bugün

entry'ler (132)

yecüc mecüc

Çinde ortaya çıkacakları rivayet ediliyor.

devamsızlığı önemsemiyorum diyen üniversite hocası

Öğrencilerin gelmemesine davetiye çıkaran hocadır.
Böyle hocaların dersine canım ne zaman isterse o zaman gitmişimdir. Genelde sınıf mevcudu az olan ders olur hep.

karabasan

Fena bir illettir.
yıllardır bunun yüzünden uyuyamiyorum. Karabasan adi altinda aslinda bir cindir bu illet.
Bu sabah kendisiyle yüz yüze geldik. ilk defa gözlerimi bu kadar açık tutabildim. Siyah duman şeklindeydi. Sağ Elimden bir şey almak istedi. izin vermedim. Çok uğraşti kaldırmak için. En sonunda dayanamadim ve elimi kaldırıp yakalamaya çalıştım. Olmadı çünkü elimi ne kadar üzerine getirsemde bir şey yapamadım. Dokunulmaz gibi bir şey.
Daha evvelinde de kol bileklerimi sıkıca tutmuş ve zor bırakmıştı. Ama görememiştim.
Beni şaşırtansa korkmamam ve onunla mücadele etmem.

üç idiots denince akla ilk gelenler

Hayatta ne ile karşılaşırsa karşılaşsın pes etmeyen, pozitif, kötü işleyen sistemi değiştirmeye çalışan bir karakter geliyor.

kadınların ortak özellikleri

-merhametli,
-meraklı,
-ayrıntıcı,
-kıskanç olmaları.
-korunma güdüsü,
-bitmeyen istekleri Olması.
-sır saklayamamaları.
-her gördüklerini almak istemeleri.

evlendikten sonra hayatının aşkına rastlamak

Rastlayan kişinin evlendiği insanı yeteri derecede sevmediğini ve sadık olmadığını anladığımız hede.

Çünkü evlendikten sonra artık hayatınızda olan kişiden başka kimseyi görmemeli o gözler. Sana helal olmayana bakıpta hayalini nasıl kurabilirsin? Hayatının aşkı diyebilecek kadar nasıl tanıyabilirsin? Böyle düşünenlerin vicdanına bırakıyorum cevabını.

Velhasıl evlenmeden iyi taniyacaksın karşındakini. Gerçekten sevemeyeceksen, evlenmeyeceksin. Zira O insanın hakkına girmiş olursun.

sınavda a şıkkını 10 kere arka arkaya işaretlemek

insana bu işte bir gariplik var dedirtir. Soruları tekrar kontrol ettirir o şüphe. Ve sonuç olarak zamandan çalar.

tek başına yeni bir şehirde yaşamaya başlamak

Üniversiteyi ailesinden uzakta okuyanların yaptığıdır.

ilk başta heyecan verir tek başına olmak. Yeni bir şehir, yeni bir hayat insana kendini iyi hissettirir. Ama bu güzel günler hep böyle devam etmez. Zamanla sıkıntılar karşısında tek kaldığında yanında birini ararsın elinden tutacak, destek olacak. Belki o el bir dost olur ama ailenin yerini tutmaz asla. işte o zaman ailenin özlemini iliklerine kadar hissetmeye başlarsın. Ziyaret zamani geldiğinde yerinde duramaz, kalbin her zamankinden daha hızlı çarpar.
O yüzden aileden uzak, tek başına yaşamak zordur. Bir zaman sonra ağır gelir.

taare zameen par

Bir çocuğun tekrar nasıl hayata döndürüleceğini anlatan aamir khan filmi.
disleksi'yi zeka geriliği diye düşünenlerin yorum yapmamasi gereken bir film ayrıca.

herkesin içinde kocasını aşağılayan kadın

Tam tersi durumu da mevcuttur.
Geçen gün tanıdığım birinin evine davet edildim. Evin hanımının kız kardeşleri ve annesi de oradaydı. Eşine 'salonda duran masayı dışarı mi alsak?' ne dersin gibi bir soru yöneltti. Eşi de cevap olarak 'iş çıkarma başıma dursun işte orada' diyerekten sert bir tepki verdi. Kadıncağız bir şey demeden mutfağa gitti. Muhtemelen böyle bir cevap almayı beklemiyordu ve üzüldü. Sonuçta bütün sevdikleri oradaydı ve eşine sadece kızılmayı gerektirmeyecek bir konuda danışmak istedi.
Velhasıl eşler bu olayda görüldüğü gibi sadece insan içinde de değil; yalnızken de birbirlerini aşağılamamalı, azarlamamalı, nazik davranmayı bilmeli.
Böyle olaylarla karşılaştığımda insan yetistirmenin ne kadar önemli olduğunu bir kere daha iyi anlıyorum.

erkeğin ağlaması

Ayıplanacak, yadırganacak, garipsenecek bir durumu olmayan şey.
her insan ağlar. Bunu kız veya erkek diye ayırmamak gerek.

fiziksel özelliğe aşık olmak

Karakter özelliği de dış görünüşü kadar beğenilecek gibi değilse kişiyi pişmanlığa doğru götürecek eylem.
Gerçi gerçekten aşık olan insanın gözü kör olur, karşıdakinin hiç bir kusurunu görmez derler.

sözlük yazarlarını şu an mutsuz eden şeyler

üçüncü kez haksız yere kalbimi kıran arkadaşımın hala daha gelip gönlümü almaması.
Halbuki bana bir adım gelse ben ona on adım gideceğim. Keşke farkına varsa ve beni üzmekten vazgeçse.

hüzünlenmek ama neye olduğunu bilememek

Bir şeylerle meşguliyet sağlanırsa ortadan kalkacak olan histir.

her derdini içine atan insan

Anlaşılmayan biriyse normaldir.
ne kadar anlatmaya kalkışsa da anlamaz kimse. O da artık her sıkıntısını saklı tutar.

kartopu savaşı

Kışın en eğlenceli oyunu.

Küçükken yaşadığım her şehirde kışın mutlaka kar yağardı. Pencerenin başında saatlerce durup dört gözle beklerdik yerlerde tutmasını. Sonra eldiven bere atkı ne varsa giyer hemen dışarı fırlar karla buluşmanın heyecanını yaşardık. Tanıdık tanımadık ne kadar çocuk varsa hep beraber kartopu savaşı yapardık. Ellerimiz donardı buzdan ama yinede aldırış etmezdik. Karla oynamak çok başkaydı küçükken.
şimdiyse yaşadığım şehirde kaç senedir kar yüzü görmedim. Yağsa da özlem gidersem, yine çocukluğuma dönsem keşke.

yazarların burçları ve yükselenleri

Yay-balık.

en yakındaki kitabın yazarı

Nuriye çeleğen-hay sultan.

hep hataları görmek

Sığ görüşlü kişilerin yaptığı eylem.
Daha geniş bakarsa doğruları da görecektir mutlaka.

insanın büyüdüğünü anladığı an

işlerini kendi halledebildiği kıvama geldiği zamandır herhalde.