bugün

entry'ler (9)

uludağ sözlük

Beni garip düşüncelere sokan sözlüktür. Kendisi ile yolum ilk 2019'da kesişti, o zaman bile çok fazla kullanıcısı yoktu. Bunu girdiğim bir ulu sözlük whatsapp grubunda gördüm, o ara sözlükte birbirini ifşalayanlar filan çıkmıştı.

Bildiğin 30-40 yazarın oyun alanıydı, ama beni asıl düşüncelere sokan tarafı bu değil, mesela bir başlık aratıyorum, yazarlara bakıyorum ve en son entry girdiği yılların 2015, 2012, 2019 filan görüyorum.

Arkadaşlar profil resmini filanda doldurmuş sadece burayı terketmişler, bildiğin ıssız kasaba gibi hissettiriyor.

Mesela bu dediğim ekşi sözlük içinde geçerli ama bir fark var, orda hala yazmaya devam eden insanları görüyorsun.

Mesela adamın 2005 te girdiği entryden profiline girmişim, bakıyorum 1 ay önce girmiş son entrysini, doğal olarak bir yaşam imaresi var.

Gece gece üzdün sözlük. iyi geceler.

değirmenaltı

Tekirdağ'da görece sonradan gelişen, üniversitenin hemen yanında olduğundan mütevellit onlarca kafenin bulunduğu bölgedir. Eğer denize doğru ilerlerseniz, alkaya sahile bağlanan bir kumsaldan geçersiniz. Güzel yerdir.

siber saldırıyla santral patlatmak

(bkz: stuxnet)

pwd

Terminale yazdığınızda, bulunduğunuz path'i veren terminal komutudur.

figma

Arayüz tasarımları için olmazsa olmaz bir component kütüphane yazılımıdır. Alternatiflerinden özellikle web tarayıcı üzerinden çalışarak, bir çok developerı karın ağrısından kurtarır. (bkz: linux)

php

Dünya'da en çok kullanılan programlama dilidir. Back-end programming için zamanında büyük atılımlar sağlamıştır. CakePhp, symfony, laravel gibi bir çok framework barındırır. aynı zamanda ilk göz ağrımdır.

regular expression

Türkçesi düzenli ifadeler olan, belirli karakter setlerini tanımlamak için kullanılan ve özellikle metin editörleri gibi çeşitli yazılımlarda sıkça ihtiyaç duyulan bir standarttır.

Örneğin [0-9] -> 0 ila 9 arasında ki karakterleri ifade etmektedir.

plaka tanıma sistemi

Ocr servisleri ile yapılmaktadır, ironiktir bir mobil uygulamasını yazmışlığım vardır. Okunan karakterleri ise (bkz: regular expression) yani düzenli ifadeler ile filtreleyerek, plakaya ulaşılır.

tekirdağ

Trakya için en yaşanılası 3 şehirden biridir. Havası gerçek anlamda kirlidir, çerkezköy ve çorlu olarak aşırı göç almaktadır ama aynı zamanda yaşadığım şehirdir.