bugün

entry'ler (25)

sevgilinin yutulması

Salvador dali ve karısı gala çok ileri yaşlarda bir tavşan alıp evcilleştirmişler ve hayvan hiç ayrılmamış yanlarından; çok seviyorlarmış onu. Bir gün uzun bir yolculuğa çıkmak zorunda kalmışlar. Gecenin geç saatlerine kadar tavşanın durumunu tartışmışlar. Yanlarına alamayacaklarını ama insanlardan kaçan bu hayvanı bir başkasına emanet etmenin de zor olduğunu konuşmuşlar. Ertesi gün gala yemeği hazırlamış ve dali yediğinin bir tavşan yahnisi olduğunu anlayıncaya kadar zevkli anlar yaşamış. Durumu öğrenince masadan kalkıp kusmak için tuvalete koşmuş. Buna karşılık gala, hayvanın bağırsaklarına girip hafifçe dolaşmasından ve sahibesinin bedeni durumuna gelmesinden mutluluk duymaktaymış. Çünkü o, sevgilinin yutulmasından daha mutlak ve gerçek bir aşk'ın olamayacağına inanıyormuş. Ona göre, bedenlerin bu birleşme ve kaynaşmasıyla karşılaştırınca fizik aşk komik ve zorunlu bir kaşıntı gibiymiş.

sivil sözlük alıntısıdır.
*

o kadar çok sevmek ki sevgiliyi yemek istemek

(bkz: sevgilinin yutulması)

titanic te batarken keman çalan zihniyet

aslı roma yanarken keman çalmak olan çok eski bir deyimin değiştirilmiş hali gibi görünüyor.

yalnızlık bağımsızlıktır

hermann hesse elinden çıkma bozkır kurdu adlı romanda geçen iddia.

yalnızlık en büyük özgürlüktür

(bkz: yalnızlık bağımsızlıktır)

franz kafka

bir gün bir kafes kuş aramaya çıkar.

kuantum

Fiziğin, hakkında en az şey bilinip üzerinde en çok konuşulan alanıdır, ki bu konuda en çok konuşanlar da ne yazık ki fizikçiler değildir...

Söylenenin aksine newton fiziğini yıkmamıştır; öyle bir suçu günahı yoktur. Newton mekaniği hala dimdik ayaktadır, ki fizikçiler buna "klasik mekanik" derler...

Yine söylenenin aksine "biliminin bir dalı olmaktan çok daha öte, bir felsefesi bakışın.." değildir, bizzat fizik ve hatta matematiğin en hayranlık uyandırıcı buluşlarındandır. Bu nedenledir ki felsefeciler anlamakta güçlük çekerler. Ne yazık ki kuantum mekaniğini anlayabilmek için ciddi bir matematik görgüsüne gereksinim vardır... "anlayabilmek"ten kasıt kuşkusuz matematiğidir, kuramın felsefi sonuçları hayal güçlerini zorlar, ancak bunun ilacı ne yazık ki felsefecilerde değil, matematik bilen fizikçilerde aranmak zorundadır... schrödinger'in kedisi, belirsizlik ilkesi ya da epr paradoksu gibi kavramları, barındırdığı matematiksel denklemler silsilesini bilmeden ağza almak gaflettir...

Kuantum kuramını e=mc^2 ile ilişkilendirmek hata olur, çünkü, einstein'in bu eşsiz denklemi, görelilik kuramıyla özdeşleştirilir... Einstein'in kuantum mekaniğine katkıları yadsınamayacak kadar çok olsa da, kuantum kuramını inşa edenler arasında ilk sıralara pek girmez...

sivil sözlük alıntısıdır

özenle katlanmış bir mendil gibisin

diye başlayıp, Sil beni n;olur kırk yıllık kirim pasım gitsin. diye devam eden cemal süreya dizesidir.
(bkz: gitsin efendim)
ve arkasından gelen soru da şudur:

Sen bunu dedin ya şimdi, gün olacak soracaklar, bir mendil niye kanar diye..

O zaman da böyle bakacak mısın?

gitsin efendim

(bkz: özenle katlanmış bir mendil gibisin)

omurga

Bir taraftan vücudumuzun dik durmasını, diğer taraftan da içindeki kanaldan geçen omuriliğin korunmasını sağlayan kemik zincirine verilen addır. ayrıca sivil sözlük ürünü olan sivilfanzin'in 2. sayısının ana konusunu oluşturmaktadır.

sivilfanzin

(bkz: sivil sözlük) yazarlarının biraraya gelerek çıkardıkları sivilfanzin'in ilk sayısı çıktı. fanzin'i internet üzerinden okuyabilmek için:

http://rapidshare.com/fil...2444/sivilfanzin.rar.html

sivil sözlük

(bkz: sivilfanzin)

sivil sözlük

Marifetli sözlüktür. Tanım yapar, bilim eyler, felsefe söyler, mitoloji anlatır, şiiri anlar, edebiyata düşer. On parmapında on marifet sözlüktür ama görücü kabul etmez. inat işte...

sivil sözlük

umarım bu edebi kıskançlık o şuh kıskaçlarınızda hoş durur, sivil sözlük kendi içinde dinamittir ve size de yansıyacaktır.turgut uyar ne demiş: " hiç sevmem yengeç hayvanını"

sivil sözlük

ferah bir mekan her şeyden önce. felsefe, edebiyat ve sanat ağırlıklı entryler göze çarpıyor. bence çok yakında ses getirecek bir sözlük oluşumudur.

tamer karadağlı

oyunculuk adına sahip olduğu tek özellik, ses tonu. bunun dışında kötü bir aktör olmasını anlamak çok mümkün.

yo yo

son dönemde yeniden moda olan oyuncak. 50 liralık olanları bile var. ve veletler arasında bunlardan birine sahip olmak prestij meselesi.

başkasını seven birini sevmek

taşeron aşıklığa gönüllü olmaktır.zor bir görev.

hiç görülmeyen birine aşık olmak

modern zamanların aşık olma biçimi. nasılsa aşk her şeyi affediyor.

ağlayabilmek

yetidir. bazıları içe doğru bazıları dışarıya akıtarak kullanır bu yetilerini.