bugün

recm

Recm kelimesinin anlamı zina yapan kişiyi taşlayarak öldürmektir.
Islam dınınde recm cezasının ılk olarak Hz.peygamber tarafından uygulandıgını soyleyen bır cok hadis vardır buna ragmen bırcok dın adamı Kuran-i Kerim de Recm cezası olmadıgını bu yuzdende uygulanmaması gerektıgını ıddıa etmıslerdır.

Bu konuda en cok karsılasılan hadislerden bırını durek olarak yazmakta fayda vardır.

- Ebû Hüreyre ve Zeyd ibnu Hâlid el-Cühenî (radıyallâhu anhümâ) anlatıyor:
"Bir bedevî, Hz. Peygamber (aleyhissalâtu vesselâm)'e gelerek:
"- Ey Allah'ın Resûlü, Allah aşkına, hakkımda Allah'ın kitabıyla hükmet!" diye yemin verdi.
Bundan daha fakih olan bir diğeri de:
"- Evet aramızda Kitabullah'la hükmet, bana da izin ver!" talebinde bulundu. Aleyhissalatu vesselam Efendimiz:
" Meramını söyle! (seni dinliyorum)" dedi.
Adam: "- Oğlum bunun yanında işçi idi. Karısıyla zinâ yaptı.
Bana,"Oğlun için recm gerekir" dediler. Ben de hemen oğlum namına yüz koyunla bir cariyeyi fıdye verdim.
Sonra bir de ilim adamlarına sordum. Bana: "Oğluna yüz deynek ve bir yıl sürgün cezası gerekir; bu adamın karısına da recm cezası icabeder" dediler" dedi.
Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm):
"- Ruhumu kudret elinde tutan Zât'a yemin olsun ikinizin arasını Kitabullah uygun şekilde hükme bağlayacağım:
Cariye ve koyunlar sana geri verilecek. Oğluna yüz sopa ve bir yıl sürgün tatbik edilecek" buyurdu. Sonra, Eslemli bir adama seslendi:
" Ey Üneys! bu zâtın hanımına git, eğer zinâyı itiraf ederse onu recmet gel!"
Üneys, kadına vardı. O suçunu itiraf etti. Resûlulluh (aleyhissalâtu vesselâm) emretti, kadın recmedildi."

Buhârî, Muhâribin 30, 32, 34, 38, 46, Vekâlet 13, Şehâdât 8, Sulh 5, Şurüt 9, Eymân 3, Ahkâm 39, Haberu'I-Vâhid I, i'tisâm 2;
Müslim, Hudud, 25, f1697,1698);
Muvatta, Hudud 6, (2, 822);
Tirmizî, Hudud 8, (1433);
Ebü Dâvud, Hudud 25, (445); Nesâî, Kudât 21, (8, 240, 241);
ibnu Mâce, Hudud 7, (2549).

Kuran-i Kerimde zina ile ilgili olarak nur suresi 2. ayet de:
Zina eden kadın ve zina eden erkekten her birine yüz sopa vurun; Allah'a ve ahiret gününe inanıyorsanız, Allah'ın dininde (hükümlerini uygularken) onlara acıyacağınız tutmasın. Müminlerden bir gurup da onlara uygulanan cezaya şahit olsun.

Zına sucunun ıslendıgının ıspatı ıcın ya ikrar(kabul) yada 4 yetıskının sahıtlıgı gerekmesı sucun kolay kolay ıspatlanamıyacagını ortaya koymaktadır.
Belkide bu yuzden Islam hukuku ile yonetilen ulkelerde Recm cezası farklılıklar gostermektedır.Bazı ıslam devletlerınde bu sartlar farklılık gostermektedır.
Osmanlı devleti ile ilgili olarak 700 yıllık sure ıcınde sadece 1 kere uygulandı dıyenlerle sayısız kere uygulandıgınıda one surenler vardır.

Gunumuz ceza hukukunda herseyden once suclara verılıcek cezaların insani olması gereklılıgı goz onune alınmıstır.
Recm cezasının uygulanısı suphesizki insanlık dısıdır.Saglıklı bir insanı rahatsız eder, etkısınden kolay kolay kurtulamaz ancak ne acıdırkı bu ceza halen bırcok ulkede uygulanmaktadır.
Recm cezası; katiyetle ıskence dır, insanlık sucu dur...
güncel Önemli Başlıklar