bugün

benden bir bok olmaz psikolojisi

Bilinçaltınıza uzun vadede kasırga etkisi yapabilecek psikoloji.

"Olumlama" diye bir şey var duyduğunuzu varsayıyorum. "Zengin olmak istiyorum, evrene yolluyorum" değil ama benim dediğim o ticari malzeme, onu geç. Benim dediğim; "bu işi başarabilirim/özgüven sahibiyim/bugünüm güzel geçicek" gibi ikna olumlamaları. Işte bu olay "bazılarının" söylediği gibi alelade bir şey değil arkadaşlar. Ha tek başına bir gücü de öyle gözle görülür biçimde yok belki ama bak ne diyorum; "gözle görülür biçimde yok." Ne demek bu? Bilinçaltındaki etkisi yadsınamaz derecede var demek. Örneğin;

(Elektrikleriniz bir gece yarısı kesildi ve evde yalnızsınız)

-N'apıcam lan ben şimdi, başlıycam elektriğine de of. nerden izledik korku filmi tam da kesilcek günü buldu şerefsiz! [Bilinçaltı seviyesinde akılda dönenler: cin, peri, hayalet, hırsız, doğal afet vesaire] (Bilinçli hayat: Duvarda istemsizce bir şeye benzetilen varlıklar, "şurdan bir ses mi geldi!?" tedirginliği, ürperen tüyler, uyumak için girdiği yatakta kafayı yorganın içine sokmalar ve bunun sonucunda da büyük ihtimalle uykuda görülecek kabus -ki hatırlanılıp hatırlanılmamasıyla paralel) bu negatif düşüncenin yansıması. Pozitife bakalım ve olaylar aynı şekilde gelişsin;

[Bilinçaltı-Gerçek hayat harmanlaması: "Korku filmi izleyelim dedik hep aynı şeyler biri de demiyo ki aga bu nedir?" tarzı bir düşünce, "oh bee elektrikler gitti tasarruf olur anasını satıyım Hahah" tarzı bir düşünce daha, mum yakıp kitap okuma ya da telefonla uğraşma ve böylece kafayı dağıtma eşittir 0'a yakın olumsuz düşünce; yastığa başını koyduğunda çalan hafif müzik eşliğinde uyuma/telefon-kitap olayını yatakta yapıp uykuya dalma ve gece "Hiçbir şey" olmamış gibi sıradan bir şekilde uyanma]

Bu örnek anlatmak istediğimi tam anlattı mı bilmiyorum biraz aceleye geldiğinden ama siz sözlük yazarlarının is...demeden "boğaz köprüsü!" diyecek seviyede 'bilinçli' olduğunuzu varsayarak üzerinde çok durmuyorum. Bu örnek ne demek? Düşüncen davranışına yansır demek. Ne demek bir daha söyleyelim; "Düşüncen, davranışına yansır."

Özet geçmek gerekirse; maruz kaldığımız her kötü düşüncenin üzerimizde etkisi olduğu gibi, her iyi düşüncenin de etkisi var. O yüzden; "benden bir bok olmaz çok bilmemne'yim" yerine ne diyoruz; "Her şey çok güzel olacak!" - (bkz: Bir Cem yılmaz filmi)