bugün

entry'ler (24)

vatan partisi

oyları bölecek diyen mal yazarlarımıza sesleniyorum. ne yapsalardı TR 705 kodlu ajanların ve takunyalı muhteremin kankalarının doluştuğu atatürk'ün 6 okunun kırılıp atıldığı neredeyse baştan sona tasfiye edilmiş bir partiye mi oy verselerdi. haydi durmayın sizde oyları bölüp "vatan" da birleşin.

vatan partisi nin iktidar olacağı gerçeği

hak verdiğim hede.

öncü gençlik

faşizme karşı birlik, yaşasın öncü gençlik !

doğu perinçek

bir alıntı paylaşayım

shp’nin pkk ile seçim ittifakı
1991 genel seçimlerinde erdal inönü-deniz baykal’ın yönetimindeki shp, pkk ile seçim ittifakı yaptı. ama hiç kimse bu konuda bir kampanya yürütmedi; yürütmez. çünkü o ittifak, abd merkezli sistemin içindeydi. bu ittifakın içine 1991 seçiminde doğu perinçek’in genel başkanı olduğu sosyalist parti’yi de katmak istediler. ancak doğu perinçek bunu reddetti.

öneri nasıl yapıldı
pkk’nin avrupa temsilcisi, 1991 genel seçimi öncesinde perinçek’i ankara’daki evinden telefonla arayarak, apo’nun perinçek’in partisine, shp’nin bir protokolla hep’e verdiği 21 milletvekilliğinden dördünü önerdiğini belirtti. hatta bu öneride, diyarbakır, şırnak ve mardin gibi illerin birinci sıra adaylığı da belirtildi. perinçek, öneriyi parti organlarında tartışmaya bile gerek görmeden anında reddetti.

perinçek açısından bu öneriyi kabul etmenin herhangi bir tehlikesi de yoktu. perinçek ve arkadaşları, shp listelerinden milletvekili olacaklardı. ama perinçek’ler için mesele, milletvekili veya bakan olmak değil, türkiye’nin bağımsızlığına, bütünlüğüne ve emekçilere bağlı bir çizgide ısrar etmekti.

öcalan’ın milliyet, sabah’a ve gündem gazetelerine açıklaması
bizzat apo, 1991 yılı sonunda, milliyet ve sabah gazetelerine yaptığı açıklamalarda, perinçek’e dört milletvekili önerdiğini ve parlamentoya girerek, shp listesinden seçilecek 21 milletvekilinin başına geçmesini rica ettiğini açıklamıştır (milliyet ve sabah, 7 aralık 1991).

apo: “perinçek tenezzül etmedi”
apo, perinçek’e dört milletvekili önerisini, 3 mayıs 1993 tarihli gündem gazetesinde de anlatmış ve bu öneriyi reddettiğimi birkaç kez vurgulayarak dile getirmiştir:

“sayın doğu perinçek de buraya geldi. ilk pratik politika önerim şu oldu. dedim ki, bir devrim merkezi var, onun parlamenter sözcüsü ol. bu güzel bir şey. eğer bir parlamenter sözcüsü olsaydı, kürt-türk birlikteliği de çok iyi gelişebilirdi. kim kardeşlik istemiyor. bize ikide bir milliyetçi diyorsunuz. seni kendi ülkesinde ve devrimin bir merkezinde milletvekili adayı önerecek kadar enternasyonalizme yatkınlık gösteren bir hareket mi milliyetçidir, yoksa buna tenezzül etmeyen, kendini çok üstte gören bir anlayışın sahibi mi milliyetçidir? ve ben fazla anlamlı bulamadım...tenezzül etmediler.” (gündem, 3 mayıs 1993)

öcalan, hasan cemal ile söyleşisinde de gerçeği söyledi
yine öcalan, hasan cemal’e 14 nisan 1993 günü yapılan söyleşide, doğu perinçek’in shp listesinden milletvekilliği önerisini reddettiğini belirtmektedir (hasan cemal, kürtler, s.39)

perinçek, shp-pkk seçim ittifakına niçin katılmadıklarını anayasa mahkemesi’nde anlattı

apo’nun shp listesinden dört milletvekilliği önerisini niçin reddettiğimizi ve pkk ile shp arasındaki seçim ittifakına niçin katılmadığımızı, 12 mayıs 1992 günü anayasa mahkemesi’nde yaptığım savunmada anlattım. anayasa mahkemesi tutanağından aynen aktarıyorum:

