bugün

entry'ler (19)

5g

5G tehlikeli bir mevzudur. Mesele teknoloji karşıtlığının vsnin çok ötesindedir. iki tane link bırakacağım aşağıya konu hakkında detaylar için.

(bkz: )

(bkz: )

velespitim

Bisikletle ilgili güzel paylaşımların bulunduğu platform. özellikle facebook sayfalarına bakmanızı öneririm.

pedal bisiklet

Eski bir bisikletimi biraz değiştirmek, hatta fantezi kovalayıp fixie tarza dönüştürmek gibi bir fikrim var. Bu işlemi yapmam için gereken parçalar internet stoklarında bir tek pedal bisiklette gözüküyordu. Kızıltoprak şubelerine gittim ve bu fikrimi belirttim. Önce bu işi 18 bisikletçi dükkanının arasında bir tek kendilerinin yapabileceklerini iddia etti çalışan adam. Ondan sonra dönüştürmeyi planladığım bisikletimin fotoğrafını gösterdim ve çalışan bana bunu yaparsam çok komik bir şey çıkacağını söyledi. Tabi benim derdim bisikletle sadece uğraşmak olduğu için sonucu pek önemsemediğimi belirttim. O zaman gerekli parçaları temin edip yapabileceğimi söyledi. Bir tek onlar yapabiliyorken birden ben nasıl yapabilir oldum anlamama rağmen parçaları temin etmek istediğimi söyledim. Ne gerekliyse ayırın bana bir kutuya nakit ödeyerek satın alayım dedim. Bunun üzerine çalışan internetten sipariş etmemi istedi. Sebebini sorduğumda ise dükkanda müşteriler vakitlerini aldıkları için tüm ürünleri internetteki fiyatlardan %15 daha pahalı sattıklarını söyledi. Ben böyle bir iş ahlakı, böyle mantıksız söylemlerle hayatımda hiç karşılaşmadım. Siz siz olun pedal bisiklet mağazalarından bir şey alacaksanız internetten alın zira sırf vakit ayırdıkları için %15 zamlı fiyattan satış yapmayı kendilerine hak görüyor bu beyefendiler.

kendi şehrini 3 kelime ile anlat

yes mother fucker.

sözlükte reklam yapmak

futbol takımı, acun, elif şafak romanı hakkında girilen hiçbir entry sıkıntı olmazken ali baba dürümün linki paylaşılınca sıkıntı olur genelde. Reklam yapmak isteyen kişi istediği kadar reklam yapsın para kazanıyorsa da kazansın. Paraya para demeyen kodomanların, ensesi kalınların ürünleri hakkında yüzlerce şey yazılırken herhangi birinin binbir güçlükle yürüttüğü kendi işini tanıtmaya çalışması veya kobi statüsünü aşmayan (ve muhtemelen aşamayacak olan) firmaların reklamlarını yapması çok yanlışmış gibi millete dokunuyor. Küçük dünyası olan aşağılık kompleksi sahibi ufak insanların çekemediği olaydır "sözlükte reklam yapmak" lütfen çıkın küçük dünyalarınızdan. "Oğlak Yayınları'ndan çıkan ilahi Komedya çok güzel" yazsam kimse reklam yapma demez. En fazla yapacakları şey görüşümü eleştirmek olur. Oğlak Yayınları bu işten para kazanmıyor mu? Kazanıyor. Ama kimse laf etmez hem kitap hem Dante çünkü. Dil uzatamazlar o reklama. "Adana Ali Baba'nın yerinde yenmeli" yazıp link versem beğenmedim oylaması yapıp bir ton laf ederler beyni ve vizyonu elektron'dan daha küçük olan mini mini televizyon zihniyetleri. Reklam arası dizi izliyorsunuz, komik videoları izlemek için bile "reklamı geç" tuşuna 10 saniye sonra basabiliyorken şuradaki bir satırlık entry dokunuyorsa kusura bakmayın da siz mahallede gücü yettiğini döven gücü yetmeyene yalakalık çeken kişiliksiz dal kavuktan öte bir şahsiyete sahip değilsiniz. Ben uğraştığım işlerin reklamını yapmaya devam edeceğim. Yapanı da sonuna kadar destekliyorum.

edip yüksel

Bazı siyasi gruplara göz kırpmıştır bu tişörtüyle.
görsel

edip yüksel

Kendini eleştirdiği de olmuştur.
görsel

star wars taki zenci jedi

zenci değil afro-amerikalıdır.

shameless

YAZI SPOiLER iÇERiR.

