bugün

silent hunter 3

cebelitarık boğazı'ndan geçiş en az das boot adlı filmdeki kadar zor, neredeyse imkansız. fransa ya da almanya'daki filolardan birine bağlıysanız cebelitarık görevi pek çıkmıyor (en azından ben rastlamadım) ama akdeniz'deki filolardan birindeyseniz (toulan, salamis gibi) cebelitarık'tan geçmenizi gerektiren yerlere gitmeniz gerekiyor. 150 metre derinlikten sessiz seyirde saatte 3 deniz miliyle geçmek çok uzun ve zorlu bir süreç. bu sırada sonarınıza takılıp size uyarı verecek en az 10 destroyer ve torpido botunu da unutmayalım. aralarından biri sizi yerinizi tespit edecek kadar yakınınızdan geçerse s.ki tuttunuz demektir. boğaz ingiliz gemileriyle dolu olduğu için kaçmak imkansız gibi bir şey, denizaltının tipine göre maksimum derinliğe inmek yapabileceğiniz tek şey.

akdeniz'de devriyeye çıkmanın en güzel yanıysa sık sık yunanistan gemileriyle karşılaşmanız ki bu gemilerin hiç büyük konvoylar halinde, destroyer korumasında seyrettiğine şahit olmadım. 1 ya da 2 gemi halinde hareket ediyorlar ve kendinizi biraz geliştirdiyseniz tek torpido ile avlanabiliyorlar. akdeniz'in kötü tarafıysa operasyon bölgelerinizin hemen hepsi müttefik keşif uçaklarının menzilinde yani gündüz ve güzel havalarda suüstünde seyir sık sık b24 liberator gibi denizaltı avcısı bombardıman uçakları tarafından piç ediliyor.
güncel Önemli Başlıklar