bugün

1929 yılında Rize'de doğan, 1982-1992 yılları arasında Genel Başkanlığı'nı yaptığı Türk-iş'in kurucularından olan, 17 ağustos 1999'da ki depremde Yalova Siteler Mahallesi'ndeki evinde enkaz altında kalıp vefat eden, bursa'da bulunan ssk hastanesi'nin adını aldığı kişi.
Bursa'nın en işlek caddelerinden olan Çekirge caddesi üzerindeki Çırağan kafeyi ayrı bir meziyetle yıllardır işletemeyen Nusret Yılmaz'ın babası.
Kuşadası'nda yazlığı vardı bu adamın. Aynı sitedeydik. Tabi benim zamanımda kendisi vefat etmişti, ama oğlu ve kızı dönüşümlü kalıyorlardı. Evin içi çok güzeldi, kalebodurlar çatılar bahçelerdeki bitkiler hem ithal hep ultra-lüks kalemlerdi. Her zaman bir işçinin bu kadar parayı nasıl kazandığını merak etmiştim. Çocuklarının biri bursu bir özel üniversitede okumuş, diğeri yurtdışında master yapmıştı. Arabaları son modeldi. Yani anlayacağınız bir Türk iş başkanının sahip olabileceğinden çok çok daha fazla serveti vardı.

Ama hiçbir zaman kızı veya oğlu veya torunlarıyla konuşma imkanı bulamadım; biraz soğuk aloof insanlardı. Hep bir muamma kaldı içimde bu zenginliğin kaynağı. O da kişisel merakım işte. Belki kıskandım.