bugün

entry'ler (12)

dmt

Türkiye'de bolca bulunan, Mevlana'nın da atıf yaptığı kargı kamışının rizom(kök)larından elde
total alkaloid izolasyonu yöntemiyle elde edilebilen narkotik ajan. Sentetik olanıysa sporcu gıdası olarak satılan bir amino asit olan triptofanın dekarboksile edilip metillenmesiyle elde edilir.

jiletin tüyleri kalınlaştırdığına inanan mal

Ne kadar anlatırsanız anlatın, bilimsel yayın, deney, araştırma gösterin yine de ikna olmaz bunlar. Kişisel gözlemleri hepsinden üstündür.
https://www.ncbi.nlm.nih..../pmc/articles/PMC2151163/

half life

Yıl 2019, Steam'de hala multiplayer oynanıyor. Hatta Opposing Force dahi az oyuncu da olsa oynanıyor.

kordon kanı bankası

Türkiye'de 5 adet kordon kanı bankası var. merkezleri değişik şehirlerde gözükse bile aslında beşi de çoğu şehirde hizmet veriyor diye biliyorum.
bu konuda doğurmak üzere olan ve 8 aylık hamile olan ablam için biraz araştırma yaptım. Kendisi tüm işlerini son dakikaya bırakmayı sevdiği için doğurmak üzereyken aldığı karar üzerine kordon kanı bankası araştırıyoruz efendim. buraya da öğrendiğim genel bilgilerimi yazıyorum ki okuyanlara bir faydam dokunsun.

kordon kanı içinde kök hücrelerin bol miktarda bulunduğu bir kan. bebeğin göbek kordonundan doğum esnasında elde ediliyor. herhangi bir şekilde bebeğe veya anneye bir zarar veren riski olan falan bir işlem değil çünkü kesilip atılan göbek bağından elde ediliyor dediğim gibi. farklılaşmamış kök hücreler olduğu için birçok hastalıkta umut vadediyor.
şurada kök hücre vikipedi linkinden okuyabilirsiniz;
https://tr.wikipedi0.org/wiki/Kök_hücre

Okurken şöyle yararlı bir makale buldum dili de türkçe. buraya bırakıveriyorum. baya yararlı bilgiler var içinde. herhangi bir firmanın değil de araştırmacıların yazdığı bir makale.
https://dergipark.org.tr/...nload/article-file/228741

tamam tamam ben bunlardan anlamam prosedürü merak ediyorum ben n'apıcam diyenler için de babylife'tan bulduğum prosedür linkini kopyalıyorum.
https://babylife.com.tr/prosedur/

aşağı yukarı hepsinde aynı prosedür var zaten. başka hamile arkadaşlara da yararlı olur umarım bu kadar şey. biz daha resmi anlaşmayı yapmadık ama babylife'da karar kılıyoruz gibi. içimize sindi yani. gerçi biz önemli değiliz de en azından ablam hazretlerinin içine sindi diyeyim hehe.

içinde alkol var diye kolonya kullanmayan insan

Metil ya da izo-propil alkolden yapıp bunlara satsak helal sertifikası alabilmemiz gerek. Zira bu alkoller sarhoşluk yapmayacağından kimse haram olduğunu iddia edemez.

yalova geceleri

Asıl güzel kokanıı "Yalova'nın Geceleri"dir. Kemeraltı'nı dolaştım ama bulamadım. Kolonyacı dayı: onu sadece Yalova'da bulursun dedi. Şişe de bitmek üzere.

gıda dedektifi

insanları safsatalarla gaza getiren ve bundan nemalanan sosyal medya sayfası. Kahveli içecek dediği şeyde aslında sadece %0.8 (binde 8) çözünebilir kahve (nescafe gibi) var diyerek insanlara aptal yerine kondukları, aldatıldıkları fikrini aşılıyor. Oysa Nescafe gibi çözünebilir kahvelerin arkasındaki hazırlama tarifine bakarsanız zaten %1 (binde 10) civarı bir oran tavsiye ettiklerini görürsünüz. Çünkü bunlar kahvelerin yoğun özü(tü)dür. Yani içecek gerçekten de "Kahve" adını almayı hakediyor. Ama bu soytarı insanları %0.8 ifadesine yönlendirerek buradan ekmek yemeyi başarıyor.

Salatalığın da % 95+'lık bir kısmı sudan oluşuyor. O halde salatalığın %5'i mi salatalık?

metil etil keton

Kardeşi asetonun bir karbon fazla olanı. Kaynama noktası daha yüksektir. Bu maddeyi hayatında görmemiş organik kimyacılar (akademi) bunu "etil metil keton" diye anarlar.

cider

Marketlerde satılan meyve suyu ve ekmek mayası kullanarak yaptığım alkollü içecek. Ekmek mayası kullandığımdan olsa gerek tadı pek güzel olmadı.

güherçile

Osmanlıda güherçile üreticileri pek çok imtiyaz sahibiymiş, Devlet üretimini çok sıkı biçimde denetler, azalma olduğundan ciddi yaptırımlar uygularmış. Üretimi içinse bol bol gübre ve idrar kullanılırmış. Haber prosesi sayesinde havadan azot eldesi mümkün hale gelince pis işlere gerek kalmamış.

amigdalin

Acı badem denilen meşhur aromanın kaynağı olan, siyanür grubu da bulunduğundan zehirli olan bir lezzet. Şeftali çekirdeğinde yoğun, kayısıda türüne göre değişen miktarlarda bulunur. Çocuklar için tehlikeli olabilir.

aseton peroksit

Aseton (oje çıkarıcı), hidrojen peroksit (saç ağartıcı, oksijenli su), ve Hidroklorik asit (tuz ruhu) kullanılarak yapılan çok güçlü patlayıcı. Gereken malzemelerin tamamının evlerde kullanılan kimyasallar olması nedeniyle oldukça dikkat çekici ve meşhurdur.