bugün

entry'ler (13)

yazarların şu an dinlediği şarkılar

Gurbette olanlara tavsiye ederim. Ahmet kaya’nın pek bilinmeyen şarkılarından.
Memleketimi çok özledim.

https://youtu.be/L-FRWhnqXNM

hayattaki pişmanlıklar

Zamanında avrupa’ ya gitme ihtimalim varken gitmemek. Hayatımı orada kurabilirdim. Şimdi gitmek istesem de gidemiyorum. Çakılıp kaldım.

arapların savaşta başarısızlıklarının nedenleri

göktürkler tıpkı kırgızlar, hunlar, avarlar, bulgarlar, hazarlar gibi türkçe konuşan bir türk halkıdır ortak noktaları da "türklük" hiçbir zaman da moğol,çinli kabul edilemediler nereden çıkarıyorsunuz bu zırvaları tabi ki de göktürkler bir tek türkiye türklerine ait değildir bütün türk dili konuşan halkların ortak geçmişidir.

Diyorsun ya bütün türk dili konuşanların ortak geçmişidir. Sam dan gelenler yani Sami halklarının atasının akkadlar olduğunu neden kabul etmiyorsun? Akkadlar arapların aramilerin asurluların yahudilerin atası değil mi? Bende diyorum ki sami halklarının dil bakımından en yakını araplar genel kültür olsun sana akkad kelimesinin anlamı bağlanmış, kenetlenmişler demektir. Bu akkadça dan direkt arapça ya geçmiştir. Bunun gibi yüzlerce örneği var arapça da fakat aramice ve hebrew dillerinde böyle bir yakınlık yok. Daha nasıl anlatabilirim bilmiyorum.

kime oy vereceksiniz

Hiç kimseye beni yönetsin diye oy vermem dediğim başlık. Ya oy verdiğim adam hırsız çıkarsa ben bunun vebalini neden taşıyayım?

arapların savaşta başarısızlıklarının nedenleri

Yukarıda bazı yazarların boş yaptığı ve düzeltmeyi uygun gördüğüm başlık. Son yıllarda özellikle (bkz: 6 gün savaşları)nda gafil avlanmaları sebebiyle hiç savaş bilmezler gibi saçma bir algı oluşturmuş bazı büyük bilgin yazarlarımız.

El Cevap

Tarihsel sıramasıyla;

1) Araplar kurulan ilk imparatorluk olan (bkz: Akadlar) torunları ilk ordu, ilk devlet gibi bütün bu ilkelerin sahipleriyken mantık dışı yaklaşımlarda bulunanlar bir araştırsın. (M.Ö 2334)

2) ırak ta bulunan zikar’da arap kabileleri ve yıkılamaz denen büyük (bkz: sasaniler) devleti arasında zikar savaşı yapılmış olup sayıları az olsa da arap kabileleri çok büyük bir zafer kazandı. Sasaniler ilk defa yenildi. (610)

3) Halid bin velid komutasında Arap orduları şam’a sefer düzenlediler 240.000 kişilik bizans ordusuyla 46.000 kişilik arap ordusu yermük şehrinde karşı karşıya geldiler. Yermük savaşı 120.000 bizans askerinin öldürülmesi ve bizansın geri çekilmesiyle kesin arap galibiyeti ile sonuçlanmıştır (636)

4) Kırgızistan sınırları içersinde türklere zulüm eden çin’e karşı Talas savaşı yapılmıştır. Araplar karluklar ile birlikte sayıları daha çok olan çin ordusunun yüzde 70 ini yok etmişlerdir. Araplar bu dönemde orta asyayının büyük kısmını fethetmiştir. (751)

5) Taberiye gölünün batı yakasında haçlılara karşı eyyübilerin sonuç olarak kudüs’ü fethettiği hittin savaşında 17.000 haçlı askeri öldürülmüş ve kesin bir sonuçla araplar kazanmıştır. (1187)

Şu an aklıma gelen savaşlar bunlar keza sayısız kere bizans ile savaşmışlardır. Sami halklarının en savaşçı toplumu diyebiliriz o yüzden aşağılamalarınızı kendinizi saklayın.