“bugün koalisyonu paylaşan sosyal demokrat halkçı parti’nin listeleri içinde milletvekillikleri bize teklif edilmiştir. bakın şimdi çok önemli bir şeyi açıklayacağım. pkk genel sekreteri abdullah öcalan, milliyet ve sabah gazetelerine açıkladığı için ve gazetelerde yazıldığı için bunu söylüyorum. orada diyor ki, ‘sosyalist parti’ye, bize shp’den verilen milletvekilliklerinden 4 tanesini vermek istedik. reddettiler bizi.’ demek ki, shp seçimlere girerken pkk’ya 21 tane milletvekilliği vermiştir. pkk da bunun 4 tanesini sosyalist parti’ye önermektedir. ‘gelin 4 tane de size verelim, ayrı parti olarak girmeyin, hepimiz shp olarak girelim’ demiştir. sosyalist parti bunu reddetmiştir. demiştir ki, ‘ben ayrı, bağımsız bir partiyim, fikirlerim var, hiç kimsenin sırtından da meclis’e girmem, ayrı kimliğimle ve kişiliğimle toplumun karşısına çıkarım’. ben bunu niçin söyledim?... bunu şunun için söyledim: en yasadışı olan pkk bile türkiye’de yasal politik hayatın içine girmiştir. o kadar içine girmiştir ki, parlamentoda sandalye pazarlığı yapabilmektedir. iktidar partileriyle anlaşmalar yapabilmektedir. iktidar partisi olacaklardan milletvekillikleri alabilmektedir ve o aldığı milletvekilliklerini sağa sola dağıtabilmektedir. teklif de edebilmektedir.”.

doğu perinçek

aha bi de şöyle bi şey var

perinçek, apo ile niçin görüştü?
perinçek’in amacı, batı devletlerinin, özellikle abd’nin körfez savaşı öncesi ve başlangıcında, kürt sorununa müdahale zeminlerini daraltmaktı. nitekim görüşme bu eksen üzerinde cereyan etmiştir. görüşmeden sonra yayınlanan çeşitli yazılarda “apo perinçekçi olmuş” yorumları yapıldı. apo’nun bu görüşmelerdeki vurguları şöyleydi: bende kürtlük aşkı yok. türkiye’nin aydınlanma hareketinin bir parçasıyız. başlangıçta tc düşmanlığı yok. bulgaristan’ın türklere baskısı. eski genelkurmay başkanı üruğ’a suikast. mustafa kemal’in kürtlere müracaatı. avrupa bana tapulansa da... amerika gitsin okyanusun ötesine. tıpış tıpış sevr’e yürüyorlar. amerika varsa özgürlük olamaz. sevr’in hortlatılmasında at, özal ve diğerler var. evet keloğlan’la birleşeceğiz, özgürlüğe sarılan türkiye özlem. birliği devrimle gerçekleştirmek vb.

özetle perinçek, abd’nin yeni dünya düzeni projesiyle bölgemizde milliyetleri ve mezhepleri birbirine düşürmek istedikleri koşullarda, türkiye’nin ve halkın birliğine hizmet eden bir çaba gösterdi. abdullah öcalan, yakalandıktan sonra verdiği ifadede görüşmeyi şöyle özetledi: perinçek, bize abd’nin ve avrupa’nın peşinden gitmeyin. bu yoldan bir yere varamazsınız. pkk’yi dağıtın, türkiye’nin bütünlüğü içinde yer alın telkinlerinde bulundu (apo’nun ifadeleri ve hürriyet, 18 mart 1999).

doğu perinçek

o dönemde apo ile görüşmeyen chp milletvekili veya gazeteci mi kalmıştı amk aponun hep ve dep dönemlerinde perinçeke shp de 21 milletvekilinden 4 vekil vaadini perinçek elinin tersiyle itmiştir o dönem de ise başka fraksiyonlar tarafından sonuçsuz kalınsa bile 4 vekil koltuğu içinpazarlıklar gerçekleştirmiştir. o kadar adam gitti görüşmeye çıt yok perinçek gitti oraya bi onun gitmesi mi dokundu diğer boş beleş adamlar gibi hangi takımlısın en çok hangi yemeyi seviyorsun minvalinde sikimsonik sorular sormak yerine reel sorular sorduğu için mi zamanın gladyo tertipçileri bu kadar rahatsız oldu. bu hükümete tr705 kodlu elemanlara ve onların yetiştiricilerine karşı net tavır aldıgı için mi bu karalama. keza gazeteci kimliğiyle gitti o dönem herhangi bir parti lideri falan da değil. apoyu sorgulayan komutan hasan atilla uğurun kitabını ve `99 aponun ifadelerini oku gel kardeş öyle konuşalım istersen. hasan atilla uğur da, apoyu yargılayan hakim onursal yargıtay üyesi turgut okyayda işçi partisinde bu arada.

