bugün

ios vs android

ios kullanımı kolay, sade, kapalı bir işletim sistemi. Herkes kullanabilir, yormaz gayet akıcıdır. Ama Kişiselleştirme konusunda zayıf. Kalitesiz, çöp uygulama bulamazsınız.
Androide baktığımız zaman kullanımı daha zor, iosa göre daha az sade, açık kaynaklı bir işletim sistemidir. Kişiselleştirme konusunda oldukça iyidir esnektir. Kalitesiz çöp uygulama eskiden çok fazla vardı Androidde. Günümüzde azaldı belki ama uygulama kalitesi açısından iosun gerisinde hala. Stabilite konusuna geldiğimiz zaman, Android eskiden hiç stabil değildi. Sürekli hata verir sorun çıkarırdı donardı telefonlar. Ama artık görüyoruz ki Stabilite konusunda ios ile başabaşlar artık. Bu biraz da Androidi kullanan firmaya bağlı. Mesela ben xperia z3 compact kullanıcısıyım ve telefon yağ gibi. Ama samsungun galaxy s serisi stabiliteden çok uzak. Yani ben Androidi seçiyorum. Potansiyeli iosdan daha fazla. Ama sony gibi htc gibi sağlam arayüzler olunca Android asıl gücünü gösteriyor. Samsungun touchwiz arayüzü ile kullanırsanız soğursunuz Androidden. Zaman zaman samsungu Apple ın tuttuğunu düşünüyorum. insanları Android den soğutmak için Apple Samsungla anlaştı ve samsungun kötü telefonları insanları iosa yöneltti. Şaka bir tarafa ben ikisini de çok seviyorum ama Androidin sony nin yeri ayrı.