bugün

müzeyyen senar

Yazık ki rakı sofralarının sanatçısı diye okuyorum çokça yerlerde.
Oysa ki Türk Sanat Müziği'ni sadece rakı ile bağdaştırmak ve bu büyük ustayı meyhane seviyesine indirmek Türk müziğin, hiç anlayamamaktan başka da birşey değildir.
internet ortamında çokça rahat bulacağınız vikipedi tadındaki özgeçmişini buraya kopyala yapıştır elbette yapmayacağım.
Çünkü bizde adettir.Sosyal medyada önemli gün ve haftalarda hemen durum ile ilgili bilgiler kopyalanıp yapıştırılır.
Bursalı Müzeyyen Hanım'ı çokça okursunuz bu hafta içinde google aracılığı ile.
Nasıl rakı içtiğini,yanından salatalığını eksik etmediğini,elmayı hop diye eliyle ortadan ikiye ayırdığını ve iflah olmaz kekemeliğini...
Lakin özellikle yeni nesil bilmelidir ki yorumu moda terim ile rol model olmuştur.
Ondan öncesi ve sonrası vardır Türk Sanat Müziğinde.Müzeyyen Hanım gibi okumak önemli olmuştur ve sanırım uzun yıllar da böyle olacaktır.
Alınmaca darılmaca yok,ondan sonra da yetişmemiştir böylesine bir yorum.
Çok mu kıymet bildik zannetmem.Belli ki yeni nesil (galiba yaşlandım)
Öyle ya yeni nesil daha hızlı yaşıyor hayatı ve müzikleri de ona göre hızlı,sert ve bir o kadar da geçici..
Oysa ki yıllar geçse bile 'Gecenin Matemi'ni dinlerken aldığım keyfi alamadım belki de çoğu şarkıda.
Kabul 40'a merdiven dayadım.Belki eski tatlar daha keyif verir oldu.
Ancak ince bir klarnet taksimi sonrası Müzeyyen Hanım sesi aradığım ilk ses hala ....
Nur ol..Cennet mekanın olsun....