bugün

entry'ler (15)

araba arkası yazıları

alman plakalı bir mercedesde yazıyordu "Dokunmayın laza basar gaza"

bira

yanında tadım yer fıstığıyla beraber akçay sahillerinin kralı, padişahı, şahı, tatilin anlamı.

serbest kıyafet

insana cuma günlerini daha da çok sevdiren uygulama thank god it's friday

beni benimle bırak

levent yüksel'den dinlediğim her defasında gözlerimden kalbime doğru iki damla yaş aklamasına sebep olan... ve gerçektende Beni benimle bırak giderken Başka birşey istemem ayrılırken dedirten şarkı

acaristanbul

danıştay 4. dairesinin özel orman sahibi ormanında istediği kadar ağaç kesebilir kararı vermesine sebep olan davaya konu ismet acarın mütteahitliğini yaptığı inşaatlar bütünü...

not: orman kanunu'nun 52. maddesine göre özel ormanlarda inşaat alanı orman alanının yatay düzeyde %6'sından fazla olamaz...

2002

lanet olası herşeyin başladığı, hayatıma bir lanet gibi çoken, gençliğimi hiç eden, yaralarını şimdi şimdi sarabildiğim herşeyin başlangıcı olan; isa'nın doğumundan 731230 gün sonraya denk gelen 365 gün 6 saatlik süreç...

yanlis yere park etme cezasi

yanlış yere park etmek = çekme parası 41 ytl + 5 ytl park parası + 52 ytl park cesası olmak üzere toplamda 98 Ytl'dir.

ahlak

efendim ole bilinirki osmanlı imparatorluğunun 600 yıl butun dünyaya hükmetmesindeki en önemli etkenlerden biri osmanlı halkının ahlak ve imana olan bağlığıdır. hatta bir rivayete göre sefere çıkan osmanlı ordusu gerek atla gerek yürüyerek gittiği savaş meydanına giderken yolda gördüğü meyve ağaçlarından karnını doyurduktan sonra; meyvelerin karşılığı olan akçeleri ağaca bağlamak sureti ile ağaç sahibine bırakırlarmış. hatta savaşarak türkleri alt edemeyeceğini anlayan ülkeler türkleri yer yüzün silmenin tek yolunun turklerin ahlak anlayışının yok etmek olduğunu soylemişlerdir.

böyle bir ahlak anlayışı osmanlıya 600 yıl zenginlik ve refah getirmiş iken günümüz gençliğinin bu denli umursamaz bu denli saygısız ve ahlaktan yoksun bir şekilde yetişiyor olması aslına bakarsanız oldukça sinir bozucu. herkes tarafından gözle görülebilecek boyutlarda iç ve dış güçler tarafından ülkemizin, milletimizin dibi kazılırken; bu milletin kurtuluş umudu gençliğin bu denli ahlak, eğtim, saygı ve düşünce yoksunu yetişiyor olması; kendini amerikan gençliğine benzetme çabası; bundan 20 yıl sonraki turkiye hakkındaki hiç de iyi sinyaller vermemektedir.

bugünki iletişim çağında artık herkes herşeyi biliyor, cahillik artık bir bahane. kişi kendi kendini eğitmek istedikten sonra herkesin her imkanı var. yeterki çaba olsun, yeterki istek olsun; ancak milletsel genlerimizi kaybetmeye yüz tuttuğumuz bu gunlerde kişi bırakın kendini eğitmeyi amerikan populizimi diye adlandırabileceğimiz aklımın peşine koşmakta...

ne kadar üzücü oysa ki bu millet dünya tarihinde bir devri kapatıp diğer devri açan; insanoğlunun var olduğu günden beri birlik ve beraberliğini koruyan, tüm dünyaya hükmeden bir millet. tüm bunları yaparken de bu milleti ayakta tutan yegane sey ahlak ve iman anlayısıdır. bunu yok etmeye hiçbirimizin hakkı yoktur...

Lütfen biraz özen, biraz saygı, biraz hoşgörü, biraz evet sadece azıcık bağlılık ve ahlak... hepimiz için...

balik lokantalarinda bulunan dugum ornekleri

bu düğümler gemici düğümleridir. envai çeşitleri mevcuttur. gemici bir ailede bu düğümlerin nasıl atıldığını öğrenmek büyümenin bir sembolu olarak kabul edilir. her düğümün kendine özgü bir adı ve bir anlamı olduğu söylenmektedir.

doğru ve gerçek arasındaki fark

doğruluk kişinin kendi öz iradesi ile ortaya koyduğu bir fiil iken gerçeklik var olan bir durumdur.

doğruluk değişkendir; kişiden kişiye, durumdan duruma göre geğişebilir ancak gerçek değişmez tektir.

bir şeyin gerçek olması için doğru olamsı gerekmez.

hayko cepkin

birgün gerçekten hakeden birine söylenesi sözler:

Bu benim gurur gecem görsün cümle alem

Yikamaz kimse inan kalbimdir benim kalem

Iste uzattigim sana yeminli elim

Simsiki tut ki bu yolda düsmeden yürüyelim...

osmanlı imparatorluğu hakkında bilinmeyenler

dolmabahçe sarayının büyük kapısını yapan mimarın her iki eli bileklerinden kesimiştir.

mimarın ellerinin kesilme sebebinin ise mimarın ortaya koymuş olduğu muheşem kapının benzerini başka bir ülkede yapmasını engellemektir.

bununla beraber elleri kesilen mimara ve ailesine ömürlerinin sonuna kadar osamanlı handenanlığı tarafından maddi manevi her hususta yardım da edilmiştir.

istanbul kültür üniversitesi

HUKUK FAKULTESiNiN EĞiTiM KADROSU iLE iLERDE EN iYi HUKUK EĞiTiMi VEREN OKULLARDAN BiRi OLACAĞINA KESiN GÖZÜ iLE BAKILAN ÜNiVERSiTE.

sedef adası

RAHMETLi iDARE HUKUKU PROFESÖRLERiNDEN iSMET GiRiTLi HOCAMIZIN SIKLIKLA TATiLi GEÇiRMEK iÇiN GiTTiĞi ADA .

tophane

Saint Benoit'dir, gençliktir, aşktır, kavgadır, okul kırmaktır, yemindir, dostluktur, kardeşliktir ,gelecektir, hayal kırıklığıdır, umuttur, göz yaşıdır, sevinçtir, dünya kupasıdır, şampiyonluktur, nargiledir, keyiflidir, murseldir, ercüment abidir, veyseldir ,memduh abidir, nuri abidir kemal abidir, sedardır,muhabbettir, ders alınasıdır. nargiledir,nefes almaktır, huzurdur, yanlızlıktır, bahreyndir, keyiftir, bağımlılıktır, kafa dinlemektir. Müdavimi olmayanlar bilmez ama tophane bir noktada birileri için hayattır. o kaldırımların her bir tasında bir hatıra o dükkan kepenklerinin her birinin onunde bir göz yaşı bir heyecan bir mutluluk vardır.

AH O KALDIRIMLARIN BiR DiLi OLSADA KONUŞSA ANLATSA HER ŞEYi AMA ANLAYANA...