer verebilirsiniz. peki bu değerin karşılığı nedir? emektir, beceridir, sanattır, nadideliktir vesaire... mona lisa'lar daha fazla üretilseydi ve insanlar bunları büyük paralar verip satın almaya başlasalardı, bunların üretim miktarı ve satın alınan en son tabloya verilen bedel ile orantılı olarak tabloların bir borsası oluşurdu.

borsası oluşan bir şeyin de parasal bir değeri vardır artık. normalde üretimi arttıkça değerinin düşmesi gerekirken, insanların ilgisi sayesinde, talebin de artması yüzünden değeri ve popülerliği giderek daha da artardı. insanlar, bir değeri olduğunu düşündüğünden, aynı altın gibi, tabloları alıp "ileride daha da değerlenince bozdururuz" diye biriktirmeye başlarlardı.

coinlerin durumunu ben böyle görüyorum. peki gerçekte bu coinler nedir? ait oldukları blockchain zincirine yeni bir blok daha eklenip zincirin genişlemesine katkıda bulunduğunuz için, her oluşturulan yeni blok karşılığında size ödül olarak verilen sanal jetonlardır.

bunların para etmesi ve hatta para yerine kullanılmaya başlaması tamemen onlara verilen değerle alakalıdır. yani karşılıkları halkın onlara verdiği değerdir. o kadar. halk onlara değer vermeye devam ettikçe para edecekler, bir gün gelip artık değer verilmemeye başlandığında da piyasadan silineceklerdir. tabii öyle bir gün gelirse...

şimdilik uzak görünüyor...