Merak edenler için Abbasi ve Emevi devletlerinin ulaştığı sınırlar
görsel
görsel

Edit:1 Aşağıda güya düzeltme yaptığını sanan yazar kişisi ister kabul etsin ister etmesin arap halkının atası (bkz: akadlar)dır. Dilleri semitik halkların dillerinden en çok arapça kelimeleri ihtiva eder. Kıltu lehçesine çok yakındır. Ortak bir çok kelimeleri vardır. Yaşadıkları coğrafya mezopotamya, güneydoğu ve ırak’ta dır. Zaten zahmet edip açıp okursa arap yarım adasından mezopotamya ya geldiklerini görecektir. Arap yarım adasından çıkıp gelen sami olan ırk acaba hangisidir? Doğru bildin arap ırkı. Yani neden zorunuza gidiyor kabul etmiyorsunuz anlamıyorum. Masaya çıkıp tepinseniz de gerçekler bunlar. Üzgünüm.

Edit:2 Bu saçma varsayıma göre Göktürkler türklerin atası mıdır? Yok değildir neden değil işte kırgız moğol çinlilerin atasıdır. Ama Aynı dili yok olsun değildir. Kusura bakma da Zırva tevil götürmez. Lakin açıklama yapmak zorunda hissediyorum.

Nikim sayesinde google araştırması yapıp ilk defa böyle bir topluluk olduğunu görüp sonucunda arami olduğumuzu varsayıyor. işe bak sen neden hala arapça konuşuyoruz acaba? Hiç aramice ya da süryanice konuşan biriyle bizim mıhallemi lehçesini dinledin mi? Yok. google sayfası ne derse o. Asimile olmuşuz çünkü tabi canım binlerce yıl süryanilerle yaşa asimile olma arap fetihlerinden sonra arap ol. ilginç.

Neden zorunuza gittiğini de anlıyorum. Çünkü arapları sürekli aşağıladığınızdan ilk imparatorluğu kurmaları hoşunuza gitmiyor. Ona bakılırsa Helak edilen iki toplulukta ad ve semud onlarda araptı. Ben bunu çekinmeden söyleyebilirim. iyiler bizdik de kötüler başkasıydı demenin mantığı yok.

Velhasılı kelam kafatasçılar istedikleri kadar kudurabilir tarih ve atalarımız değişmeyecek. Sayıları 50 yi geçmeyen bedevilerin ingilizlerle bir olup osmanlı ya saldırmasını 450 milyon arap halkına mâl ediyorsunuz. Sizde haklısınız bize de kendi ırkımızın hain olduğu öğretildi sizi düşünemiyorum. Bu konuda nurcan özkaplan yurdakul un kitaplarını bir okuyun. Kim ne derse desin Arap ve türk kimliğinden gurur duyuyorum.

2020 2021 süper lig şampiyonu fenerbahçe

Olacağına inanıyorum lakin olursa 3 kişiye 4 yıldızlı forma sözüm olsun.

mardin arapları

Nam-i diğer Mıhallemiler bu konu hakkında bazı yanlış entryler girilse de doğru bilgileri sizlere aktarıyorum.

arapça’nın kurana en yakın lehçesi olan qıltu lehçesini (kaf lehçesi) kullanmaktadırlar.

süryani kaynaklarında ilk olarak m.ö 700 yıllarında isimlerine mhalmoye olarak rastlanmıştır.

mardin’ in asıl sahibi olan iki halktan biridir. diğer halkta süryanilerdir.

kürt ya da süryanilerle herhangi bir bağları bulunmamaktadır. yurtdışında yaşayan mıhallemiler ile birlikte 2 milyona yakın nufüsa sahiptirler. tur abidin (ibadet eden kulların diyarı) bölgesinde ikamet etmektedirler.

araplar kendilerine (ımhallemi)
süryaniler (mhalmoye)
kürtler (mahalmi)
türkler ise (mıhallemiler) demektedir.

soyları dünyadaki ilk imparatorluk olan akadlardan gelmektedir. tarihçiler sami dillerini araştırırken akadça ya en yakın kelimeleri mıhallemi arapçasında bulmuştur. dolayısıyla akadların torunları olarak vikipedia da yer almaktadırlar.

