bugün

igor tudor

Takimdan umudu kestigim icin kendisini yakindan takip etmedim, medyada rastladikca gordugum kadariyla biraz safcana, tez canli, abdurrahimabigillerden biri gibi gelmisti bana. Kulubedeki halleri de oyle gorunuyordu.

Simdi transfer donemi, soylentiler, onlar bunlar heyecan, merak falan derken yuzde100 futbola katildigi programin tamamini dikkatlice izledim.

Oncelikle sunu soyleyeyim, harika bir karakter. Heyecanli, hirsli, samimi ve en onemlisi de akilli, mantikli bir kafa yapisi var. Halleri cok dogal, yapmacik ya da yalanci biri olmadigini dusunuyorum.

Bruma ve sabriyle ilgili soylediklerinden zorba biri olmadigini, uyumlu olmaya calistigini ama ayni sekilde caba goremedigi icin kurallarini uyguladigini goruyoruz.

Cidden guzel bir karakteri var, iyi bir insan ve caliskan biri var karsimizda.

Taktik konusuna gelirsek, bu kadroyla bir bok yapamaz. Adi gecen isimler takima can katabilir. imbula'nin adi geciyor. Kesinlikle alinmali. Gomis ligin anasini sikecektir. Acerbi'yi aldirabilirse maicon'la savunma hatti ligin cok ustunde olur. Tudor programda adam bakarken oncelikle karakterine sonra kalitesine baktiklarini soyledi. Bizim bu konuda cok agzimiz yandi, kendisi de bu oyuncu grubunun nasil problemli oldugunu yasadi. O duzenin kirilmasi sart. Yasin de sikintili bir tip, o da yollanmali. Selcuk da insallah artik gonderilir. Ama selcuk iyi bi calismayla, eger takimda transferlerle kalite de artarsa faydali olabilir.

Sneijder konusunda bence sneijder'e ayar veriliyor suan. Birlikte cok uyumlu calisacaklarini dusunuyorum. Bu olacak buyuk ihtimalle, sneijder kalacak ve milli takimi da hedefleyerek performansini cok artiracak. Ama onun da kralliginin yikilmasi lazim. Selcuk gibi, sneijder de ariza bir profil degil. Bunlar uyumlu futbolcular ama tudor'un bir kendini ispatlamasi, sozunu dinletmesi gerekiyor. Ondan sonra yol almak cok daha kolay olacak. Hele ki sneijderin liderligi hem saha icinde hem saha disinda bu takim icin cok onemli. Kadro kalitesi eger gercekten artirilirsa sneijder de kendisini toparlayacaktir bundan hic suphem yok.

Belhanda konusu, diger transfer rakamlari gibi bonservisler cok yuksek. Ama bu transferler sart. Bu paralari galatasaray zaten kotu futbolla kendisi kaybetti. 25 milyon euroluk sampiyonlar ligi gelirimiz vardi. Simdi 25-30 milyonu sayip seneye o parayi cl'den almaliyiz. Buyuk takim olmak budur, risk, rekabet bunu gerektirir.

Belhanda icin tudor caliskan oyuncu dedi. Guvenmek gerekir. Karakterinin duzgun oldugunu varsayiyorum. Saha icine gelirsek, belhanda cok onemli bir katki yapacaktir bu takima. Neye dayanarak bunu soyluyorum? Soyle, bizim kanatlarimiz bruma ve yasin, ikisi de yaratici oyuncu degil. Adam eksiltmeye odakli, top tutan, top tasiyan adamlar ama oyun tutma, oyun kurma meziyetleri kisitli. iki kanatta da bu tip oyuncuyla oynamak, oyunu bizim acimizdan dengesizlestiriyo, kontrolu zorlastiriyor. Sneijder ve selcuk gibi oyun kuruculara ragman takim olarak rakip yarisahada tutunup oyun kuramiyoruz. Belhanda kanatta ve orta sahada oynayabilen bir oyuncu. Sneijderi ortada, belhandayi kenarda kullanip, diger kenari delici bir oyuncuyla olusturdugumuzda direncli ve yaratici bir ortasahayla gomis rekor seviyede gol atabilir. O kalitede bitiricilik ve fizik var gomiste. Golleri burak da atiyordu. sinan da atar. Ama bizim becermemiz gereken sey, yaratici olabilen, oyunu tutan ve direcli bir orta alan yaratmak. Bu hem hucumu, hem de savunmayi cozecektir. Orasi selcukla tolgaya kalirsa bu yatirimlar da bosa gider. Tudorun onceligi orasi olmali, kafasinda bir olan vardir umarim.

Yeni sezonda basarilar. Sempatik ayucuk. *