bugün

yök

Türkiyenin yüzkarası kurumudur.Yurtdışına giderken, gittikten sonra sorarsınız 'okulumuz tanınıyor mu diye' gelen cevapların hepsi 'okumunuz kurumumuz tarafınca tanınmaktadır'.
Gel zaman git zaman yıllar geçer senin sorup gittiğin yök sen son senedeyken denklik tüzüğünü değiştirir ve direk denklik dünyadaki hiçbir üniversiteye vermez.Süreçler uzarda uzar.Öğrenci kendi imkanıyla isviçreye,ukranyaya,bulgaristana,ingiltereye gider kendi imakıyla binlerce euro akıtıp okur meslek sahibi olur, yüzlerce eurolar akıtıv evrakların tercümesiyle uğraşır,sonra o evraklar yöke verilip 2-3 yıl beklenir.
Bu iki üç yılda ne cevap verirler, ne telefonları açarlar, ne yazılan e-maillere cevap verirler.Süreç kendi halince vurdumduymaz bir şekilde devam eder.Daha sonra askerlik sorunu başlar, normalde heryıl 29 yaşını doldurmayan adaylar için heryıl ertelenen askerlik tecilini sadece bir kez bir yıl olarak düzenlerler.
Gençler evraklarını verirler,asker kaçağı birşekilde ortada dolanırlar ve yökten cevap beklerler.Bunun dahada fenası denizciler içindir.
Bizim sadece diplomayı tanımazken,müsteşarlık onların ehliyetinide denklik olmadan tanımaz.2-3 yıldır evde oturan arkadaşım var vallahi.Diğer grup öğrenciler ise askerlik yapamadıkları için kurumsallaşmış bir yerde işe giremezler.Düşünsenize,5 yıl üniversite okuyorsunuz ve Askerliğinizi er olarak yapıyorsunuz.Tabii dayanamayım 15 ay askerlik yapanda var.Bunların haricinde yaptıklarının yasal hiçbir dayanağı olmayan avrupa birliğiyle yapılan, lizbon ve bologna anlaşmaları at gözlükleriyle bakıp yok sayan kurumdur.
Yök adı verilen bu kurum gençleri en verimli çağında köreltip, onları yasal hiçbir dayanağı olmadan sınırlar koymaya çalışan ve mezunlara ayakbağı olan kurumdan başkabirşey değildir.Sırf Türk öğrencilerin yurtdışında eğitim görmesini engelleyip bu maddi kaynağın yürtiçinde sağlaması için hertarafını özel üniversitelerle çevrildiği ülkemizde işin en kolay kısmı bir grup yeni mezuna diş geçirmektir.En sinirlendiğim nokta ise bukadar şeyi yapan bir kurumun sonra dönüp insanlara, biz beyin göçününün engellenmesi için elimizden geleni yapacağız amerikalara gideceğiz oralara buralara gideceğiz demesi ise siyasi parti liderlerinin seçim öncesi vaatlerinden farkssızdır.
Olayın özeti şu;Bu devlet beni katsayı farkından dolayı üniversite okutmuyordu vakti zamanında, ben kendi imkanlarımla üniversite okuyorum, anam babam canını dişini takıyor, zar zor bitirdikten sonra geliyom vatanıma, daha önce tanınan diplomanın artık direk tanınmadığını 2-3 yılı alacak bazı işlemlere tabii tutulcanı söylüyor.Bu devlet ne ekmek veriyor,nede benim kazandığımı tanıyor,sonrada çıkıp vatan sevgisi ülke sevgisi diye konuşuyorlar.