arapların en büyük dört kabilesinden (beni rabia) olan beni bekr ve beni tağlip kabileleri musul’dan başlayıp güneydoğu yu da içine alıp rakka ya kadar olan bölgeye yerleşmişlerdir.

beni bekr diyarbakır’a yerleşmiştir bu yüzden ismi diyar-ı bekr bekirlerin diyarı olmuştur.

tarihi kaynaklarda mıhallemiler beni bekr kabilesine bağlı peygamberimizin kabenin anahtarını teslim ettiği beni şeybe kabilesindendir. bunun nedeni tarihi kayıtlarda mardini yöneten hükümdarların isimlerinin sonunda geçen şeybani kelimesidir.

mıhallemiler bölgede oldukça etkin bir rol oynamıştır. tarihte oldukça ünlü bir savaş olan arap kabileleri ve sasanilerin karşı karşıya geldiği zikar savaşında (610) sayı ve güç olarak sasanilerden az olan araplar sasanileri mağlup ederek büyük bir başarı elde etmiştir. dönemin şairleri bu savaştaki kabilelerden biri olan mıhallemiler ile ilgili övgü dolu şiirler yazmıştır.

Meşhur Arap Şair Ebu Amr, Mıhallemiler ile ilgili şöyle dedi:

“Murra’nın çağrısının yükseldiğini işittiğimde
Ve Rebia’nın iki oğlunun karanlık toz içindeki çağrılarını
Muhallem kabilesi de Rebia’nın bayrağı altında yürüyordu
Ölüm de Muhallem kabilesinin bayrakları altındaydı.
Savaştan asla yüz çevirmezler,
Her hayırlı işte mavi rengi gibidirler”

mardin kalesini (nam-ı diğer kartal yuvası) de hamdaniler ile birlikte inşa etmişlerdir.

mıhallemiler’den çıkan ve isim yapmış en ünlü kişi nobel ödülünü ülkemize kazandıran (bkz: prof dr aziz sancar) dır.

türkiye cumhuriyeti vatandaşlığı ile gurur duyarlar. büyük kısmı türk milliyetçisidir. o nedenle de kürtler tarafından pek sevilmezler. aynı zamanda mıhallemiler süryaniler ile çok iyi anlaşırlar.

Ayrıca eklemek isterim ki Asala terör örgütünü bitirenler mardin araplarıdır. Bu bilgiyi veren mit ve jitem de üst rütbelerde görev almış Mehmet Eymür’ün sözleridir.
Mehmet Eymür ; “O dönem ASALA'nın merkezi Beyrut'taydı. Hiram Abas, Mardinli bir grupla birlikte onlarla o kadar çok şiddetli çatışmaya girişti ki, ASALA korktu, merkezini Yunanistan'a taşımak zorunda kaldı. Tek tek ASALA'nın militanlarını imha etmişler. Asıl ASALA'ya darbeyi vuran bu operasyonlardır.”Sözleri sabah gazetesine verdiği röportajda mevcuttur.

fenerbahçe nin dördüncü yıldızı takması

Artık ütopyadır. Fenerbahçe’ lilerin gerçeklik algısını bozmuştur. Artık yıldız pek umurumuzda da değildir. Fenerbahçeyi izlemekten soğuduk.

fatih terim

(bkz: Tatlı Cadı Samantha) (bkz: Eleman) Egosu yüksek teknik direktör, Eski Galatasaraylı oyuncu. Adanalı.

tam şu an ne yapıyorsunuz

Youtube music eşliğinde, karanlıkta, sözlüğün tadını çıkarıyorum. Ama canım çok sıkkın. Kapanmadan mı bilmiyorum ama yalnız hissediyorum.

put denince akla gelen ilk şey

Lat, menat, uzza ve hubal ayrıca yahudilere altından inek yapıp tapmalarını sağlayan samiri seni de unutmadık.

keyiflenmek için ne yapıyorsun

Dost meclisinde sigara kahve içip muhabbet etmek. Ayrıca halı saha maçlarını ekleyebilirim.

fenerbahçe

Malesef diyorum tuttuğum takımdır. Artık benim için ismi kanserbahçedir.