entry'ler (39)

big data

büyük veri, bir işletmenin her gün karşı karşıya kaldığı, hem yapılandırılmış hem de yapılandırılmamış nitelikteki büyük miktarlardaki verileri açıklayan bir terimdir. Ama burada önemli olan verilerin miktarı değildir. Önemli olan, kuruluşların bu verilerle neler yaptığıdır. Büyük veriler, daha iyi kararlar verilebilmesini sağlayan ve işlerle ilgili stratejik hareketleri yönlendiren bilgilerin elde edilebilmesi amacıyla analiz edilebilir. Big data ile ilgili daha ayrıntılı bilgi almak isteyen arkadaşlar : https://goo.gl/33JQhj link'ten detaylı bilgi edinebilir.

teknoloji blogu

Güncel teknoloji haberleri, yazılım, uygulama incelemeleri ve eğitim konularında emek verip yazmaya çalıştığım kendime ait kişisel blog sahibiyim. Eğer incelemek veya yazar olmak isteyen varsa, bende bir şeyler karalayıp insanları bilgilendirebilirim diyen varsa bana yazabilir.

Site: http://ercaner.net

pmp

Belirli meslek türklerinde bu sertifika çok önemli rol almaya başladı. Bunlardan başlıcaları ; Proje Yöneticisi Yardımcıları, proje yöneticileri, IT proje yöneticileri, Proje kordinatörleri, proje analistleri, proje liderleri, kıdemli proje yöneticileri, takım liderleri, ürün yöneticileri, program yöneticileri, proje sponsorları ve proje takım üyeleri meslekleri PMP sertifkasına ihtiyaç duyarlar. Sertifa Hakkında Bilgi Almak isteyen Çalıştığım firma olan http://www.bilginc.com/eg...ya/7/pmp-proje-yoneticisi 'den ulaşabilir.

sadece 6 liraya 1 torba ilaç almak

işsiz insandan 200-280 lira sağlık sigortası parası alıyor'da yapıyor babasının hayrına yapmıyor. Sigortayı ödemessen hastane masrafı çıkıyor onuda ödemim ben ilaçlarımı biliyorum gidim alim ilaç masrafı sana giriyor. Senin daha ne olsun dediğin hükümet diyor ki gelin oğlum sizi başkası zikince huylanıyosunuz devlet ziksin ses çıkaramassınız diğer yerlere de huzurlu gidin. Özeti budur kardeşim.

ilk defa ponpon kız görmüş siyasal islamcı

gözlerini kapatıp çeker.

pkk lı kadınlar

Şişme kadının doğurgan özelliği olan halleridir. Hiç bir hakları yok çoğalmak ve ateş etmek dışında. Pislik olup pislik doğurup ölmeyi hak eden kadınlardır.

bilginc

Bilginç, 1995 yılında, Türkiye’nin bilişim sektörünün gelişmesine katkıda bulunmak amacıyla, bilişim eğitimleri ve danışmanlığı vermek üzere kurulmuş bir yetkili eğitim merkezidir. Peki neyin yetkilisidir ne eğitimi verir bu eğitim merkezi derseniz sayıyorum ana başlıkları;
Big Data, Cloud, JAVA, Proje Yönetimi, gibi konularda, dünyanın önde gelen firmalarının yetkili eğitim merkezidir. Oracle, HP, IBM, Amazon Web Services, Hortonworks, Cloudera, ITIL, Cobit,TDWI, Tibco ve Linux gibi, hemen her alanda bağımsız olarak hizmet vermektedir.
4. Leventte bulunmaktadır. Yeride gayet kolaydır. Haydi rastgele. inceleyecek olan ihtiyacı olan detaylı bilgi almak isteyenler için bu da linki : http://www.bilginc.com/

hdfs

HDFS ölçülebilir ve güvenilir veri depolama sağlayan Java tabanlı bir dosya sistemidir.(Hadoop - File System)

vinebankası

Bu instagram hesabından satılık hesaplar vardır diye yazıp almak isteyenlerden paraları alıp birdaha konuşmamaktatır. Herkesin bilgisi olsun bu dolandırıcılar türemiştir her türlü sosyal alemde bu tür olaylar oluyor. Karakola şikayet etmekten çekinmeyin böyle olayları yüz buluyorlar. instagramdanda şikayet ederseniz sevinirim. inanmayana yazışmaları belgeleri atabilirim. http://instagram.com/vinebankasi Link budur karakolda isminide öğrendim hesap nosundan berk coşkun isminde bir çocuk herkes dikkatli olsun benim mallığıma geldi. Lütfen şikayet edin.

