bugün

entry'ler (6)

türklerin dünyaca ünlü yiyecekleri

Ben türk kahvaltısı diyerek katılacağım bu önermeye. Özellikle simit ve menemen. Simite Turkish bagel diyorlar ama zaten sayılan yemekler de aşırı arabic bir havada değil mi ? döner için de mesela (bkz: shawarma). lahmacun, kebap onların da hepsi var araplarda. kim kime tesir etti bilemiyorum ama tüm bunların ortak bir kültürden geldiği kesin, bagel hariç. bu arada adana kebaba benzer kebaplar hindistan'da bile var. (bkz: Babür imparatorluğu) yıkılınca oranın saray aşçısı hindistan'da bir dükkan açıp imparatora yaptığı yemekleri hint halkına yapmaya başlamış, kebap onlardan biri.

yazarlar cumhurbaşkanı seçilirse yapacakları

eğitim, eğitim, eğitim. adam akıllı milli eğitim bakanı getirip tüm öğretmenlere performans değerlendirme, öğretim üyelerimiz ve belki yabancı uzmanlardan oluşan heyetlerden filan oluşan ekiplerin de katıldığı jürilerle il il her okulun sıkı bir performans denetlemeden geçirirdim. hatta elimden gelse hepsini atar adam akıllı öğretmeye hevesli, idealist insanlarla kadrolar kurardım.
yabancılara mülk satışını yasaklar, sadece senelik kullanım hakkı satışı izni getirirdim. bir dairenin 50 senelik kullanımını almak gibi. Ve tabii ki güvenli tarım ve hayvancılığı olabildiğince desteklerdim. yerli tohum, organik gübre. kimyasal olmayan temiz mahsüller. peynir, ekmek, pekmez, bal bunlar 7 bölgede herkesin birbirinden farklı şekilde yaptığı gıdalar. bu farklılıklar zenginliğimiz işlememiz gerekir. zeytin, zeytinyağı. her çeşit meyve. nereye tohum atsan yeşerir. tarihi desen çok zengin. medeniyet beşiği. burayı korumak ve daha iyi yerlere taşımak zorundayız. her şeye rağmen.

eba

(bkz: eba tv) eğitim aksamasın diye normal bireyler için oluşturulmuş mesajını çoğunlukla görsel yolla veren bir uzaktan eğitim platformudur. ancak eğitim çatısı altında görme engelli bireylerin olduğu da unutulmamalıdır. yazılarını, okumalarını braille alfabesiyle yapan çocukların üstlerine atılmış ders videolarına yetişmeleri mümkün değil. zaten eğitimlerine okulda bile başlı başına özel bir ihtimam gerekiyor.

bu konuda eğitimde görme engelliler derneği bir kampanya başlattı. ben de buraya taşımak istiyorum. 16 eylüle kadar (bkz: destek@eba gov tr) adresine bununla alakalı mail gönderebilirsiniz. veya 444 0 632' yi arayarak kapsayıcı eğitim için talepte bulunabilirsiniz. veya ios ya da androidden indirdiğiniz eba tv uygulamasına en düşük puanı verme etkinliğine katılabilirsiniz. seçemediyseniz hepsini yapın gitsin.

ayak kokusu ve doritos kokusu

birbirine çok benzer. peynirli cheetos da benzer. ayak kokusunun şöyle bir avantajı var en azından kalorisizdir. sağlığa uzun süre ve yakından maruz kalınmadığı müddetçe zararı dokunmaz ancak cheetos ve doritos o iğrenç kokusuna rağmen kendini yedirmeyi başarıyor bana. ayak kokuyo diye diye yiyoruz nerde alınsa bu cipsler. son olarak kamu spotu aburcubur yemek zararlıdır.

ebru sanatı

Esasen Çin'den gelmedir. ipek yolunu takip edip Anadolu'ya ulaşan bir çok zenginlikten biridir. Ab-ı Ru. Ab bulmacalarda çok çıkar bildiğiniz üzere su demektir. Ru yüz demektir. Söylenegele Ebru su yüzü anlamını almıştır. Ebru nakkaşhanede bir çok çeşit yapılırdı. Özellikle hafif ebru dediğimiz cinsi fazla ödle seyreltilen boyanın kağıtta çok belli belirsiz görülmesiyle yapılan süsleme şekli padişah fermanlarında, el yazmalarında sıkça kullanılırdı. Genel konuşuyorum çünkü büyük selçuklu, anadolu selçuklu, osmanlı hepsinde ebruya rastlanır. hatta neredeyse tüm türk islam devletlerinde ebru görmek mümkündür. Ancak bunlar geleneksel ebrulardır. Geleneksel ebrulara sanatsal diyemeyeceğimiz salt süsleme amacı olan ebrular da diyebiliriz.
Ancak 1920'lerde olması gerek bir bey Necmeddin Okyay çiçekli ebru da dediğimiz artık kitap süsleme aracı olarak değil bir tablo gibi yapılıp bir yere asılabilen tamamen farklı bir üslup ebrusu geliştirdi. benim kanım bu adımın ebruyu sanat yaptığıdır.

pose

''POSE'' dizisinde 1987 New York'unda LGBTQ bireylerin, hem toplum piramitinin en üstünde olan hetero erkekler tarafından el altında tutularak, onların her istediklerini yapmaları beklenirken bunun yanı sıra gözden de uzak kalmaları istenmektedir. Tüm bu ayrımcılıklar arasında bu bireyler bir özgürlük alanı olarak kendilerine balo dedikleri bir oluşum kurup kendi camialarını ve eğlence anlayışlarını yaratır. Bu yeraltında kaynayan kültür Popun Kraliçesi Madonna'nın bile dikkatini çeker ve Vogue isimli şarkısını yapar, danslarını klibine taşır . Vogue onların balolarda yaptıkları danstır. En iyi Vogue Yapan Erkek, En Realistik Kadın, En iyi Yüz Güzelliğine Sahip Kadın vb. bir çok alanda yarışmalar bu balolarda düzenlenir. Kazanana ödül verilir.
O dönemde cinsel kimliği sebebiyle evinden ayrılmak zorunda kalan parkta orda burda geceleyen kimselere gönüllü olarak anne gibi sahip çıkan kadınlar topladıkları bu çocuklarla bir hane oluşturur. Bunun erkek versiyonları da vardır. Balolara bu hanelerle katılırlar. Aile sana verilen değildir demektedirler. Kendi seçtiğin birbirinize değer verdiğiniz insanlarla kendi aileni oluşturabileceğine inanmaktadırlar.