Benden önce yazan var mı bilmiyorum ama varsa da benim yazdıklarımda farklı noktalar yer alıyordur umarım. Genel bir Shameless değerlendirmesiyle başlayayım yazıma:

Bana göre dizi kurgusal olarak 5 temel katmandan oluşur. En üst katman yüzeysel olarak Amerikan sistemiyle ilgili eleştiriler içerirken bir alt katmanı sınıf mücadelesi, bir sonraki katman bilinçaltı yansımaları daha derininde evrimsel değerlendirme ve son olarak da yaratıcı figürünün eleştirisi içerir Shameless.

Amerikan sistemiyle ilgili eleştiriler dizinin tamamında yer alır ve hemen hemen herkes bu konuda hem fikir.

Sınıf mücadelesi esasında Lip Gallagher karakteri merkezinde anlatılan, vurgulanan katmandır. Dizinin son sezonuyla birlikte dizideki tüm karakterlerini içine alan bir duruma dönüşmüştür bu durum. (izleyenler bilir, mahalleye kahve dükkanları, plates salonları açılması vs.) Zaten dizide sorun ya da sarsıcı, norm dışı olan durumlar hangi karaktere ait olursa olsun kanser gibi sıçrama yapar ve o sorun dizideki pek çok karakterin sorunu haline gelir. Carl ile başlayan okul problemi önce Lip'e sonra da Fiona'ya kadar sıçramıştır örnek vermek gerekirse. Liam'ın kokain yüzünden hastanelik olmasını da böyle okuyorum ben. Aile'de yer alan uyuşturucu problemi şu ya da bu şekilde en küçük bireye kadar metastaz yaparak sıçramıştır. Norm dışı (toplumun küçük bir yüzdesini oluşturması manasında) eşcinselliğin dizideki evrimi de bu şekilde gerçekleşir. Ian, Monica ile başlayan hikaye en son sıçrama yaparak Mickey Milkovich'de ortaya çıkmıştır.

Dizide yer alan cinsel yönelim, davranış ve reflekslerin çok anlamadığım bir konu olmakla birlikte insanlık ve bilinçaltıyla alakalı varoluşsal göndermeler olduğunu düşünüyorum. Buradaki cinsel yönelim konusu bir alt katmana geçişteki anahtar kelime ve kapıyı açan sihirli sözcük aslında. Ian ve Monica'nın birebir aynı hastalıkları ve eş cinsel yönelim içerisinde olmaları insanlığın özgür iradesi ve seçim hakkına yapılan bir taşlama olabilir. Genetik ve bilinç açısından bu kadar birbirimize bağlıysak ve bunu evrimsel basamaklar bu hale getirmiş ise aynı evrimsel süreç seçim açısından farklılık gösterenlerin toplumda kabul görmesini neden kolaylaştırmıyor? Genetik miras üzerine dayandırılan seçim ve iradede son katmana geçişteki anahtar.

Shameless teolojik eleştirisini doğal olarak anlattığı toplumdan dolayı Hristiyan teolojisine dayandırıyor. Frank Gallagher, Jesus Christ'tin ta kendisidir. "Baba"dır. Sürekli acı çeken ve çocuklarının da acı çekmesini norm haline getirmiş, çocuklarına verdiği öğütler dışında hiçbir şekilde yardım etmeyen bir babadır. Frank, hangi sezon hangi bölüm hatırlamıyorum ama sanırım Fiona tarafından yapılan çocuklarına bakmaması eleştirisine cevap olarak mealen şunları söyler "eğer ben sizlerle ilgilenseydim böyle güçlü ve ayakları üzerinde duran kişiler olamazdınız" acı metaforu bence Hristiyan teolojisinin ele aldığı gibi alınmıştır. Gallagher ailesinin yaşadığı ev kilisedir. Frank'a ait pek çok şey, nesne evde yer almasına rağmen çoğu zaman Frank orada istenmemektedir ve ona düşmanlık edilmektedir. Çocukların her zaman evi aya tutmak zorunda kalmaları ve isteseler de istemeseler de Frank'in evin nimetlerinden yararlanması da kilise sömürüsüyle ilgili bir göndermedir. Ailenin içinde Carl ve Debby, Fiona, Lip ve ian'dan farklı olarak ne olursa olsun Frank'e körü körüne bağlıdır. Bu da Tanrı figürünün daha az gelişmiş akıllar tarafından daha sıkı savunulmasına bir gönderme olabilir.

