bugün

sevdiği entry'ler

sigarayı bırakmak

tam 5 sene içtim. çok uzun bir süre değil elbette ama benim psikolojik olarak öyle bir bağımlılık halim vardı ki bırakmayı düşünmüyordum dahi.

öğrenciyiz üniversitede o zaman yurtta kalıyoruz . kaçak sigaraya düşmüşüz ardından tütün. bazen karnımız aç ama yine sigaramız var. napıp edip onu buluyordum. bir yere gideceksin uzun yol aklında sigara var. bir toplantıdasın dikkat dağılıyor. ama yinede içiyorsun...

hele bende yaptığı ağız kuruluğu,pis koku ve nefes darlığı. evet iğrenç gibi görünebilir ama ben kokusunu seviyordum. ama bırakınca birisi yüzüme üfledi ve babasının çanağına küfür etmiştim. abi bok ya bok!

neyse bir gün gömüldük vodka sigara filan ama bokunu çıkardık abi. o ara içten içe sigaradan tiksiniyorum. ciğerlerde ağrı var. sigarayı bırakmak diye bir cümle kurmaya korkuyorum resmen. ama o gece dedim kendime bırakıcam ulan! tabi içimdeki tiryaki benle daşşak geçiyor,bok bırakırsın filan diyor. neyse sabah oldu,paketi kırdım. ulan diyorum napıyorum ben? aslında çok mu ni oldu? yok lan ne anisi. ölmezsin lan dedim. bakın sizede diyorum. ne olursa olsun 1 tane bile içmezseniz ölmüyorsunuz yani . ne olabilirdi ki. bayılamazdım sigarasızlıktan. birde açık alanda çalışıyorum herkes köpek gibi kahve sigara yapıyor. müşteriler sigara içiyor. ama ben hayır diyorum , ben bu işi yapıcam ulan diyorum. sigara içmemek nasıl birşey bunu yaşıycağım diyorum.

bu sırada size de diyorum böldüm ama ; kaç yıldır içiyorsun bilemem ama sigara içmeyi sevdiğini farzedersek,peki içmemeyi sevmediğini ne biliyosun? insan sırf bunun için bi 6 ay içmez lan. bakar bi vücuda, görür ki bana nasıl teşkkür ediyor. otlakçılardan kurtulur,cebinde kalan parayla açılan iştahı ne dilerse onu alır amaaa yoook ben 1.sınıf ülkelerin üretip ama kullanmadığı bu sigara geri dönecem derse o ayrı.

neyse bende aslında bir söz verdim kendime. 3 gün nolursa olsun 1 tane içmiycem. çevremdeki sigara kullanan herkes bana kıskanarak bakıyor sigara ikram ediyor, bırakamazsın diyor. bu bende daha işe yarıyor ve ben 3 gün açık alanda çevremde sigara içmeyenin sadece boş çay bile içemediği bi ortamda 3 günü ölmeden bitiriyorum.

kendime diyorum sonra,vücudum nasılsın? iyiym abi diyor vay pohunu yiyim diyor nasılda rahatladık. ama şu amık beyine söyle sussun yiaaa diyor.
bende kendime tekrar dedim bak abi r bitti 7.gün karar ver. ve 7 gün inanılmaz zor oluyor yani heran aklımda sigara,heran stres gerilim. bazen kafa donuyor. anlatılmaz yaşanır.
7 akşamı oluyor. dur lan sabah yakarız. sabah oluyor. iş yerinde herkes biat edip saygı duyuyor, ulan bunlarda daşşak geçer şimdi. aq 7 günde cebimde para gitmiyor lan. hem birazda para birikir diyip 21 gün diyorum kendime. bu 21 e kadarda bazen zorlanıyorum ama el ve dudaklar adeta sigara içer vaziyete giriyor. ciğerler kaşınıyor. diş etleri geriliyor ama yooooook.

21 oluyor ve ben bir dal alıyorum,çok stresliyim amısına korum lan içmiyince noluyor? ama yakamıyorum yok! bi besmele çekip bu sigara bitince nolucak lan sanki diyorum evet canım çok çekiyo aklım hep onda resmen acı çekiyorum. ama yok ulan yoook. hele bir ay olsun
dua etmeye başlıyorum,aile bıraktığını anlıyor seni sevenler seviniyor. herkes duymaya başladıkça dönmekte zor geliyor.

30 gün 40 gün hedeflerle ilerliyorum arada geliyor aklıma ve saatlerce gitmiyor ama ben onsuzluğun acısına dayanıyorum. ipneliğine sigara reklamı çeker gibi karşında birileri içip yüzüne üflüyor ama hayır diyorum. mantık ne lan? çek üfle. asgari ücretli bir elemanım ben aq sigara içmek için fakir ve akıllıyım.

50 60 çok iyi geçiyor. mutlu ve enerjim süper. özgüven tavan. ben sigaradan vazgeçmişim sikerler... lan yüzüme nur geldi,sikime kan gitti. delimi itelemiş bana be.. içkiler sigarasız,sohbetler sigarasız,geceler , şarkılar herşey sigarasız ama sigarasızlığın verdiği daha güzel şeyler de oluyordu. kendine saygı ve sevgi .

ama bitmedi 60dan sonra birgün ilk gün bırakmış gibi krizlere girdim. yani yine aldım yakıcam yoook yapamam ulan 2 ayı aşmışız.. nolucak yani. 6 ay olunca söz lan söz. iç aq.

resmen gün sayıyorum 6 ay için. içicem ulan diye.
hep aklıma geldikçe 6 ayı anımsıyorum ve rahatlıyorum.
6 ay oluyor ve şansıma sigaraya zam geliyor. hem maddi zorluklar. vücudumun bana geri tepkimesi muazzam. güçlü hissediyorum. derin nefes alıyorum. hem ilk günki tiryakilikde yok. hem doktorlar 1 yılda bırakılır diyor. evet evet hem o zamana param olur 1 yıl olsun bi hala istiyorsan iç lan söz diyorum

ve

ve
ve

8 ay oldu,4 ay sonra hala istersem al amk ciğerleri diyip kırmızı vinstonu köklüyorum. ama belki bir 6 ay daha kendimi ertelerim bilemezsin...

son olarak bırakmak mı istersin,bırakmayı istemek mi istersin?

eğer ilkiyse,yardım almana ne gerek?

edit;imla

bırakmak isteyen yazabilir,iyi gazlarım.