entry'ler (44)

korktuğu halde korku filmi izleyen adam

korkmadığı halde izleyip korkmuş gibi yapan adamdan çok daha sevilesidir. bir amacı, bir mücadelesi var belli ki..

bir kitap kapağı gördüm hayatım değişti

bu durumun oluşabileceğine olan inanç, "yap-sat" ya da "yaz-sat" kitapların kapaklarının çok afilli yapılmasının nedenidir. tabi ki içeriğin kalite yönünden bu kapağı desteklediğini görmek zor karşılaşılan bir durumdur.

vakit gazetesi nin şok haberi

her başa geçirilebilecek şekilde tasarlanmış, unisex bir çorabın habercisi olması muhtemeldir. danıştay saldırısı öncesi manşetten hedef göstermek gibi bir geçmişi olan, bahsi geçen haber kurumunun yeni bir iktidar taşeronluğu-borozancılığı eylemi olması kuvvetle muhtemeldir.

alcatraz hapishanesi

al capone u adam etmiş, bundan yola çıkarak düşünüldüğünde de nice koç yiğitleri yere sermiş hapishane.

rahatsızlık veren ufak şey

sivri sinek.

domalmış kızın götüne tekme atmak

dünya malında gözü olmadığına işarettir.
(bkz: eve kız attık ama kaymadık çok pis karizma oldu)

penis büyütme yöntemleri

önemli olan moral motivasyondur. penisinizi pohpohlayın.
(bkz: tutmayın küçük enişteyi)

çocukken geçirilmiş travmalar

çocukken, 5,6 yaşlarında evimizin salonundaki kocaman atatürk resminden inanılmaz korkardım geceleri. sebebi de can dündarın sarı zeybek belgeselidir. orada atatürkün katafalka konmuş bir görüntüsü vardı, bembeyaz bir örtü içinde. çok korkardım cidden, yazarken bile bir garip olmadım değil şu anda.

yaran yanlış anlaşılmalar

(lisedeki türkçe öğretmenim ve bendenizin diyaloğudur)

-ismin ne evlat?
-ekin ozan hocam.
-baban türkçeci, anladım
-yok hocam, resimci babam, sanat tarihine de giriyo ama...
-yok, öyle değil, türkçeyi seviyor yani
-...
-ekin??
-...

herkesten ve her seyden nefret ediyorum

"ergen dünyaya karşı" fenomeninin sloganıdır. sebebini sormak bile uyuyan devi uyandırma kertesinde tehlikelidir.

uzun saçı kısacık kestirmek

berberden çıkma anı itibariyle, tüm dünyanın gözü üzerinizde sanırsınız. alakası yoktur. insanın aerodinamik özellikleri tavan yapar, adeta daha hızlı yürürsün. yatıldıktan sonraki ilk sabah, inanılmaz bir rahatlık yaşatır adem evladına.

potansiyel efendi çocuk isimleri

bence selim dir. piç, fırlama bir selim cidden gözümde canlanmıyor. selim diyince saçtaki tarak izi, 0.50 gözlük ve tımberland ayakkabı gelir aklıma.

ateistleşen avrupa nın çöken ahlak sistemi

aslında sorun ahlak kavramını tam özümsememiş değerlendirmelerdir. kendi ahlak anlayışımızı tüm evrene mal etme, etik olan gibi algılama ve bu eksende düşünüp yorumlamaktır. etik evrensel olan moral değerleri temsil eden yazısız kurallardır. örnekse bir insanı öldürmek dünyanın her yerinde "ahlak dışı" dır, bu yüzden de etik değildir. ama ahlak toplumlara, ülkelere, farklı coğrafyalara göre değişebilir, lokaldir. örnekse bir parkta esrar içmek amsterdam da normal karşılanırken ankara da yapılabilmesi yasa dışıdır.

kendi ahlak penceremizden gördüklerimizle başka bir ahlak sisteminin çöktüğü savını oluşturmak, beyhude bir çabadır, sağlıklı olmaycaktır.

marketten prezervatif almak

süpermarket tarzı bir yerden alınacaksa, en önemsiz, en alelade şeymiş gibi markası alta gelecek, ne olduğu anlaşılmayacak biçimde, değişik bir geometride bırakılır kasiyerin önüne. yanındaki dikkat dağıtıcı bilumum ögeden daha önemsiz olduğu izlenimi uyanır uyanmasına lakin öne çıkmayan gizli skorerdir.

kovalanmadığı halde kaçan adam

(bkz: belki)
(bkz: ya olursa)
"kaybedecek birşeyi olmayıp hala enerjisi olan" ı temsil eden fenomen.

izmir üzerinde güneş dünyaya daha yakın

yaz mevsimini izmirde geçiren(geçirmek zorunda kalan) klimasız öğrenci evi sakininin (evet, öğrencidir kendisi) içine düştüğü sanrı.

medya üzerindeki faşist uygulamalar

ilk bakışta medyayı sütten çıkmış ak kaşıkmış, durum karşısında tamamen edilginmiş gibi gösteren başlık.

medya hayatı yönlendirir, tembel beyinlere (ki tembelleştirme sürecine de katkısı vardır) onların yerine iyiyi, doğruyu, haklıyı haksızı belirler, hatta onlara yakışanı bile seçer. bu yüzdendir ki değişen her güç dengesi medya üzerinde bu tür uygulamara olan eğilimi beraberinde getirir; her güç odağı böyle bir kitle yönlendirme silahını edinmek isteyecektir.

pelin batu

kitleleri bu kadar peşinden sürükleyebilmesini, insanların adı altına yüzlerce entry girmiş olmasını anlayamadığım insan. nedir yani, bugünümüze kattığı nedir ki yarın hatırlayalım?

sözlük yazarlarının garip takıntıları

kalabalık bir yerde, kalabalığı cepheden görebilen bir yerde isem, kalabalığa şöyle bir bakıp gözümü kapıyorum. beynime o an kaydolan sabit görüntüdeki figürler çok komik oluyor bazen, çok eğleniyorum, zaman zaman çok gülüyorum. gülemezsem işlemi tekrarlıyorum.

her ile bir üniversite yapmak

her ile üniversite yapılmaya kalkışılabilmesi fakat her ile istihdam yaratacak bir formülün finanse edilemeyecek bir şey olarak gösterilmesi düşündürücü. bu arada o kadar (milyonlar) mezun vardı işsiz, onlar nice oldu, yenilerine ne zaman ihtiyaç oluştu ??
(bkz: çok çakal hareketler bunlar)