bugün

sigara içmek

içeni anlarım da içip de övüneni anlamam. yok onları da anlıyorum aslında. içip de "yavaş yavaş öleyim" diyen ya da ciddiye almayıp dalgaya vuran kişi kesinlikle sigaranın öldürdüğüne inanmaz. inansa bile kendisinin başına gelmeyeceğinden emindir. sigaranın zararlarını abarttıklarını düşünürler genelde. bazıları sadece akciğer kanserinden ibaret sanır. yirmili yaşlarında akciğer kanserine yakalanıp tanıdan bir yıl sonra mezara gideni biliyorum. ki akciğer kanseri sigaranın verdiği zararın yüzde biri bile değil.

sigarayla bağlantılı olmayan hastalık sayısı neredeyse yok denecek kadar az. o yüzden ilerde alakasız bir hastalığa yakalanıp da benim sigarayla bir sorunum yoktu diyerek ancak kendinizi tatmin edersiniz. diyorum ya bırakmak istiyorum bırakamıyorum diyeni anlarım ya da, ben de bu gruba dahil olmak üzere -stresli bir yapısı, yaşantısı vardır şartları elvermiyordur. devamlı erteliyordur. onu da anlarım. ama tek dostum, can yoldaşım, asla bırakmayacağım şeklinde düşünenler ya da alaya vuranlar kesinlikle sigaranın öldürdüğünü biliyordur ama öleceğine inanmıyordur.