entry'ler (87)

the hitchhiker s guide to the galaxy

muhakkak okumak istediğim çok övülen merak edilesi kitap.

http://www.evekitap.com/Product.aspx?id=301

burcu esmersoy un azeri günel in klibinde oynaması

saç rengi dışında bir farkı olmadığı halde utandıran video diye haber olmuştur. kadın o zaman da güzelmiş kimse çamur atmaya çalışmasın.

yazarların şu an dinlediği şarkılar

http://www.youtube.com/watch?v=yMXtKlCtEEc

House MD Soundtrack S07xE20 (Changes) Final Song - On The Line

pirinç pilavının yanında iyi giden şeyler

Haşlanmış veya kızarmış tavuk.
patlıcan yemeği.

yeni albümüm bok gibi diyen şarkıcı

sırf samimiyetinden dolayı albümü alınacak şarkıcıdır.

leyla ile mecnun

ah be aslı tandoğan. ne güzel kızsın, allem edip kallem edip yollasaydın ya melis birkanı şu diziden, kurulsaydın leyla tahtına, ne yakışırdı sana.
gerçi ali atay'la melis birkan'ın sevgili olduklarını öğrendiğimden beri kaybettim leyla değişir inancımı ama...
ayrıca nisan, nisan sana söyleyecek söz yok.
senaristler çok acımasız yahu, bu dizideki erkekleri hep güzel-çirkin arasında çirkini seçmek zorunda bırakıyorlar. ha eylül çirkin sayılmaz ama bir nisan değil kabul etmek lazım.
gel gelelim ki pek güzel bölümdü bu bölüm.

hayvanlar üzerinde test yapmayan firmalar

facebookta gördüğüm bir fotoğraf üzerine https://fbcdn-sphotos-a-a...33978282_1225116788_n.jpg konuya yoğunlaştığım ve googleda yaptığım basit araştırma sonucu birbirinden dehşet verici fotoğraflarla karşılaştığım konu. bu firmalar hayvanlar üzerinde korkunç deneyler yaparak (tüylerini canlı canlı yolmaktan tutun canlı halde derisini yüzmeye kadar) kozmetik ürünlerini test ediyorlar.
makyaj yapmadan da yaşanabilir fakat bu hayvanlar siz makyaj yapıp kendinizi güzel hissedesiniz diye canlarından ediliyorlar.
illa ki kullanılacaksa hayvanlar üzerinde deney yapmayan firmaların ürünlerinin tercih edilmesi sağlanılabilir.
konuyu hemen insan sağlığına, ilaçlara getiren insanlar olacaktır elbet. ilaç kullanmak bir zorunluluk halidir fakat cildin kırışmasını geciktirmek, kokulu sabunlar kremler kullanmak zorunlu değildir unutmayın.
konu hakkında ekşide yazılmış bir entryi de buradan paylaşıyorum.

--spoiler--
hayvan haklarına saygılı, ticari yaşamını canlı hayvanlar üzerinde deneyler uygulamadan sürdürmekte olan, hayvan deneylerinin alternatiflerinden yararlanan, ürünlerinin üzerinde cruelty-free - işkencesiz ve mutlu tavşan sembolü bulunan, hayvan haklarına duyarlı her insanın işkenceye yardım etmemek adına tercih etmesi gereken ticari kurum ve kuruluşlar.
bu firmaların listesi http://www.peta.org sitesinde belirtilen şu linkte yer almaktadır:

http://www.mediapeta.com/...pdf/companiesdonttest.pdf - hayvan deneyi yapmayan firmaların listesi

diş macunu, şampuan, ilaç, giysi v.s. akla gelebilecek her türlü ürün alternatifleri olmasına rağmen ucuz olması sebebiyle hayvanlar üzerinde test edilmektedir. bu nedenle bu tür ürünleri satın alırken mutlaka üzerinde hayvan deneyi yapılmadığını belirten ibare ve ifadelerin yer alıp almadığına dikkat etmek gerekmektedir.
hayvan deneyi yapmayan firmaların ürünlerini tercih etmek gibi bir alışkanlık geliştirilmesi, buna yönelik bir bilinç oluşturulması halinde bu bir düstur haline gelmekte ve kendiliğinden uygulanmaya başlamakta olduğu görülür.
örneğin, bir mağazada deodorantları karıştırırken* arasından birinde, bilinen bir marka olmamasına rağmen, "bu ürün hayvanlar üzerinde denenmemiştir" yazısının yer aldığı türk malı bir deodoranta rastlamışlığım vardır.
özetle, hayvanlar üzerinde denenmemiş olan, alternatif deneylerden yararlanan çok sayıda marka varken, ısrarla hayvan deneyi uygulayan, alternatif deneylerden yararlanmayan işkenceye devam eden firmaları tercih etmek hayvan hakları adına büyük bir kayıp olur.