Tabi ki Frank dizi boyunca Jesus Christ figürünü oynamamaktadır. Sheila ile yaşadıklarının bana kalırsa tanrı figürüyle pek bir alakası yoktur. Ayrı ayrı ve parça parça düşünmek ve sembolik anlatımın başladığı doğru anı yakalamak önemlidir. Frank karakter olarak derinleşmeye başladığında Jesus olmaya başlar. Birine sıradan bir konuda yalan söylediğinde Frank başarısız, basit bir Amerikalı'dan öte bir şey değildir. Ama eğer varoluşla ilgili ya da felsefik diyebileceğimiz konularda konuşmaya başlamışsa Jesus moduna geçmiş olabilir.

albayrak grubu

görsel
imkansızı istiyorlar bazen.

barbunya soğukken daha güzel oldugu gerçeği

ülke olsa kesin iskandinavya'da bir ülke olurdu.

23 yaşında üniversite kazanmak

önemli olanın okunan bölüm değil yapılmak istenen iş olduğu gerçeğini geç anlayınca o yaşlara kadar sarkabilir üniversite hayatı. evet evet korkulacak bir durum yoktur.

boris vian

ithaki yayınlarından çıkan kitaplarında şöyle der: "Kısa ömrüne pek çok yaşam sığdırmıştır Boris Vian." Gerçekten de öyledir. Yazar, şair, müzisyen ve matematik sevdalısı. Bilmediğimiz daha kaç yönü vardır Allah bilir. Mezarlarınıza Tüküreceğim ve Bütün Ölülerin Derileri Aynıdır kitapları isimleriyle bile insanı şok edebilir ve ağır eleştiriler içerir bu eserler.

Çıtırlar Farkında Değil'e gelince gerçekten de yüksek erotik dozaja sahip bir kitaptır ve ek olarak da oldukça komiktir. Kitap okurken kahkaha atmak kolay iş değildir ama Boris Vian bunu size yaptırır. Ama "Kızıl Ot" çok başka bir dünyadır ve başka bir kitaptır. sunduğu hayal gücü ve kurgusu sizi sizden alır. Pekin'de Sonbahar, Yürek Söken ve günlerin köpüğü dahil olmaz üzere yazdığı tüm eserler kurgusuyla, üslubuyla ve yaratıcı yanlarıyla okunmaya oldukça değer kitaplardır.

rene descartes

Eksiklikleri ya da yanlış söylediği şeyler tabi ki olmuş olabilir. matematikle ilgili ortaya koyduğu gerçeklikleri tabi ki yadsıyamayız. işlevi ve doğruluğu kesinlikle ispat edilmiştir. fakat felsefe, düşünme, şüphe ve tanrının varlığı gibi konularda başka düşünürlere hatta bizlere göre bile hataları olabilir. çünkü bu bilgilerin büyük bir kısmı yığın bilgi, bir kısmı öznel bilgidir. çok az bir kısmını mantık çerçevesine indirip kritik edebiliriz. ama bilim dünyasının bana göre en önemli insanlarından biridir. hakkında yazabileceğim çok şey var. eserlerinden edindiğim iki bilgiyi çok büyük kazanımlara çevirdiğimi söyleyebilirim. Bu kazanımlardan biri "şüphe etmek" kavramına getirdiği boyuttur. Şüphe gibi insanlık tarihinin en çıldırtıcı şeylerinden birini belli bir mantığa bağlayarak çok önemli bir tespitte bulunmuştur kanımca. Rasyonel düzleme indirebildiği şüpheli konuları incelemeye devam ederken kendisini çıkmaz sokağa sürükleyebilecek şüpheleri bir kenara koymayı tercih etmiştir. Bir diğer değindiği önemli nokta ise problemleri ele alış yöntemleri. Ayırabildiği kadar küçük parçalara ayırarak tek tek sorunlara çözüm bulma şekli bilim dünyası için oldukça önemlidir.

Genel anlamda en büyük katkısı şüphesiz ki "Yöntem" kavramıdır. Bilime ve insan kişiliğine yön veren en önemli şeyi yöntem olarak belirlemiştir.

google adsense

son zamanlarda kayıt yaptırması eskiye nazaran daha zor olan reklam alma organizasyonu.

blogger

son çıkan temalarıyla birlikte anlamayan insanın normal sitelerden ayırt edemeyeceği google hizmeti.

wordpress

Siz pek çok angaryadan kurtaran müthiş platform.

bisiklet gezisi

Bisiklet kullanımının yaygınlaşmasıyla özellikle büyük şehirlerde gittikçe artan, eğer istanbul'da yaşıyorsanız boğaz köprüsünü bisikletle geçme fırsatını yakalayabildiğiniz nadir organizasyondur.

ebike

son zamanlarda gittikçe moda olan, bisikletin ruhunu kaybetmesini önlemeye çalışan ve aynı zamanda da çevreci motor desteği sunan bisiklet türüdür.