bugün

entry'ler (20)

kolonoskopi

iki kere geçirdiğim operasyondur. Birincisinde 2 gün önceden sadece tavuk suyu ve et suyu içmeye başlayıp verilen Xm diet isimli ilacı hiçbir eczanede bulamadığım için Laxeno Diet isimli muadilini aldım. Birde 2 kutu lavman. Zaten tavuk suyundan başka hiçbir şey girmeyen midenizle Laxeno denilen bu ilacı içmek tam bir eziyet. 2 şişe verdiler 500 ml, bir tanesini kolonoskopiden önceki gün saat 13:00’te içmenizi diğerini ise 18:00’de içmenizi söylüyorlar. (Söylemesi kolay) Birinci şişeyi zar zor mide bulantısıyla mecburen içtim, meyve suyuna karıştırabileceğinizi söylüyorlar. Karıştırmış biri olarak tavsiyem kesinlikle karıştırmayın ilaç çoğalıyor. Ve mümkünse kokusunu almayın çünkü içimi çok zorlaştırıyor. Akşam 18:00’de içmem gerekeni yarısını içtim ve maalesef midem kaldırmadı geri çıkardım ağlayarak. Lavmanların ise birini akşam birini sabah 7:00 gibi yapmanızı istiyorlar ki tam temizlik sağlansın. Onları belirtildiği şekilde yaptım. Fakat maalesef kolonoskopi başarısız geçti. Bağırsak temizliğinin yeterli olmadığını söylediler. Kolonoskopi esnasında ve sonrasında hiçbir ağrı sızı yaşamadım çünkü uyutarak yapıldı. Hemen çıkışta diğer kolonoskopi için randevu aldım (en az 1 ay sonraya verdikleri için) Şimdi gelelim ikinciye; iki gün önce geçirdiğim operasyon için doktor en az 3-4 gün önceden diyete başlamamı söyledi. (Yalnız ben çok uzun süreli kronik kabızlık nedeniyle kolonoskopi oldum) Çünkü 1-2 gün önce başladığım diyet maalesef bağırsaklarımın temizlenmesi için yeterli olmamıştı. 4 gün öncesinden sadece tavuk suyu-et suyu, elma suyu ve su ile günlerimi geçirmeye başladım. ilk iki gün çok zorlamadı fakat son iki gün bayılmanın eşiğine geldim, mide bulantısı ve baş dönmesi derken yataktan kalkamaz oldum. Tavuğu bu kadar seven biri olarak tavuktan iğrendim diyebilirim. Bu arada tavuk suyunda hiçbir şekilde tavuk parçası olmaması gerekiyor un, pirinç vb. şeylerde. Sadece haşladığınız su. Dilerseniz limon ve tuz ile tatlandırabiliyorsunuz. Bu sefer daha etkili olacağını söyledikleri GolyTely isimli ilacı verdiler. Arkadaşlar bu ilaç için etkili kelimesi çok çok az, bu bildiğimiz lavabo açıcı. 4 litrelik bir bidonun içindeki toz karışıma 4 litre su ekliyorsunuz ve güzelce çalkalayıp karıştırıyorsunuz. Buzdolabına koyunca içimi kesinlikle çok daha kolay. Kolonoskopiden önceki akşam saat 20:00’de ben bu karışımı içmeye başladım. Tadı gerçekten anlatıldığı gibi değil ve asla kokusu yok, tadı deniz suyuna benziyor. 7 bardaktan sonra biraz midem bulanmaya başladı, mideniz bulanırsa ve içiminde zorlanırsanız dilim limonu veya portakalı yememek kaydıyla suyunu emebilirsiniz yazıyordu bir yerde bende öyle yaptım. (Yiyemiyorsunuz çünkü posalı) 10 bardak içtim akşam. Bardağım 200ml idi yani 2 litresini akşam içmiş oldum. 1 saat içinde etki eder yazıyordu fakat bana yarım saat içinde etki etmeye başladı. Ve bağırsaklarımı resmen boşalttı 1-2 saat içerisinde. Bir kısmını sabaha bıraktım çünkü benim kolonoskopim öğleden sonra 14:00’te idi. Sabah 7:00’de uyandım ve yine ilacı içmeye başladım fakat 5 bardaktan sonrasını içemedim, kustum başım dönmeye ve gözlerim kararmaya başladı. 4 gündür aç şekilde vücudumun o kadar su kaybetmesine maalesef daha fazla dayanamadım. Bayılmayayım diye uzanıp kolonya vs koklarken o bitkinlikle uyuyakaldım ve daha fazla içemedim. Yaklaşık 1 saat içinde yine lavaboya gitme ihtiyacı duydum ama bağırsaklarım zaten boşalmıştı sadece su şeklinde ihtiyacımı giderdim. Yani toplamda 3 litre ilaç bana yeterli oldu, tabi ben 4 gün önceden bir şeyler yemeyi bıraktım dediğim gibi. (Tavuk-et suyu hariç) Hastaneye geldiğimde yine baş dönmesinden bayılacak gibiydim neyse ki kısa sürede operasyona aldılar ve bu sefer başarılı geçti. Annemin söylediğine göre ortalama 10-15 dakika sürmüş. Ben hiçbir şey hatırlamıyorum tabii ki anestezinin etkisi ile. Çıktığımda yine ağrı sızı olmadı sadece çok gaz oldu. Onuda çıkarıp rahatlarsanız bir sorun yaşamazsınız. Birde sanırım benim ilaca olan alerjimden kaynaklı olarak, ilk operasyonda vermedikleri bir ağrı kesici tarzı bir şey verdiler anestezi öncesi o beni biraz zorladı. Solunum yollarıma ve kalbime biraz baskı yaptı ama, ertesi gün oda geçti. Çıktığımda 2 saat yine bir şey yiyip içmememi söylediler bende söylediklerine uydum. Zaten bomboş midenizle bir şeyler yemeye başlayınca ister istemez bir mide bulantısı hissi de oluşuyor. Bugün kolonoskopiden sonraki ikinci günüm ama halen çok yemek yiyemiyorum, zorlanıyorum. Ama günlük hayata engel değil. Yani kısacası kolonoskopi korkulacak bir şey değil arkadaşlar, sadece diyeti ve içilmesi gereken ilaçlar zorluyor, ama mecbur. Biraz uzun ama faydalı bir entry olduğuna inanıyorum, Allah kimseye yaşatmasın tabii ki böyle şeyleri. Yaşayanlara da geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum...

