bugün

entry'ler (12)

babanın ölmesi

ölmesinden çok öleceğini bilerek doktorların mucizevi gördüğü 1 sene süresince yaşaması ve gün geçtikçe çökmesi, yok olmasıdır asıl koyan. o son bir seneyi hiç hatırlamamak ister insan. o kadar güçlü bir insanın o hale gelmesi hafızanıza kazınmasını en son isteyeceğiniz görüntüdür. ilk başta dönecekmiş gibi gelir, sonra sanki hiç var olmamış gibi. zordur.

relatos salvajes

6 farklı hikayeyi, ortak noktada ve tek filmde buluşturan bir arjantin yapımı. her hikaye ve sonunda film bitince insanda bir daha izleme, hatta "keşke bitmeseydi" duyguları uyandırır. özellikle ilk 4 hikaye son 2ye göre daha harikadır ama bu demek değil ki son 2 hikayede güzel değildir.

tavsiye edilesi.

italyanca

hep zorluğu ile ünlü olan ispanyolca'dan kanımca çok daha zor olan dil. ispanyolca'yı öğrenmeye başladığımda ingilizce hariç tüm yabancı dillere uzak idim. ispanyolca'yı yine de sorun yaşamadan, zevkle öğrenirken, ispanyolca bilmemden dolayı kolayca italyanca öğreneceğimi sanmış, yanılmışım. hiçte öyle olmadı.

bir kelime sessiz harf ile bitiyorsa o kelime italyanca'ya başka dilden girmiştir, pek çok yunanca kelime barındırır, bunlar da ek bilgi.

(bkz: non ho capito un cazzo)

lionel messi

gelmiş geçmiş en iyi futbolcu. net. yokluğunda futbol öksüz, bir an önce sakatlığından geri dönmesi lazım. ayrıca el clasicoya yetişse bile, haftalarca antreman yapmamış olacak, maça dahi çıkmamış olacak ki bu bayağı endişe verici barça açısından.

evan peters

7 tane müzik aleti çalabilen, beste yapan, çok karizmatik bir sesi olan, snowboard, golf gibi pek çok sporla ilgilenen, röportajlarındaki rahat tavırları, kendine has duruşu ve espri anlayışı ile ünlenmiş, kibar ve alçak gönüllü olduğunu hakkında sık sık duyabileceğiniz sempatik mi sempatik, yetenekli oyuncu. En sevdiği kitap Brave New World imiş. Ben kendisi ile ilk kez Days of Future Past filminde karşılaştım ve mimiklerinden bayağı etkilendim. Kendisine yıllardır platonik aşık olan arkadaşım sağolsun, hakkındaki tüm bu bilgileri ve AHS'yi keşfettim, orada da kendisini takip edeceğim artık.

Film çekmediği zamanlarda salaş dolaşması, dünya yansa umurunda değilmiş halleri, 1990dan beri uyumamış gibi görünmesi ilginç bir şekilde çekici olabilen adam.

Ayrıca anksiyete bozukluğu vardır, hatta medical card sahibidir bu yüzden. Alexandra Breckenridge gibi taş gibi bir hatundan nasıl ayrılmış aklım almıyor ama Alex için tam bir pyscho kız arkadaş deniyor ortamlarda *.

ricardo darin

çok karizmatik, arjantinli oyuncu. en sevdiğim aktörlerden biridir, o kadar uzun bir filmografisi olmasına rağmen hemen hemen içinde olduğu her şeyi izlemişimdir. ayrıca lionel messi ile arkadaş olmalarını da (o messi'ye, messi ona hayranmış) küçük bir detay olarak ekleyelim.

(bkz: el secreto de sus ojos) (bkz: tesis sobre un homicidio) (bkz: Relatos salvajes) (bkz: el aura) (bkz: nueve reinas)

uzatılan elin havada kalması

sırf başlığı okurken bile içim sıkıntı, stres doldu.

insanı umutsuzluğa sürükleyen, hatta gününü mahfedebilen durum. çünkü bir çeşit aşağılamadır sonuçta, bilerek yapılmamış olsa bile.

poets of the fall

Nasıl bu kadar underrated olduğunu anlamadığım grup. gerçekten harika işler yapıyorlar. bir carnival of rust, stay, given and denied, roses, sleep, someone special, late goodbye dinleyip kalbine dokunmayan, locking up the sun, jealous gods gibi şarkılarına hayran olmayan birini hayal edemiyorum. ayrıca müziklerini cidden aşkla yapıyorlar. canlı performansları da şahanedir.

umarım bir gün canlı izleriz

duolingo

Müthiş bir uygulama. Sanırım tam olarak 2-2.5 yıl önce keşfetmiştim. O zaman deli gibi ispanyolca öğrenmek istiyordum, bulunca hemen başladım tabii. Yan kitaplar falan da aldım. Arada 4-5 tane yan dile de sarktım, öyle güzel bir sürü yeni dil ekliyorlar ki insanın hepsini öğrenesi geliyor. duolingonun sadece temel için yararlı olduğunu düşünüyorum ama. ispanyolcama ilerleyen zamanlarda çok bir katkı yapmadı ancak başta ingilizce ve türkçeden sonra bana çok farklı gelen dilin mantığını anlamamı sağladı ki ileride italyanca öğrenmeye başladığımda, ispanyolcayı gerçekten öğrenmeye giriştiğimde tökezlemedim, yabancılık çekmedim, çok kolay öğrendim.
Bu hizmeti tamamen ücretsiz olarak vermeleri de süper ayrıca.
bir çok dil öğrenme app'i, sitesi denedim ama hiçbiri duolingo kadar güzel gelmedi bana.

yazarların şu an dinlediği şarkılar

The Doors - Alabama Song (Whisky Bar)

pazar gibi lanet bir günün iyi geçmesi için.

ismini tekrarladığın halde yanlış anlayan insan

her dilde aynı olan bir adım var halbuki. ama yok, illa 2.kez soracaklar. ondan sonra gelen "gerçek adın mı", "yabancı mısın"gibi sorularla ölümcül combo tamamlanır.

annenin sevilmeyen çocuğu da oynatın demesi

Garip durum. Bir de o çocuk olmak vardır. istenmediğini bile bile büyüklerinin zoruyla bir ortama dahil olmak ve sanki bu senin suçunmuş gibi ezilip büzülmek. Bu yüzden de giderek garipleşmek ve içine kapanmak falan. Tam tersi etkide yaratabilir tabii. Çocuk olayın farkında değilse mesela, istendiğini sanıp mutlu olabilir, sosyalleşebilir.

Ben mi? Ben ikisi de değildim. Oyun dahi oynamazdım ben, öyle sıkıcı, asosyal bir çocuktum.