amazon web services

amazon web hizmetleri, geniş bir ağ ile müşterilerine bulut hizmetleri sağlayan amazon bulut(cloud) bilişim platformudur. bunlar özelliklerine göre ayrılıyorlar; amazon aws are amazon elastic compute cloud (amazon ec2), amazon simple storage service (amazon s3), amazon virtual private cloud (amazon vpc), amazon simpledb and amazon workspaces aws bulut tarafından sunulan seçenekler arasında yer alıyor.
amazon ilk 2006, http, rest ve soap protokolleri ile istemci tarafı uygulamaları veya diğer web siteleri tarafından online hizmetleri kullanmak isteyenler için bir yol olarak amazon web hizmetlerini giriş yaptı. aws'nin eğitimini veya yetkili kurumları(zaten 1 ya da 2 tane var) merak edenler aşağıdaki linkten aws'nin türkiyedeki partnerlerini inceleyebilirler.

link : http://www.bilginc.com/…amazon-web-services-egitimi

togaf

Hocam öncelikle şirketinin ne şekilde yönetildiğini bilmiyorum ama teknoloji mimarisi ile uğraşacaksan, TOGAF Level 1 eğitiminden başlaman gerekiyor. Fakat zaten eğitimi 3 firma veriyor diye biliyorum. Bilginç IT'de TOGAF Level 1 ve Level 2 paket olarak 1 eğitimde toplanmış durumda yönetici pozisyonuna geçmek istiyorsan bu eğtim sana çok yararlı olucaktır. Fakat sen bu sertifikaları alınca yönetici olabilirmisin orsasını bilemem * fakat inşallah yönetici yaparlar hedeflerine ulaşırsın hocam. Linki veriyorum bir göz at ben elimden geldiği kadar yardımcı olurum. Kolay gelsin.

Link: http://www.bilginc.com/eg...vel-1-and-level-2-egitimi

exadata

Oracle Exadata ile ilgili bir kaç bir şeyler söyleyelim. Oracle dünyasında çok popüler ve merak edilen bir konu, bundan dolayı bu konu hakkında açıklayıcı bir kaç birşey paylaşmanın bu mimariyi merak edenler için faydalı iş yapalım şuraya.

Exadata Oracle’ın donanım ve yazılım teknolojisini aynı kısma toplayarak ürettiği paralel sistemde işlem yapabilme konusunda çok farklı bir level'e sahip complex bir üründür ve bunun çözümüdür. Exadata, çok kuvvetli paralel işlem yapabilme nitelikleri ile çok büyük boyutlu database problemlerini çözebilme yeteneğine sahiptir (Terabytelarca data ve çok daha fazlası). Oracle Exadata’da özelleştirilmiş depolama birimleri kullanmakta(Specialized Storage Area), içerisinde işletim sistemi olarak Oracle Enterprise Linux barındırmakta ve bunun yanı sıra veri tabanı server’nın yaptığı fonksiyonların büyük bir kısmını fiziksel disk seviyesinde yapabilme adına veri tabanı yazılımının işlevsel modülleri fiziksel disk seviyesinde'de bulundurmaktadır. Bu fonksiyonların neler olduğuna bakacak olursak.

- Blokların taranabilmesi
- Blokların işlenmesi
- Blokların şifrelenmesi yada şifrelerinin açılması
- Blokların filtrelenmesi, Where’li cümlelerin process edilebilmesi
- Bloklardan kolonların seçilebilmesi
- Regular Expressionların işlenebilmesi

gibi fonksiyonların depolama birimi seviyesinde yapılması Exadata ürününde gerçekleştirildi. Bunun sonucu olarakta veri tabanı server üzerindeki kaynak kullanımı düşürüldü. Database server genel anlamda yalnızca storage’lardan geri dönen satırları veya select sonucunda dönen kolonları işleme görevini yerine getirmekte.

Exadata bu yetenekleri sayesinde hem OLTP, hemde OLAP dünyasının performans bazlı problemlerini etkin bir şekilde çözebilmektedir. Günümüzde kurumsal ölçekte bir çok firma(Telco Firmaları, Bankalar, ..) tarafından tercih edilen Exadata gün geçtikçe önemini arttıracaktır.

Eğitimiyle ilgilenenler için link : http://goo.gl/2Tu8Xf

içeriklerle ilgilenenler için ya Zekeriya Beşiroglu ya da Emrah Mete gibi uzmanların sayfalarından daha detaylı şekilde bilgilenebilirsiniz.

proya

Proya başlığını açmak istedim yokmuş. Bu demektir ki çok kişi tercih etmiyor ben neden ettim anlamadım. Bireysellere hiç yüz vermiyorlar zaten fiyat teklifi istiyorsunuz şirket maili departman soruyorlar. Toplu para sıcak geliyor tabi. Bireyselden edeceği 3 5 kuruş adamı tatmin etmiyor. Neyse şirketle başvurduk sonra hemen ilgilendiler sağolsunlar teklifler falan geldi. Neyse biz şirketçe konuştuk izin günleri ayarlandı eğitim ertelendi. Bizde vazgeçtik bu tarz olaylar olunca insan soğuyor dolayısı ile daha ilgili firmalar var oralara giderek işlerinizi halledin zaten Proyanın sizi tınlamadığını anlarsınız.

data scientist

Öncelikle Data Scientist (Veri Bilimci) kavramını son yıllarda özellikle Facebook , Linkedin ve Twitter firmalarından ötürü daha sık duymaya başladık. iş ilanlarında bu görev için adayların arandığına daha sık rastlar olduk. Peki ama Data Scientist kimdir, ne iş yapar?