mesela türkiye’nin hemen hemen bütün önde gelen gazetecileri güneri cıvaoğlu fatih altaylı hasan cemal mehmet ali birand cengiz çandar ve diğerleri de apo ile görüşmeler yaptılar. en son mit müsteşarı emre taner’in apo ile görüşmesi basına yansıdı sistemin istihbarat servislerinin ve gazetecilerinin apo ile görüşmesine ses çıkaran yok. ama batı işbirlikçisi sistemin denetimi dışında, türkiye için, türkiye halkı için, görüşme yapılınca, yıllardır sistemin bütün güçleri seferber edilerek kapsamlı bir propaganda kampanyası yürütülüyor. görülüyor ki bir tek doğu perinçek’in görüşmesi, abd merkezli sistemi rahatsız etmiş. süpernato merkezli psikolojik savaşın boyutları, doğu perinçek’in mücadelesinin etkisini ve büyüklüğünü gösterir.

epic rap battles of history

https://www.youtube.com/watch?v=_wYtG7aQTHA

taze çıktı Steven Spielberg vs Alfred Hitchcock gerçekten sağlam battle olmuş. beğendiklerim arasında yerini aldı bu battle.

ekşi sözlük

dünyanın kendini etrafında döndüğünü iddia eden yazarların entryler girdiği sözlük.

edit: ancak bilgi kaynağı olduğu konusunda hemfikirim.

inci sözlük

yeni tasarımını beğenmediğim sözlük parçası.

kendinizi tek kelime ile anlatınız

opportünizm tek kelime ile karşılığımdır.

masterdegree

tüm kullanım hakları bana ait olan hesapcık, hesabımsı.

yüzyüzeyken konuşuruz

garip akımı tarzında şarkıları olan ruh halinizin belirsiz olduğu anlarda antidepresan etkisi yaratan genç müzik grubu.

(bkz: son feci bisiklet)
(bkz: kaç canım kalmış)

hervey allen

''Religions come and go, but beer and wine always remain with us.'' sözü ile benim gibi bir alkoliğin kalbini kazanmıştır.

hede

sözlük jargonlarında karmaşık tanımların sonunda bir türlü akla gelmeyen yüklemin yerine geçen ve kurtarıcı olarak yüklem görevi gören kötü gün dostu sözcük.

cemil bayık

Namı diğer Cuma, PKK terör örgütünün 5 kurucusundan biri. Murat Karayılan ve Bahoz Erdal`la birlikte örgütün yönetim kurulundadır KCK yürütme konseyinin 12 kişilik üyeleri arasında yer alır.

Albay hasan atilla uğur imralı`da apoyu sorgularken çekilen kasetlerde cemil bayık hakkında sorular soruyor apoya. apo ise yakın kankası yoldaşım diye tabir ettiği bayık hakkında ''cuma hiç politik biri değil parmağında oynatırlar onu'' cevabını veriyor.

spotify

arayüzü oldukça kullanışlı ve komplike olmayan müzik uygulaması.

hiç unutmam 2010 martında olması lazım symantec anti-virüs uygulaması spotify`ı truva atı olarak algılamış ve milyonlarca bilgisayarın uygulamaya erişimini engellemişti.

outlast

Red Barrels`ın yaptığı ve türü hayatta kalma-korku olan oyundur. oyundaki karakterimiz "Miles Upshur" isimli bir gazetecidir, oyunda garip ve korku dolu olaylar olduğu rivayet edilen murkoff adlı şirketin akıl hastanesine el kamerası ile tek başına girdikten sonra yaşadığı korkunç vahşet dolu olaylar oynanmaktadır.

yazarların okuduğu en iyi üç roman

sun yat sen - halkçılık üzerine.
hasan yalçın - 68 in sırrı.
yüzyıllık yalnızlık - gabriel garcia marquez.

polis

artık simit satsa bile onurlu yaşayamayacak olan meslek grubu.

görev tanımı ise iktidarın çıkarlarını koruma ve statükoyu sürdürmek olarak değişmiştir.

ayrıca götüm sıkışınca polisi aramayı tercih etmiyorum, buna mecburum. çünkü bu onun görevi, bana hizmet ettiği için ona teşekkür etmem gerekmiyor, kendisi maaşını bizzat benden, halktan alıyor. o yüzden geçelim o demagojileri ben varsam polis var o kadar. polisi tanımlayacak isek eğer, psikolojisi bozuk bir robot diyebiliriz. iktidar ile polisi iyi ayırt etmek gerekiyor şayet polis, şahıs veya parti farketmeksizin iktidarın kucağına oturmakla yükümlüdür. yeni bir şey değil polis dün de katildi bugün de katil. dün de insan döverdi bugün de dövüyor. hayatta ki ezikliğini dünde üniforma gücüyle atardı bugün de öyle yapıyor.

sol frame

dutluk. bir diğer anlamıyla sol daşşak.

(bkz: funiculus spermaticus)