bugün

entry'ler (326)

hatice aynur

Sevimlilikle karizmayı birleştirebilen nadir akademisyenlerdendir. "Çocuklar bu kaynağı da mı görmediniz; yapmayın ama" şeklindeki serzenişleri tahakkümden ziyade "bir akademisyen nasıl olmalıdır"ın sorusunun cevabı niteliğindedir. Hee bir de istanbul Şehir Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü hocalarındandır.

163 boyun kisa mi oldugu sorunsali

kadınlar için idealdir.

muhafazakar gelenek ve kutsallaştırma

ilk adım ikincisine kaynaklık eder, ikincisiyse ilkinin nihai tezahürüdür.
Muhteşem, harikulade, enfes gibi beğeni içeren sözcüklerden erişilemez, ulaşılamaz, hesap sorulamaz gibi ifadelere geçiş toplum içinde dinle ilgisi olmayan; fakat dinsel bir etki olarak ortaya çıkan putlaştırmayı, ikonlaştırmayı akla getirir. Putlaştırmanın içine muhafazakar gelenek padişah ikonunu yerleştirirken Kemalist cenah Atatürk’ü ikon olarak belirlemiştir. Bu noktada muhafazakarlığın sadece islami kesime ait bir düşünce tarzı olmadığını, muhafazakarlığın değişime karşı koyan, kendi bildiklerinden ödün vermemeyi gerektiren düşünsel sistem olduğunu söyleyebilirim. Buradan da hareketle islami kesim muhafazakarlığıyla kemalist muhafazakarlığı kutsallaştırma bağlamında ele almaya çalışacağım.
Muhafazakarlık, var olan değerleri koruyup büyük veya küçük ölçekli değişim-dönüşümlere karşı olan, koruma odaklı düşünce tarzıdır. Muhafazakar düşünce öncelikle kutsallaştıracak değerler bulur, bunlar üzerinden kendi sınıfını yaratır. Bunlar erişilemez, eleştirilemez, hakkında dahi konuşulamaz konuma geldiğinde de ötekileştirmeyi beraberinde getirir. islami kesim muhafazakarlarının kutsalı genellikle Osmanlı’dır ve eleştirilemez. Onlara göre atalarımız ne yaptıysa doğrudur. Bir komedyen olarak tanınan Atalay Demirci Ermeni Soykırımı hakkında ‘’Ecdad bir soyu kıracaksa kırar, muallakta bırakmaz’’ diyerek Osmanlı’ya tapıcılığı gözler önüne serer. 1915’te büyük acılar yaşanmıştır ve bu konu hakkında böylesine fütursuzca konuşmak patolojik bir zihin yapısı gerektir; Dersim Katliamı’nı, 6-7 Eylül olaylarını, 60 darbesini, 80 darbesini senin ataların yapmadı mı sorusunu akla getirir. Eleştirilemezlik beraberinde eleştirenlere karşı olmayı da gerektirir. Eleştirenler, tarihine ihanet eden ‘’dinsiz’’, ‘’ahlaksız’’ kesimdir. Buna karşı Kemalist cenah da farklı bir puta tapıcılığı içinde barındırır. Bir sosyal paylaşım sitesinde gördüğüm haber:’’ Önce 4000 kitap okuyup, iki dil öğreneceksin... Ömrünü ülkene adayacaksın, Sonra canını cephede ortaya koyup, dünyaya düz çöktürerek bir vatan kurtaracaksın. Yani Atatürk’e laf etmek için küçük yobaz, önce biraz sen adam olaksın!’’. Yanlış kullanılan noktalama işaretlerini ve anlatım bozuklukluğunu geçecek olursak eril tahakküm içeren bu söylem puta tapıcılığın ne boyutta olduğunu gösterir. Buna karşı çıkanlar da ‘’yobaz’’, ‘’gerici’’ gibi ifadelerle tanımlanır. islami muhafazakarlığı eleştirenlerin din düşmanı, Kemalist muhafazakarlığı eleştirenlerin Atatürk düşmanı olarak tanımlanması da toplumda eleştirel düşüncenin ne boyutta olduğunu gösterir.
farklılıkları anormalleştirip sürekli bir öteki yaratığımız sürece toplumsal çeşitliliğe değil, birbirine nefret kusan ''ötekiler''e rastlayacağız. belki de en doğrusu ''biz'' ve ''ötekinin'' içini doldurmak yerine ''insanlığın'', ''insan'' kavramının içini dordurmak...

kamil koç

16 şubat 2014 tarihinde eskişehir-istanbul yolculuğu esnasında platonik aşkların en büyüğünü yaşamama neden olan firma. böyle güzel-tatlı-çekici insanları otobüsünüze alıyorsunuz sonra aşk acısını biz çekiyoruz ! dudullu'da inmeyeydim de devam edeydim yolculuğa diyorum şimdilerde. demek ki yeraltı adamlığını, aylaklığı, yabancılığı bırakıp açılmak gerekiyor-muş.

kıza devrim kadar güzelsin demek

(bkz: açelya devrim yılhan)