Data Scientist, bağlı bulunduğu şirket yada kuruluşlar için değer yaratmak amacıyla büyük ve çeşitliliğe sahip veriyi uçtan uca analiz eder. Bu veriler bazen ilişkisel veritabanlarında olabileceği gibi, bazen de log dosyaları, sensör verileri gibi değişik kaynaklardan toplanan veriler de olabilir. Data Scientist bu verileri analiz ederek, sonuçlarını yönetim ile paylaşıp aksiyon alınmasını sağlar ve “Veri Odaklı Uygulamalar” geliştirir.
Bu uygulamaların birkaç önemli karakteristiği vardır:

- Verilerden faydalanarak uygulamar çıkar
- Bu uygulamaların kullanımı sonucunda yeni veriler ortaya çıkacaktır
- Ve bu yeni çıkan bu veriler uygulamaların iyileştirilmesi için kullanılır.

Veri odaklı uygulamalar, kullanıcıların ilgisini çekebilecek ürünleri önermek, pazar analizi, talep analizi, sahtekarlıkların tespit edilmesi gibi örneklendirilebilir.

Daha detayli bilgi isterseniz: Bu linkten(http://www.bilginc.com/eg...r/40/data-scientist-nedir) araştırıp eğitimleri araştırıp inceleyebilirsiniz.

amedsporu yenerek vatanı kurtarmaya çalışmak

+3.5 Molotof Üst oynayın evi arabayı sat oyna banko.

iyi geceler sözlük

+iyi geceler sözlük.
- iyi geceler tüfek omuza yapan dedelerin bacak omuza yapan torunları.

ben bu yazıyı ona yazdım

Orospuyu mezara koymuşlar küreğide atın demiş bunu okursa o anlar.

sözlük yazarlarının whatsapp durumları

Aşk, Gülümsemesini Yemek istemektir.

jet fadıl

Aklıma Direk Eypio'nun Kral Çıplak Şarkısı Gelmiştir.
Paranı çalan bak Jet Fadıl
Sanar herkes kendini godfather
Benimle kapı cevap asladır
(inan) Dalganın kralıda Fastadır

Bizim "has"tır dedigimiz hasladır
A.P.O Frankfurtla yönetim hastadır
Eğer bitliyse saçı rastadır
Manastırda pedofin çocuk yastadır

cyber security

Bir güvenlik ihlali olduğu zaman neler olur bir göz atalım- özel bilgilerinize tamamen erişilebilirler, güvenlik açıklarından dolayı ödenen büyük para kayıpları yaşanır, şirketinizin büyükse güvenlik ihlali ile ilgili haberlerin yayılması sonunuza yer hazırlar yani böyle durumlar ile karşılaşabilirisiniz. CyberSecurity Temelleri ve en iyi uygulamalar ile daha detaylı ve kapsamlı bir anlayış kesinlikle kişiye gereklidir. Open Systems Interconnection(OSI) OSI modeli 7 katmana ayrılmıştır. Eğer Cyber Security yönüne eğiliminiz varsa bu 7 katmanı ilk olarak öğrenmeniz gerekir.
1. Physical (Donanım Katmanı)
2. Data(Veri Katmanı)
3. Network(Ağ Katmanı)
4. Trasnport(Taşıma Katmanı)
5. Session (Oturum Katmanı)
6. Presentation (Sunu Katmanı)
7. Application (Uygulama Katmanı)

Sonra öğrenmeniz gereken katmanlar TCP/IP katmanlarıdır. TCP IP nedir kısaca özetliyelim (bkz: tcp ip) Üst Katman TCP
(Transmission Control Protocol) verinin iletimden önce paketlere ayrılmasını ve karşı tarafta bu paketlerin yeniden düzgün bir şekilde birleştirilmesini sağlar.
Alt KatmanIP (Internet Protocol) ise,iletilen paketlerin istenilen ağ adresine yönlendirilmesini kontrol eder. Bunlarda TCP/IP Katmanlarıdır.
4. UYGULAMA KATMANI
3. TAŞIMA KATMANI
2. INTERNET KATMANI
1. AĞ ARAYÜZÜ KATMANI

Kısaca bahsetmiş olmak istedim ama Cyber Security'e başlamadan önce yukarıda saydığım ana temel konuları kesinlikle çok iyi bilmeniz gerekiyor.