bugün

serap ezgü

insanı sinir eden şu olaya sebep olan insandır:

"böyle bir vakada böyle yaklaşılmaz" diyen bilim adamı yerin dibine konurken, popülist bir sunucuyu alkışlayan cehalet... türkiye televizyonlarının geldiği noktayı özetliyor adeta.

prof.dr. kerem doksat’in konuyla ilgili açiklamasi;

bugünkü programda ise etik bir fâcia yaşandı.
17 yaşında, ciddi psikiyatrik sorunları olduğu âşikâr bir kızcağızı canlı yayına çıkardı.
ben de oradayım üstelik, bir kere bile danışmadı!
reyting uğruna kıza da, anasına da asla tecrübesiz bir psikiyatri asistanının dahi yapmayacağı gaflarla yaklaştı; fırça attı, provokasyon yaptı, en sonunda da kızın babasını canlı yayına bağladı. kızcağız öfke içerisinde sahneyi terk etti!
i̇şte, o noktada tahammülüm tükendi ve “bu iş böyle olmaz” dedim.
diyen kim? 35 senedir bilfiil işini yapan ve binlerce tv programına çıkmış bir psikiyatri profesörü.
trajikomik bir de şov yaptı: “siz ona ev, iş, yeni bir hayat imkânı sağlayabilir misiniz”…
ben de “bunun bir psikiyatrın işi olmadığını” söyledim.
uzatmayayım, bana “biz kendi işimizi yapalım, siz kedinizinkini” demeye getirdi.
ben de programı gerekçemi söyleyerek terk ettim!
yâni serap hanım’ın ekibi önce kıza ev, iş, aş filân sağlayacaktı, sonra da gerek kalırsa biz işimizi yapacaktık.
hâlbuki hasta kişi ve âilesi tedavi edildikten sonra hayatta yollarını çizmeleri için yardım edilir, aksi değil!
ben önceki reklâm arasında genç kızla konuştum, durumu ciddiydi ve bırakın milyonların önünde televizyonda teşhir edilmeyi, âcilen psikiyatrik yardım alması gerekiyordu.
netice: bir psikiyatri profesörünün ikazına rağmen bir hasta milyonlara teşhir edildi, üstüne üstelik de bana ne yapabileceğim bildirildi!

bu yazı çok kısa ve nettir:
1) bu bölüm hakkında rtük derhâl soruşturma açmalıdır.
2) türkiye psikiyatri derneği ve türk tabipler birliği gereken teşebbüslerde bulunmalıdır.
türkiye cumhuriyeti yasaları’na göre bir hastaya ancak bir hekim müdahale edebilir, aksi suçtur!
hasta teşhiri bir hekim tarafından dahi yapılamaz, suçtur.
üstelik benim net ve sarih ikazıma rağmen, bu da yapılmıştır!
savcılıklara da ihbar ediyorum:
bugün atv’de yayımlanan bu programda çok yönlü etik ve yasal ihlâl vardır!
ben bir vatandaş ve uzman olarak görevimi yapıyorum, gerisi ilgili mercilere kalmıştır.

saygım ve sevgimle…

prof. dr. kerem doksat

http://alkislarlayasiyoru...i-tavri-alan-reality-show