bugün

terbiyesiz

(bkz: #2591049) akşam akşam beni güldüren kapitalizmden bihaber yazar.

kapitalizmin sömürü üzerine kurulu olduğundan haberi yok, ki "kapitalizm özgürlük demektir" diyor sözlük meydanında. sözünde doğruluk payı da yok değil hani. hakikaten kapitalizm insanların bir kısmına özgürlük, geride kalan büyük çoğunluğa da tutsaklık getirir. tıpkı dünyanın geneli gibi; türkiye gibi. paran varsa; güçlüysen prens-prensesler gibi bir hayat yaşarsın; ki ömrün alışveriş-kayak-moda-seks merkezlerinde geçer. yok parasız ve yoksulsan acılar ve sıkıntılar içinde bir yaşam sürer ve ömür boyunca geçim derdi çekersin.

turgut özal dönemi öncesinde yani kapitalizmin getirdiği kültür yozlaşmasından evvelki dönemde bu memlekette aşağı yukarı herkesin geçim düzeyi aynıydı. sen ben; zengin fakir ayrımı yoktu. varoşlar daha ortaya çıkmamıştı, tüketim kültürü henüz dokumuzu bozmaya başlamamıştı. bugünün türkiye'sinde ümmetçi duruş ile liberal görüşün ortak noktasıdır, ki nihayetinde kölelere efendi olma vaadinde bulunan ve bu süreçte de köleleri tam bir köle gibi çalıştırıp sömüren bir sistemin adıdır kapitalizm. vahşettir, vahşiliktir, ormanda yaşam bulma savaşıdır. üretileni tüketecek kişileri üretmektir. daha fazla sömürü için daha fazla sömürü alanı yaratmaktır.

olsun, zararı yok, hem bu yazarımız beni güldürdü.
göktanrı ne muradı varsa versin.

(bkz: seriati iyi bir sey zannetmek)