bugün

bir ülkede şirketleşme sivil toplumun gelişmesi, bilinçli bir seçmen kitlesinin oluşması, iç ve dış ticarette etkinlik ve eğitim sisteminin gelişmesi için son derece önemlidir. şirketleşme tacirin iş hacmini arttıracaktır. ticaret salt geçim kaygısıyla değil güç ve prestij sahibi olmak için de yapılacaktır. işletme için pazar artık şehir ya da ülke sınırları değil tüm dünya olacaktır. ölçek büyüdükçe profesyonelleşme ve uzmanlaşma artacaktır.
şirketleşme olursa reklamcılık sektörü de gelişecektir. bu da bağımsız gazetecilik, objektif yayıncılık, kaliteli kültür sanat etkinliklerini doğuracaktır.
şirketleşme dış ticaret hacmini de arttıracaktır. aynı zamanda dış ülkelerde faaliyet yapan firmalar ülke menfaatleriyle kendi menfaatleri kesiştiği sürece de ülke adına lobicilik yapacaktır.
şirketleşme bilinçli kamuoyu oluşturma sürecinde de etkili rol oynayacaktır. artık seçmen oylarını hamasi söylemler yerine pragmatik eylemlere ve politikalara göre verecektir.
şirketleşme arttıkça eğitim kurumları piyasa ihtiyaçlarına göre işgücü yetiştirecek ve eğitim sistemi ister istemez kalite kazanacaktır. ayrıca şirketleşme arge yatırımlarını da arttıracaktır.