bugün

garson

turizm otelcilik lisesi okurken stajlarimda ve liseden mezun olduktan sonra 18imi doldurana kadar ugrastigim , daha sonra birakamayip 5 yil kadar yaptigim meslek dali. daha sonra level atlayip karsilama komitesine gecmistim tabii.
oncelikle asla hafife alinmasi gereken bir meslek degildir. universite ve liselerde "basmane garsonu" ve/veya "gar lokantasi garsonu" dedigimiz kisilere garson denmemelidir. zira bes parmagina bes bardagi gecirip set-up atarken o catal ve bicaklara ciplak elle dokunan insanlara garson denmez.
sayisiz otelde calistim, simdiki kaya thermal resorts&convention, bir zamanlarin prenses'i, izmir swiss ôtel, hilton, bir zamanlarin efes'i, sheraton, belcekiz beach club, turunc hotel,mövenpick... tabii aga, 5 yildizdan asagisi kurtarmiyor.
garsonlar yeteneklerine gore 3'e ayrilir:
banquet garsonu; 3lu bir kanepenin yarisi kadar bir tepsiye 15-20 adet 33cm'lik tabak sigdirip, bayan dahi olsa zorlanmadan kaldirabilen, tepsi tasimanin her yolunu bilen garson tipidir. 20 kisilik bir madanin siparislerini captan order kullanmadan aklinda tutabilen yigidodur. yazon sicaginda gomlek-yelek-papyon uclusunu kaldirabilen insandir. 14 saat boyunca-ki 14 saat cogu otelde te shifttir- ayaginda babet/kundura ile kosusturqn insandir. tek seferde 20 sandalye cekebilir. servis arabasi kullanmadan 6li ambalajlardaki 1,5 lt sulardan 5-6 tane sorunsuz tasiyabilir. 24 saat araliksiz calisip 7-8 saat depoda uyuyarak ertesi gunu tekrar calisabilir. tek basina 3 masaya, yani 60 kisiye bakabilir. bayan erkek fark etmez hepsi yigidodur, candir. surenli banquette calisan bir garson ayda 3.500 tlden asagi kazanmaz, ki bu paranin sadece 890i asil maastir, gerisini tipten gazanir. bu garsonlarin cogu iphone 4-5 kullanir, camel'dan asagisi kurtarmaz.
acik bufe garsonu; 20 bos tabagi tek eliyle tasiyip oteki eliyle pardak tepsisini tasiyan insandir. tek basina 15-200 kisiye bakar. olay sadece bos toplamak degildir. bunun pecete katlamasi vardir, set up atmasi vardir, bardak silmesi vardir. acik bufe barinda "amina kodugum benim astigim orderda gin tonic mi yaziyordu, gotunle mi cikartiyorsin orderlari" diye bagirmasi vardir. elindeki vodka tonicle "bu kiminda ya" diye salak sqlak bakinmasi vardir, neyse ki halden anlayan "misafir" gulumseyerek elini kaldirir. ortada kosusturan veletlere carpmamaya calismasi vardir, 8de baslayan kahvalti icin 5te kalkmasi vardir.
a la carte garsonu; her ne kadar en rahat garson gibi gorunse de insanlarla en icli disli insandir. diksiyonu duzgun olmalidir, fizigi duzgun olmalidir, bu ner ne kadar her garsonda gecerli olsa da a la carte darsonlari adeta pikacudur. onlar ozel secilirler. kibarliktan kirilmalidir bir alacarte garsonu. "izninizle" demeden adim atamaz, imkani yoktur. postasi rahatlayinca gecer backround'una 65 liraya satilan tabagi sivasli ustalarla olan ahbapligi sayesinde bedava yiyebilir. flambe yapar, transh yapar, az da olsa fransizca.bilir, ingiliz usulu servis, amerikan usulu servis, fransiz usulu servis, rus usulu servis, heeepsini yalayip yutar.

bar garsonlari vardir bir de. onlar da iclerinde 3'e ayrilir:
pool bar/beach bar/snack garsonlari; 45 derwce havaya ragmen yuzlerinde yazin en serin gunuymus ifadesiyle calismaya gayret gosteren ve basaran, her daim havuza atilma tehlikesi olan, insanina gore misafirleri islatabilen, haviza atabilen, tepelerinden icki dokwbilen, buz savasi yapabilen, kafalarindan gozluklerini alip kacabilen, sort ve tisortle calistiklari icin amele yanigi olmaya mahkum, iyi tip kaldiran, tum olumsuzluklara ragmen buyuk ihtimalle meslegini seven insanlardir. her gun ayni kisileri gordugu icin bir sure sonra misafir istemeden icecegini gonderir, sezlonglarda misafirlerle birlikte uzanir, havlu dolabinin kullanilmayan alt rafina kivrilip yarim saat kestirebilir. sapka/gozluksuz calismasi imkansiz insandir.
disco bar garsonu; isten her gece/sabah kafasi guzel ayrilan, genel mudurle "patron bu ger de iyi hasilat yaptik beeaa" seklinde konusabilen, erkekleri her gece en az 1 turist kaldiran, piste cikip dans edebilen, tek elinde -parmaklarini icine sokmadan 5 bardak tasiyabilen insan turudur. misafirlerden tip yerine paket paket sigara alir.
lobby bar garsonu; iclerinde tek duz adam budur. gin boyunca cay/kahve getirip goturur..

bar garsonlari ayni zamanda barmaid/barmen kapasitesi tasir. zaten cogu barmen /barmaid bar garsonlugundan baslar ise.

garsonluk sabir isidir, guler yuzlu insan isidir, oyunculuk yetegi okan kisilerin isidir. sinirlendiginiz.bir misafire surat asma sansiniz yoktur, mumkun degildir.
adam duymustur "kirmizi ete kirmizi sarap, beyaz ete beyaz sarap" sozunu, sut kuzusunuz yaninda sizden yillanmis agir bir kirmizi sarap ister. tutar bir de o sarabi soguk ister. kalbiniz ve beyniniz "hhaaamina kodugumun sonradan gormesi" derken, dilinizden kibar ve alcak bir tonla "tabii efendim, baska bir arzunuz?" cumlesi dokulur.
bir garson 5 dakikada 2 sigara icebilir.
garsonluk zor zanaattir. komiyken ayak isi yaparsiniz. komilik yapmayan garson olamaz.
yabanci dil ister, fizik ister, diksiyon ister, insan sarrafligi ister, muziplik ister.kibarlik ister, musteri iliskilerini bilmek ister, gezmek ister, ev ister, araba ister, yat ister.. pardon kaptirdim biraz.

cocochanel belcekiz beach club'da barmaid oldugu zamanlarda soyke bir olay yasamistir.:
yuksek zeka seviyesine sahip is arkaaslari turistlere s.a. demeyi ogretir. bardan icki almaya elen turiste ne icecegini sormaktadir:
co: hello
tu: selamin aleykum
co:-cocochanel saskin- ne alirdiniz?
tu: one beer please..

her turlu zorluguna ragmen en eglenceli zamanlarin gwctigi meslektir, ozlenendir.
bana aylaaar aylar sonra tekrar entry girdiren baslikir.
gulumseyerek hatirlanandir.

edit: yazim hatalari icin binlerce ozur, heyecan yaptim biraz.