atiye dizisi

Çok başarılı bir dizi, 1 günde bitirdim. insanı içine çektikçe çekiyor, gerçekten türk dizisi olduğuna inanmakta güçlük çektiğim bir dizi idi. ilk sezonu gayet başarılıydı ikinci sezonu sabırsızlıkla bekliyorum. Bu diziye sallayanlarda bir zahmet gitsin sen anlat karadeniz falan izlesin, zira milletimiz ancak bunlardan hoşlanıyor entrylerden anlaşıldığı kadarıyla.

neden uyumuyorsun

Bütün gün uyuduk şimdi uyku tutmuyor..

cool lime

Az önce keşfettiğim çok iyi ferahlatan bir içecek ve kaloriside az, ama evde yapması çok daha basit ve uygun fiyatlı olur diye düşünüyorum. En son churchill denen içeceği içtiğimde evde denedim çok daha güzel oldu. Bunuda deneyeceğim..

kendine aşık olmak

(bkz: aslan burcu) kendi burcum diye demiyorum...

ped alırken utanmayan kız

Bunda utanacak ne var anlamıyorum yaşamımızın bir döngüsü bu, niçin utanmamızı bekliyorsunuz? Ben asıl girilen entryleri okurken utandım yazık..

yazarların şu an düşündükleri

Ödev raporumu ve kulüp gazetesi yazımı nasıl yazacağımı düşünüyorum :(

havaalani görevlisine hakaret eden kadın

Herkesi satın aldığını falan düşünüyor herhalde. içinin pisliğini dışarıya akıtmış, kadın ekmeğinin derdinde olmasa onu orda evire çevire döverdi iyi sabretmiş.

huzurlu olmanın yolları

Kimseyle muhatap olmayın, kimsenin söylediklerini umursamayın, her şeyi kendi istekleriniz doğrultusunda yapın huzuru bulacaksınız...

elin oğlu diplomaya değil yaptığın pilava bakar

Her ikisine de bakıyor arkadaşlar. Yalnız artık elin kızı da bakıyor, haberiniz olsun.

çamaşır asan ütü yapan cam silen erkek

Gayette normal olan erkektir. Normal olmayan “erkek adam ev işi yapar mı lan karı işi onlar” diyen kesimdir

yalova üniversitesi

Neden bu kadar kötü yorumlar yapıldığını anlayamadığım üniversitem. Her üniversitede olduğu gibi bazı sorunlar tabii ki mevcut. Yukarıda bazı entrylerde 4.sınıfa geldiğinizde alışmış olursunuz denmiş arkadaş 1.sınıfım ve üniversite de hocalar da Yalova da çok güzel.. Özellikle sakin yerleri seviyorsanız, merkezden öyle ahım şahım şeyler beklemeyin. istanbul ve Bursa gibi şehirlere yakınlığı ve ulaşım kolaylığı da çok güzel bir detay. Örneğin istanbul'da yaşıyorsanız 45 dakikada ido ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Eğlence ve ortam arıyorsanız Yalova çok yeri değil. Ama sakinlik arayanların yeri bence.. Sadece kalacak yerinizi iyi gezip araştırarak seçin, şu an tek muzdarip olduğum konu bu. Seviyorum seni Yalova...

ankara batıkent te köpek katliamı

Bunu yapanların aynısını yaşayıp can çekişerek ölmesini dilerim.

gaga bulut

Herkes cinsel tercihine saygım var fakat, yaptıkları ile işin bokunu çıkarmış olan bir kişidir. Küçücük çocukları öpüştürüp bundan para kazanmak nedir? içerde verirler cezasını.

sevmeden seks olur mu

Damacanaya ve eşeğe bile hallenen milletimizin sevmeden seks yapması çokta sorgulanacak bir durum değil.

en sevdiğiniz sözlük yazarı

Övmek gibi olmasın kendim.. (ah bir de çaylaklıktan kurtulsak)

sigara içenlerin enayi olduğu gerçeği

Sağlığını düşünmüyosun cebinide mi düşünmüyorsun demek istediğim insandır. (bkz: sigaraya zam geldi)

küçük memeli kızlar

Sırt ağrısı çekmezsin, uygun sütyen bulmakta zorlanmazsın, vücuduna oturan kıyafetler göğüsten sıkmaz. Muazzam bir şeydir aslında.

hayvan sevip de ellemek istemeyen insan

Sevgilerine inanmadığım insanlardır. Neyse artık öyle bir dönemdeyiz ki, sevmeselerde olur zararları dokunmasın yeter.

8 nisan 2019 çaykur rizespor beşiktaş maçı

Beşiktaş’ımın yendiğine mi sevinsem yoksa memleketimin yenildiğine mi üzülsem bilemediğim maçtır.