(earthlings, 15.01.2012 14:25 ~ 14:27)
--spoiler--

hayvanlar üzerinde deneyler yapan firmaların listesi de bir duyarlı vatandaş tarafından hazırlanmış. o listeyi de buradan paylaşıyorum.

http://www.turseng.com/20...lar-uzerinde-deneyen.html

bir malzeme almadan önce üstündeki mutlu tavşan logosuna bakmak 5 saniyenizi almayacaktır. bu sembol söz konusu ürünün hayvan deneylerinden değil alternatiflerinden yararlanılarak test edildiğini gösterir.

bunca zaman dikkatsiz davranıp aldığım tüm ürünler için pişmanlık ve utanç içerisindeyim.

güven veren isimler

güvenal *

en yakındaki kitabın yazarı

tess gerritsen.

otobüste uyuyakalanın üzerini örtmek

içten gelendir.

directioner

lise son sınıftayken bir arkadaşım vardı, dersanede yanımda oturur sesli gülerdi bu kız. dersin ortasında telefonu çıkarıp bu bebelerin fotoğrafına bakıp zaaaayn diye iç geçirirdi. twitter sayfasında bir sürü "1D forever" "directioner kardeşlerim" tarzı yazılar görüp sormuştum aga bu nediye. o grubu sevdiğini aşırı fanatik olunca directioner olunduğunu filan söylemişti.
bir sene sonra attığı tweetlerden de bu hallerinden -sanırsam ki- utanıp "of kuzenim direction hayranı evde hep dinliyor işkence gibii" yazdığı görüldü.
netice olarak gereksiz bir takıntıdır ergenler arasında övünme sebebidir. o grup için ne kadar ağladıysan o kadar seviyorsundur gibi de bir muhabbet var. *

sheldon cooper replikleri

"Çikolata yesene. Çoğunlukla kadınlar sinirli olduklarını sandıklarında aslında aç oluyorlar."

sevgiliye mini cooper hediye etmek

(bkz: sevgiliye sheldon cooper hediye etmek)

sözlük yazarlarından şiirler

Yeminim var, yeminim var....
Senden başka sevemem yar.
Adını yollara yazdım.
Bizi bekler yarınlar…
iyi dersler arkadaşlar!

mecnun çınar

kaçmak için kullanılan sözler

bakkala gidiyorum. (bkz: bakkala diye çıkıp geri gelmeyen insanlar)

uludağ sözlük yeni tasarım

butonlarım kayıp. rastgele, bugün, dün butonlarım yok. eski tasarıma geçiş butonum da yok. ekranın üst kısmından bir cmlik yer kesik gibi eksik bildiğin. bir el atıveren olsa hiç fena olmaz hani.

eski tasarıma nerden dönüleceği

sadece iyi bir çocuk olanların görebildiğini düşündüğüm sözde olan fakat gerçekte olmayan geriye dönüş butonu. *

yeni tasarımdan koşarak uzaklaşmak

gelen gideni aratır lafının tam karşılığı olarak yeni sistem gösterilebilir. şöyle bir neymiş diye bakıldıktan sonra hemen kaçılması gerek.
not: eski tasarım butonunu bulamadığımdan 15 dakikadır yeni tasarımdayım. kendimi kaybolmuş gibi hissediyorum sözlük. biri bana çıkış yolu göstersin.

the odd life of timothy green

çok çok başarılı bir fantastik ve bir o kadar dramatik film. izlerken her sahnesi ayrı tat veren, sonlara doğru gözyaşlarına hakim olmanın güç olduğu bir yapıt.kostümler,mekanlar çok uygun çok doğal seçilmiş. görselliği oldukça iyi diyalogları* oldukça etkileyici.türkiyede gösterime girmeyeceği söylenmekte.

koli bulmak için bakkal bakkal gezmek

(bkz: koli erdal bakkalda bulunur)