ırkçı söylemler

uludağ sözlük'te son zamanlarda bolca görebileceğiniz zihniyetin tezahürüdür. farklılıklar üzerinden kendi kimliğini yüceltip bir ''öteki'' yaratan bu zihniyet ergenlikten kalma patolojik bir düşünce yapısını gözler önüne serer. bolca nefret söylemi, ötekileştirme içerir. işte bu zihniyettir hrant'ı öldüren, işte bu zihniyettir kürtlerle türklerin eşit olamayacağını düşünen ve bu zihniyettir ahmet kaya'yı vatan haini ilan eden.

gereksiz yere konuşan insanı susturma yolları

Soru sormaktır. Bu yöntem aynı zamanda tartışma esnasında karşı tarafın argümanını çürütmek amacıyla da kullanılabilir.

levent pişkin

Düşüncelerini etkili bir biçimde dile getiren, tok sesli, Ankara Hukuk'tan güzel bir adam.

din dersinin kaldırılması gerekliliği

(bkz: zorunlu din dersinin kaldırılması gerekliliği)

andımızın kaldırılmasına sevinenler

sözlükteki faşist zihniyetin ortaya çıkmasına neden olmuşlardır.

solcuların iktidar olamama sebebleri

sol diye kurulan partilerin faşist yönetim uygulamaları sonucu halkın güvenlerini kaybetmeleridir. onlara sol demek ne kadar doğru bilmiyorum. (bkz: işçi partisi)

ielts

ingilizce öğrenmeye geçen yıl eylülün sonunda başlayan biri olarak 5.5 almam gereken sınavdır. 29 ağustos'taki sınava girdim ve reading bölümünde yaptığım heyecan sonucu muhtemelen 5.5 alamayacağım. overall'da 5.5 olabilir lakin hiçbir part 5 altı olmamalı. şunu belirtmeliyim ki listening bölümünde ilk part kolay gibi görünüp size en ağır darbeyi vurabilecek olan parttır. ilk partta sadece 3-4 sorum doğru çıkacakken en zor part olarak gösterilen son partta 6-7 doğrum çıkacak çünkü ilk part bence ingilizce bilgisini ölçmüyor. kimlik numaraları, bazı bilinmedik bölgelerin hızlı bir şekilde spellinglerinin yapılmaları çok anlamsız.fakat şunu söylemeyelim ki iyi bir hazırlanmayla hedeflediğiniz puanı alacaksınız. reading parçalarında yaptığım aşırı heyecan resmen beni bitirdi. sorular zor olmamasına karşın ben sadece 6-7 soru yapabildim ve bu aşırı heyecan muhtemelen benim sınavdan geçememe neden olacak. ardından writing partı da çok iyi geçmedi. oysa ki benim en iyi partımdır ve sınav öncesi bu parttan 6.5 gibi bir puan alabileceğimi düşünüyordum. speakinge gelince benim için iyi bir parttı fakat yazılı sınavdan sonra olduğu için biraz umutsuz girdim. 12 eylül'deki sınava tekrar girmeyi düşünüyorum. günde 10 saat çalışarak inşallah bundan 5.5 değil 6 alacağım. inşallah bir aksilik çıkmaz.
beklentilerim:
listening: 5.0-5.5
reading: 4.5-(inşallah 5.0 gelir)
writing: 5.0-5.5
speaking: 6.0- 6.5
eğer reading 5 gelirse geçeceğim ve evimde çılgın bir çikolata-cips partisi yapacağım *
reading, listening, writing 5, speaking 6 geldi.5.5'i aldım: gururluyum, mutluyum

karin karakaşlı

bugün istanbul şehir üniversitesi'nde 'edebiyat ve kimlik' hakkında konuşacak yazar. bu konuşma öncesinde yazarın can kırıkları adlı yapıtı türk dili ve edebiyatı bölümü öğrencileri ve hocaları tarafından okunmuş ve tartışılmıştır.

sınırlı beyin

kendini bana her gün hatırlatan sinir bozucu durum.

isminden yakışıklı olduğu anlaşılan erkek isimleri

(bkz: kıvanç tatlıtuğ)

imagine

sözlük yazarlarının dinlemesini yasaklayacağım şarkıdır.bu şarkıyı dinleyip dinleyip kendi hayallerinizi yazıyorsunuz.yakışıklı erkekmiş,güzel kızmış,190 boymuş...bu tür konularla uğraşacağınına şöyle anayurt oteli okunsa onun üzerinden tartışmalar yapılsa veya the sea inside filmi izlense filmin verdiği mesajlar tartışılsa ne kadar güzel olur.

12 nci sınıfta alan değiştiren öğrenci

eğer başarılı bir öğrenciyken eşit ağırlıktan sözele geçtiyse ünversite sınavında ilk 1000'e girecek öğrencidir.

benim kitap okumaya ihtiyacım yok diyen insan

(bkz: nefes almaya ihtiyacı olmayan insan)

intermediate

okumak için can attığım orta düzeyde ingilizce'dir.ondan sonra upper intermadiate var.ardından ver elini pre fakulty.bir de ielts'den 6 alırsam hepinize benden bir latte.

ingilizce eğitim düşünürmüsünüz ingilizce eğitim

(bkz: ı always think english)