bugün

entry'ler (72)

ilahi komedya cehennem de muhammedin aşağlanması

Ayni zamanda dante'ye göre hz muhammed, bir selahaddin eyyubi değildir. Bunun yaninda o dönemin dünyasında haçlı savaslari çok popüler olup, Müslüman kötüdür, eyyubi iyidir çünkü kudüs'u aldı ama katliam yapmadı mantigi yaygındır. evet dante avrupalidir.

sözlük yazarlarının sanki biraz şey olması

Biraz ırkçı, biraz ergen ve biraz da küfürbaz olmasıdır.

1 yıldan sonra sözlüğe entry girmek

bol küfür ve bol ırkçılıkla karşılaşılmasıyla sonuçlanan durum.

medcezir seyreden küpeli erkek

(bkz: kızların kadim dostu meriç)

sarıyer den börek kadıköy den kupa alınır

aynı zamanda sütlüce'den uykuluk, eyüp'ten güveç, beyoğlu'ndan çikolata, maltepe'den kokoreç, üsküdar'dan turşu diyerek sonsuza kadar sürebilen bir döngüye girilebilir.

göbekli tepe

koca bir tarihin yattığı yerdir. Söz konusu bölgedeki arazinin sahibi, ekin ekemediğini belirterek kazıların başladığı günden beri kira parasını almaktadır. hatta bu durumdan yakın zamanda vefat eden kazı başkanı klaus schmidt, kitabında ince bir sitemle bahsetmektedir.

portekiz

kelime kökeni olarak galat limanı anlamını taşıyan ülke ismi. Binlerce yıl öncesindeki galat istilalarından mütevellit böyle anılmıştır.

kürt

ahmed arif'in deyimiyle anadolu'unun zencileridirler.

sözlük yazarlarının favori filmleri

zeki ökten, ryan fleck ve michael haneke'nin tüm filmleri.

ben bu yazıyı öldükten sonra okunsun diye yazdım

(bkz: oo herkes mehmet pişkin)

aşık mahzuni şerif

beni ben yaratmadım adlı parçasında şöyle seslenen şahane ozan:

mahzuni damlaydı, bir sel ettiler
seli coşa coşa bir göl ettiler
bilmediğim bağda bülbül ettiler
gayrı garga gibi ötsem olmuyor
vay vay dünya
zalım dünya

halkla alenen taşak geçme suçu

(bkz: çarşı nın darbeye teşebbüsle yargılanması)

ak parti seçmeni

geçmişte siyasi rüzgar nereden eserse orada bulunan, iş güç yüzünden politika düşünemeyen, popülerizm esareti altında ister istemez yaşayan seçmen kitlesidir. büyük ihtimalle gelecekte de bu şekilde olacaktır.

diriliş ertuğrul

300 spartalı'da batı nasıl alabildiğine yüceltilmiş, doğu yerin dibine geçirildiyse, aynı minvalde burada da osmanlının alabildiğine yüceltildiği trt filmidir. görüldüğü üzere tarihi geçerlilik bakımdan bol bol doğaçlama, hayali ekleme bulunmaktadır. velhasıl filmi izlerken ne eline kılıç alıp avrupa'ya koşmayı düşleyenlere ne de ulen bu akp dizisi, laiklik elden gidiyor tarzı çıkarımlara he deyip geçiniz ki böyle insanlar zaten o yollara her şekilde girerler. görsel bakımdan iyidir, kara murat, kahpe bizans geyiğinden buraya nasıl gelindiyse gelecekte yeni projeler için bir merdiven teşkil eder. tüm bunların yanında o kadar para harcanarak çekilen, emek harcanan ve berbat bir iş olarak ortaya çıkan asıl proje fetih 1453 filmidir.

centilmen yazarlar

(bkz: evet noldu)

fuat avni

bülent arınç olabileceğinden şüphelendiğim er kişisi. hiç şüphe çekmiyor, en tepelerde, aynı zamanda ani ve beklenmedik çıkışlar yapabiliyor. birde son yıllarda yaşananlardan pek memnun değil gibi. unutmayınız ki keyser söze'de böyle idi.

cetinerselcuk

nikola tesla'yı seven yazar.

rönesans

veba salgını sebebiyle nüfusunun neredeyse yarısını kaybeden ortaçağ avrupa'sında, salgının bitmesi, nüfusun artması ve bunun sonucu ekonominin canlanmasıyla fitili kesin olarak ateşlenen dönemdir. artan nüfusla canlanan ekonomi, yeni bir sınıf ortaya çıkarmış, ticareti geliştirmiş, insanlar zenginleşmeye ve entellektüel alanlara yönelecek zaman bulabilmiştir. böylece antik yunan çalışmaları incelenmiş, hümanizm yüceltilmiş, tüm bunların üzerine matbaanın bulunmasıyla geniş kitlelere ulaşabilmiştir. tabi bunun yanında lüksün, israfın dibine vurulduğu da olmuştur. yüzeysel olarak özetlersek parayı bulan insan, çalışma harici boş zaman bulabilmiş ve düşünmeye başlayarak yeni bir dünyanın temellerini atmıştır.

hz asiye

mısır'da din devrimi yapan 4. amenhotep'in ölümü sonrası ortaya çıkan kargaşada yaşaması mümkün olabilen tarihi karakterdir. bilindiği üzere 4. amenhotep ya da namı değer akhenaton tek tanrılı bir inanç sistemi getirmeye çalışmış, ölümü sonrası yerine gelen firavun ülkeyi tekrar eski dine döndürmüştür. hz asiye belki firavun eşidir, kızıdır, halktan biridir yahut belkide hiç yaşamamış bile olabilir.

hannibal

Gebze taraflarında intihar ederek yasamina son veren, son zamanlarında bitinya kralı 2. Prusias'in ordusunda görev almış tarihi karakter.